Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşama Doğru

Bugünkü yolculuğumuz uzun ve sağlıklı bir yaşam! Hepimiz sağlığımızı korumak ve yaşamımızı sağlıklı sürdürmek, uzun yıllar boyunca da sağlığımızı kaybetmeden yaşayabilmek isteriz. Hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için beklentilerimizin başında yer alan uzun ve sağlıklı yaşamı elde etmek için neler yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Nelerden uzak durmalı ve hayatımıza nasıl bir yöne çizmeliyiz?

Elbette ki ne kadar yaşayacağımızı veya ne kadar süre sağlıklı bir yaşam süreceğimizi hiçbirimiz bilmiyoruz, bilemeyiz de! Ancak, uzun ve sağlıklı bir yaşam için elimizden gelen yapabileceğimiz şeyler var. İşte onların listesi.

1. Biraz Hareket Lazım

Yaşamımızı sağlıklı ve uzun olan bir yol üzerine kurgulamak istiyorsak hayatımıza biraz hareket katmak lazım. Sağlam bir zihin, sağlam vücutta bulunur diyen atalarımız, bu sözü hiç de boşuna söylememiş. Düzenli fiziksel aktivitelerin mevcut olduğu günler ile dolu bir yaşama sahip olarak birçok hastalığı da kendimizden uzaklaştırabiliyoruz. Çünkü egzersizler; kas kütlesini, kilo dengesini, kemik sağlığını koruduğu gibi enfeksiyon ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı oluyor.

Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur dedik. Vücudumuzun sağlığını koruduğumuza göre sıra beynimizin rahatlamasına geliyor. Beyin sağlığımızı da bu şekilde koruyarak bir taş ile iki kuş vuruyoruz.

2. Bilinçli Beslenme

Yediklerimiz ile sağlığımızı belirleyebiliyoruz. Örneğin bol bol yağlı olan gıdalar, kızartmalar ve fast food ile dolu bir beslenme şekline sahipsek, kolesterol yüksekliği, obezite gibi sağlık sorunlarından kaçabilmemiz imkansız bir hal alır. Beslenme şeklimize dikkat etmeli, yediğimizin içtiğimizin çetelesini tutmalıyız. Unutmayın ki yediğimiz içtiğimiz şeyler, gelecekteki bizi oluşturmaktadır. Yaşlılığınızı düşünün, nasıl bir yaşlı olmak istiyorsunuz? Hayat dolu, sağlık sorunları ile ilgilenmek yerine gezmenin verdiği mutluluktan vazgeçemeyen biri mi yoksa ağrıları ve yaşadığı sağlık sorunları yüzünden yerinden kalkmak bile istemeyen biri mi? Birinci seçeneğin bizi uzun ve sağlıklı bir yaşama götüreceğini hepimiz biliyoruz. O zaman abur cubur canavarlığımızı bir kenara bırakarak daha bilinçli bir beslenme şeklini benimseme zamanımız gelmiş demektir.

3. Kalbinizi Yormayın

Kalbimize sinir, stres, kıskançlık, depresyon gibi sıkıntıları atarak onun çok daha erken zamanda yorulmasına izin vermeyin. Kalbimiz bize daha yıllar boyunca lazım. Onun uzun yıllar bizimle sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için içerisine güzel tohumlar ekelim. Sevgi, merhamet, şefkat, birlik ve beraberlik gibi daha o kadar çok güzel duygular var ki… Bu duygular ile kalbimizi besleyerek daha uzun ve sağlıklı bir yaşam yolunda yürümek için adımlar atabiliriz.

4. Teknolojik Cihaz Işınları Bizden Uzağa

Mikrodalga fırınlar, cep telefonlarından yayılan sinyaller, saatlerce gözümüzün maruz kaldığı bilgisayar ekranlarındaki dalgalar… Ve daha birçok teknolojik cihazlardan çıkan ışınlar ile hayatımızı nasıl kirlettiğimizin farkında bile değiliz. Erken bunama, Alzheimer gibi zihinsel sorunlara da sebebiyet vermelerinin yanı sıra, uyku kalitesinin bozulmasına, daha stresli hissetmeye, doyumsuzlaşmaya ve depresyona uzanan duygusal sorunlara ve hatta göz ve beyin sağlığını da etkisi altına alabilen fiziki rahatsızlıklara bile neden olabiliyorlar.

5. Şükretmeyi Bilmek ve Doyum Noktasını Hissedebilmek

Uzun ve sağlıklı bir yaşama bizi götürecek olan yollardan bir tanesi de şükretmekte gizli. Hayattaki beklentilerimiz, arzularımız ve taleplerimiz ile o kadar meşgulüz ki gerçekleşmiş olan güzelliklerin farkına bile varamıyoruz. Biraz da bardağın dolu olan tarafına yönelmeye ne dersiniz? Elimizde olan imkânlar ile yapamayacağımız şey yok. Öncelikle bunun farkına varmalı ve hayatımızdaki en önemli varlığımız olan sağlığımızı elimizde tutmanın önemini artık anlamalıyız. Sağlıklı ve uzun olan bir ömür yaşamanız dileğiyle…