Uyuşturucu Bağımlılığından Oyunculuğa: Robert Downey Jr’ın Hayat Hikayesi

“The Avengers” ve “Sherlock Holmes” gibi filmlerle ismini tüm dünyaya duyuran başarılı oyunculardan biri olan Robert Downey Jr, asla pes etmemek konusunda sizlere ilham kaynağı olabilir. Oldukça başarılı bir aktör olan Downey, oldukça zor bir hayata sahip olmuş, uyuşturucu bağımlılığından oyunculuğa doğru ilerlemiştir. Hayat hikayesiyle ilham kaynağı arayanlara hayatın mucizelerle dolu olduğunu ve her zaman yaşamaya değer olduğunu hatırlatmaktadır.

Ünlü Hollywood yıldızı, Manhattan’da 1965 yılında dünyaya gelmiştir. Babası da kendisi gibi hem yönetmenlik hem de oyunculuk yapmaktaydı. Babasının iş hayatı sebebiyle çok küçük yaştan itibaren küçük rollerde oynamaya başlamıştı. İlk rolünü oynadığında Robert Downey, henüz 5 yaşında bir erkek çocuğuydu. Fakat babasının karmaşık hayatı, onun uyuşturucuyla çok erken bir yaşta tanışmasına sebep olmuştur. Uyuşturucu bağımlısı olan babası sebebiyle bu hayata aşina olması ve ilk kez uyuşturucuyla tanışması henüz 6 yaşındayken gerçekleşmiştir.

Babasının uyuşturucu bağımlısı olması ve esrar kullanmasına izin vermesi onu 9 yaşına geldiğinde bir uyuşturucu bağımlısı haline getirmiştir. Kendisine hayat hikayesi sorulduğunda Downey 9 yaşındaki anıları için şu cümleleri söylemiştir, “Babamla birlikte uyuşturucu kullandığımda, bunun bana olan sevgisini anlatmak için bildiği tek yol olduğunu düşünüyordum.”

1984 yılına gelindiğinde Robert Downey Jr sinema dünyası içerisinde hızlı bir şekilde ilerlemeye devam etmiştir. Bu sırada Saraj Jessica Parker ile olan 7 senelik birlikteliğini uyuşturucu sebebiyle bitirmek zorunda kalmıştır ve 1991 yılına gelindiğinde hayatının en kötü zamanlarını yaşamaya başlamıştır. Bağımlılığı son derece kötü bir noktaya ulaşmış ve kendisinin kontrolünden de çıkmıştır. 1996 yılında, defalarca kez tutuklanmış, uyuşturucu sebebiyle rehabilitasyon merkezine yatırılmış, hapse girmiştir. Rehabilitasyon merkezine 1997 yılında yatmıştır. Yatış sebebi aldığı uyuşturucu madde sonrasında komşusunun evine girerek uyuyakalmasıdır ve hakkında 3 yıl boyunca rehabilitasyon merkezinde tedavi görme kararı çıkartılmıştır. Fakat bu tedavi sırasında uyuşturucu testlerinden geçemediği için 6 ay hapse mahkum edilmiştir.

6 aylık hapis mahkumluğu 4 yıla uzamıştır. 2001 yılında hapisten çıkmıştır. Hapisten çıktığında parasını ve ailesini kaybettiğini öğrenmiştir. Hapis sürecinde hayatının en kötü günlerini geçirdiğini ifade eden ünlü aktör, hapisten sonraki hayatının da oldukça kötü olduğunu anlatmıştır. Öyle ki parasız kaldığı ve ailesi olmadığı için pizzacıda işe girmiş ve saatlik 8 sente çalışmaya başlamıştır. Hayatının iki yılını parasızlık ve yoklukla geçirmiş, 2003 yılında aşık olması ile hayatı tamamen değişmiştir.

Ünlü bir yapımcı olan Susan Levin ile tanışan ve aşık olan, kendisine evlenme teklifi eden Hollywood yıldızı teklifinin reddedilmesiyle hayatının değiştiğini ifade etmektedir. Levin’in uyuşturucu sebebiyle teklifini reddettiğini, uyuşturucuyu bırakırsa kendisiyle beraberlik kurabileceğini söylemesinin ardından Robert Downey Jr, 2 yıl süren tedaviyle, bu alışkanlığından kurtulmuş ve 2005 yılında Susan Levin ile evlenmiştir. 2012 ile 2015 yılları arasında Forbes dergisinde yayımlanan listeye göre en çok kazanan Hollywood aktörleri içerisinde yer almıştır. Günümüzde çok başarılı bir aktör olan Downey, “Bence güç ilerleyebilmenin, ilerleyebileceğinize inanmanın kaynağıdır. Ve sonunda size, arkanıza bakıp neler yaptığınızla yüzleşebilmenin güvenini verir.” demiştir…