Vizesiz Gidilebilen 9 Ülke

vizesiz-gidilebilen-9-ulke-yaz-tatili-onerileri

Doların her gün yükselmekte olduğu bu günlerde yurt dışına gitme planlarımızda büyük sekteye uğruyor. İşin içine bir de vize alma masrafları da dahil olunca tatil masrafları bütçemizi oldukça aşabiliyor. Vize çıkarmak için ödediğiniz paraların yanı sıra bir de vize talebiniz olumsuz döndüğünde, bu uğurda yaptığınız harcamalar ile bir kenarda kalıyorsunuz.

Vize sıkıntısını ortadan kaldırarak yapabileceğiniz yurt dışı tatil önerilerini sizler için hazırladık. Vizesiz gidilebilen 9 ülke arasından bir tanesini seçebilir ve bu yaz tatilinizi farklı kültürleri öğrenerek değerlendirmeyi tercih edebilirsiniz.

1. Bosna Hersek

Bosna Hersek yakın tarihin izlerini çok açık bir şekilde hala üzerinde taşıyan ülkeler arasında yer alıyor. Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında olan Bosna Hersek gezinizde hala daha savaşın izleri silinmemiş. Özellikle başkent olan Saraybosna’daki duvarlar üzerinde mermi izlerini bile görebiliyorsunuz. Tarihe olan düşkünlüğünüz daha yüksek seviyede ise çok sayıda müze gezintisini bu tatilinize dahil etme avantajına da sahipsiniz.

Tarihle ilgili olan kişiler tarafından tercih edilebilecek bir ülke olan Bosna Hersek, aynı zamanda hareketli mekanları ile de meşhur. ‘Renkli günler ve eğlenceli aktiviteler tatilimde olmazsa olmaz’ diyenlerdenseniz eğer Hersek şehrinde bulunan Mostar’ı görmenizi tavsiye ediyoruz. Moster Köprüsü civarlarında bulunan mekanlarda gönlünüzce eğlenebilir ve da Balkan müziklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

2. Karadağ

karadagBalkan ülkesi olan Karadağ da vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında. Ekonomik bir tatil planı düşünüyorsanız Karadağ’ı da alternatifleriniz arasına dahil edebilirsiniz.

Keyifli sahil kasabalarında zaman geçirerek bir yaz tatili organize etmek size de iyi gelebilir. Kalabalık, yoğun ve stresli şehirlerden kaçmak ama aynı zamanda da eğlence hayatından kopmamak isteyenlerdenseniz Karadağ tatili, sizin taleplerinize cevap verebilecek bir ülke olacaktır.

Turistlerin en çok akın ettikleri şehirler arasında olan Budva ve Kotor gezintilerini de tatil planınıza dahil etmenizi tavsiye ediyoruz. Burada yemyeşil doğa ile iç içe olabilir ve denizin keyfini muhteşem plajlarda sürebilirsiniz.

3. Ukrayna

Pasaporta dahi ihtiyaç duymadan, adeta kendi ülkenizdeki herhangi bir şehre gider gibi valizinizi hazırlayıp gidebileceğiniz bir ülke arayışındaysanız Ukrayna aradığınız tatil yeri olabilir. Lviv, Kiev ve Odessa şehirleri görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Gece hayatının en renkli hali ile ve dolu dolu yaşandığı bir tatil isteğiniz varsa Ukrayna sizin hayalinizdeki tatile izin verecektir.

4. Lübnan

Kültürel harmoni yapısının oldukça ilgi çekici olduğu Lübnan’a gitmek için de vizeye ihtiyacınız yok. Dini bakımdan konuyu ele aldığımızda farklı ibadet yerlerinin birbirine ne kadar yakın olduğunu görecek ve oldukça şaşıracaksınız. Başkent olan Beyrut bu kültürel harmoninin zirvede yaşandığı yerler arasında. Burada kilise ve camilerin birbirlerine ne kadar yakın olduğuna şahit olabilirsiniz. Kültürel esintilerinden etkileneceğiniz bu ülkede dilerseniz çılgın eğlencelere de katılım sağlayabilirsiniz.

5. Makedonya

Osmanlı’nın farklı ülkelerdeki yaşam alanlarını merak ediyorsanız vize istemeyen ülkeler arasında olan Makedonya’yı tatil mekanınız olarak seçebilirsiniz. Ülkenin başkenti olan Üsküp’te tarihin esintilerini hissetmekle kalmayacak aynı zamanda doğal güzelliklerinin de keyfini sürebileceksiniz.

Makedonya gezinizi yaz tatili olarak planlıyorsanız kesinlikle Ohrid Gölü’nü ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Büyüklüğü ile bir gölden çok, denizi andıran bu gölde serinleyebilirsiniz.  Bu gölün büyük olması sebebi ile tekne turları da düzenlenmektedir. Tekne turalarına katılım sağlayarak çevreyi gezebilirsiniz.

6. Peru

Vizesiz gidilebilecek olan ülkeler arasında yer alan Peru, şimdiye kadar listelediğimiz ülkelerden biraz daha farklı bir özelliğe sahip. Diğerleri ülkemize oldukça yakındı. Ancak Peru Türkiye’den biraz daha uzak mesafede olması sebebi ile ulaşımı sırasında uçak biletleri bakımından bütçenizi zorlanabilir. Peru’da tavsiye edeceğimiz şehirlerin başında başkent ve ardından Cusco gelmektedir.

7. Sırbistan

Avrupai bir tatil yapmak istiyorsanız ve bu tatilinizi en uygun fiyata mümkün hale getirmek için bir yol arıyorsanız, Sırbistan’ı tatil mekanınız olarak tercih edebilirsiniz. Vizesiz gidilebilen bir ülke olmasının yanı sıra ülkemize yakın olması sebebi ile de yol masraflarınızın düşük olacağı bir tatil alternatifi olacaktır. Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, kendine has bir kültürel yapıya sahiptir. Yine aynı şehir tarihsel gezintilerin yanı sıra hareketli gece hayatını doyasıya yaşamanıza da imkan sağlayacaktır.

8. Tayland

taylandTayland, uçak bileti için biraz daha fazla bedel ödemeniz gereken vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak unutulmaz tatil deneyimlerinizi hayatınıza güzel bir anı olarak dahil etmek istiyorsanız kesinlikle bu bilet parası için bir birikim yapmanızı tavsiye ederiz. Bu birikim ve uçak masrafı için ödeyeceğiniz biraz daha fazla bedel kesinlikle bu yaz tatilinize değecektir!

Ülkemizden uzak bir konumda bulunan Tayland’ın bir avantajı daha var. Türkiye’den farklı bir iklime sahip olan bu ülkede neredeyse hava 12 ay boyunca sıcak. Dolayısı ile hangi ay giderseniz gidin sizin için bu tatil, bir yaz tatili olabilir.

9. Gürcistan

Vizesiz ve pasaportsuz gidilebilecek ülkeler arasında olan Gürcistan, ziyaretçilerini doğa güzellikleri ve tarihi yapısı ile etkilemeyi başarıyor. Karadeniz illerimize paralel ilerleyen yemyeşil doğaya bayılacaksınız. Başkent olan Tiflis ve Batum şehirleri ziyaretçilerinin gezmek ve görmek için en çok tercih ettiği şehirleri arasında yer almaktadır.