Valentina Sampaio: İlk Transseksüel Victoria’s Secret Modeli

1996 yılında doğan ve 23 yaşında olan transseksüel model Valentina Sampaio, Victoria’s Secret markasının yeni modellerinden biri oldu. Brezilya asıllı güzel model Sampaio’nun nasıl anlaşma yaptığı ve Victoria’s Secret güzeli olduğu ise merak konusu haline geldi.

Valentina Sampaio kimdir?

Annesi öğretmen ve babası balıkçı olan model, Brezilya’nın Ceará eyaletinde 10 Aralık 1996 yılında dünyaya geldi. Balıkçı kasabasında çocukluğunu geçiren Valentina’nın ailesi, çocuklarında bir farklılık olduğunu sezdi ve on henüz 8 yaşındayken psikoloğa götürdü.

Valentina, kendisiyle yapılan röportajlarda hiçbir zaman kendisini erkek gibi hissetmediğini ve her zaman kız gibi olduğunu düşündüğünü ifade etmektedir. 8 yaşındayken psikoloğu tarafından da kendisine “transseksüel” olduğu tanımlansa da Valentina’nın bunu kabul etmesi 12 yaşına kadar sürmüştür. 12 yaşındayken, kimliğini aramaya çıkan ve sonunda transseksüel olduğunu kabullenen model, bu sırada hiçbir şekilde zorbalığa maruz kalmadığını da belirtmektedir.

Modellik yaşamına mimarlık okurken bir anda başlayan Sampaio, model olmaya karar vermiş ve direkt olarak okulunu bırakmıştır. Ardından modellik ajansı tarafından keşfedilmiştir. 2016 yılına gelindiğinde Sao Paulo’da yer alan ajans ile çalışmalara başlayan ve çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra buradaki moda haftasında podyuma çıkan Valentina’nın yaşamı, Loreal tarafından keşfedilmesiyle birlikte büyük bir değişime girmiştir.

Loreal kendisini keşfettikten sonra Kadınlar Günü ile ilgili bir video çekmiş ve bu videodan sonra markanın yüzü haline gelmiştir. 2017 yılında Vogue Paris dergisinin kapak sayfasında yer almıştır. Vogue Paris dergisinin kapağında yer alan ilk transseksüel manken de kendisi olmuştur. Derginin kapağında yer almasıyla birlikte tüm moda aleminde adını duyurmuştur. Ardından kendisine birçok iş teklifi gelmeye başlamış ve gelen iş tekliflerinden biri de Victoria’s Secret’tan olmuştur. Bu sayede Brezilyalı model, Victoria’s Secret güzelleri arasında “ilk transseksüel manken” olarak adını tarihe yazmıştır.

Neden Victoria’s Secret transseksüel model ile anlaşma yaptı?

Satış oranlarına bakıldığında 2015 yılından bu yana bir azalış olduğu ve 2018 yılında rakamların en düşük noktaya geldiği görülünce, marka farklı alanlarda başarı elde etmeye karar verdi. Aşağı yönlü gidişin arasında markanın günümüzün gerisinde kaldığı gösterilse de en büyük nedenin rakip marka olan “Me too” olduğu düşünülmektedir.

Me too, vücut çeşitliliğine ve LGBTI+ hareketlerine destek vermesiyle birlikte Victoria’s Secret markasının düşüşe geçmesine sebep oldu. Çünkü marka, tek tip kadın vücudunu baz almakta, ulaşılması imkansız gibi görünen fit vücutlar ile çalışmaktaydı. Öyle olacak ki mankenlere röportaj yapıldığında gününün 10 saatini spor yapmaya ayıran modellerin bulunduğu bir döneme damga vurmuştu.

Geçtiğimiz kış aylarında pazarlama şefi olan Ed Razek, marka ile açıklama yaptığında defilede büyük beden ve trans kadınların yer almayacağını, bu defilenin bir şov, bir fantezi olduğunu dile getirmişti. Razek tarafından yapılan bu açıklamadan sonra, pek çok kesim ve markanın modelleri dahil olmak üzere tepki göstermişti. Bunun üzerine marka pek çok alanda özür dilemek zorunda kalmıştı. O dönemde markanın Jeffrey Epstein skandalına adının karışması da işleri daha da kötüleştirdi.

Bunun üzerine marka yaşanan tüm skandalları unutturmak, satışlara yeniden bir hız kazandırmak ve LGBTI+ bireylerinin desteğini almak (bir nevi özür dilemek) amacıyla Valentina Sampaio ile anlaşma yapmış oldu.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.