Vahşi Batı’yı Hissetmek İsteyenlere: Tabernas Çölü

İspanya şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta olan Tabernas Çölü, zamanında birçok kovboy filminin çekildiği alanlardan tarihi bir yerdir. Vahşi Batı’yı iliklerine kadar hissetmek isteyenlerin ziyaret ettiği bu yer 1960 ile 1970’li yıllar arasında çekilen “Western” film türünde 300 adet filme ev sahipliği yapmıştır.

İtalyan kovboy film mimarı Sergio Leone tarafından keşfedilen bu yer günümüzde turistlerin ziyaret edebileceği bir alan olarak kullanılıyor. Fakat ziyaretçi sayısında son yıllarda ciddi bir düşüş yaşandığı gözlemleniyor.

200 Bin Turist Ziyaret Etti

İlk defa 1964 yılında Sergio Leone tarafından çekilen “Bir Avuç Dolar” filmiyle keşfedilen Tabernas Çölü, geçmişten günümüze 200 binden fazla yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildi.

Bölge içerisinde turistik amaçlı olarak kullanılan dört adet yer bulunuyor. Bu yerler arasında en popüler olanları Texas Hollywood/Fort Bravo ile Mini Hollywood/OASYS olarak biliniyor.

Ünlü İsimlerin Geçtiği Yollar

Zamanında Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Brigitte Bardot, Yul Bryner, Anthony Quinn, Sean Connery, David Lean, Orson Welles, Alain Delon, Harrison Ford, Steven Spielberg gibi ünlü sinema oyuncuları bu çöl üzerinde filmler çekmişti.

Dönemin en popüler filmlerine ev sahipliği yapan bu bölgede, turistler için dönemi canlandıran şovlar sergilenmeye devam ediyor. Kovboy filmlerinde yer alan aksiyon sahnelerini andıran figürler, filmlerin setlerine ait fotoğraflar bulunuyor. Aynı zamanda turistler için yapılan bir alanda kovboy sahnelerinin canlandırılması sağlanıyor. Bu alanda birçok turist fotoğraf çekilebiliyor.

Vahşi Batı Dönemine Ait Şovlar İlgi Çekiyor

Henüz daha çok küçükken “Spagetti Western” filminin çekimlerini canlı görme şansı bulan Rafa, bölgeyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. 1984 yılından bu yana bu bölgede herhangi bir kovboy filminin çekilmediğinden yakınan Rafa, reklam amacıyla bazı çekimlerin yapıldığını fakat bu çekimlerin kısa metrajlı olduğunu belirtti.

Turistlere yönelik olarak bölgede yapılan şovlarla ilgili ise Rafa, “Buraya gelenlerin en çok hoşuna giden şey, ‘Vahşi Batı’ dönemine ait şovlar. Bankaya saldırı, düello, şerifin ofisinden adam kaçırma, sokak ya da bar kavgası, salon barlarda müzik ve dansçı kızların gösterisi en fazla ilgi toplayan etkinlikler” açıklamasında bulundu.

Gelen Ziyaretçi Sayısında Ciddi Düşüş

Birçok kovboy filminin çekildiği bir alan olan Tabernas Çölü’nün son yıllarda popülerliğini kaybetmesi ve ziyaretçi sayısında düşüş yaşaması bölge halkını üzüyor. Yıllar boyunca şiddet sahnelerinin, dramatik kovboy filmlerinin çekildiği bu bölgenin popülerliğinin azalması, artık film çekilmemesinden kaynaklanıyor.

Yaşanan ziyaretçi kaybıyla birlikte burada yer alan kasabalar, barlar, ahırlar ve oteller eski ihtişamını yitirmiş durumda fakat halen daha ayakta durmaya çalışıyorlar.

Halen daha kısa metrajlı western filmlerin çekildiği bölgede, vahşi batı şovları düzenlenmeye devam ediyor. Burada turistlere yönelik olarak vahşi batıyı andıran düellolar, bar kavgaları, at sahneleriyle spagetti western sahnelerinin nostaljisine ait şovlar yapılmaya devam ediliyor.