Yabancı Dil Öğrenmek İstiyorsanız Bu Maddeleri Uygulayın!

Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan ne kadar güzel özetliyor insanlığı. İki insan olmak istemeseniz bile gelişim için oldukça önemli olan yabancı dili, öğrenmek için uygulayabileceğiniz yöntemler var. İster hepsini bir arada ister adım adım hayatınıza geçirerek yabancı dil öğrenebilirsiniz. Günümüzde yabancı dil artık olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bu nedenle hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler ile yeni bir dili kolaylıkla kavrayabilirsiniz. İşte o değişiklikler;

İyi Bir Sebebiniz Olsun!

Dil öğrenmek uzun bir süreç olduğu için yol boyunca sizi motive edebilen bir sebebe ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden mutlaka hedefinizin alt metninde bir sebep olmalı!

Söz Ver!

Bizim en sevdiğimiz şey bahanelerdir. Yabancı dil öğrenme sürecinde de mutlaka bahane üreteceğin fırsatları kolluyor olacaksın. Kendine bahaneler üretmeyeceğine ve yabancı dili güzel bir seviyede öğreneceğine dair söz ver !

Aynı Duyguları Olan Biri Olsun!

Birlikten kuvvet doğar! Eğer yabancı dil öğrenme sürecinde yanında biri olursa, hem daha eğlenceli olacaktır hem de rekabetin olacaktır. En güzeli ise insanın anlatarak öğrenebiliyor olmasıdır. Sen ona, o sana! Birbirinize anlamadığınız noktalarda yardım edebilirsiniz.

Hatta rekabeti arttırmak için onunla iddiaya girebilirsin ve bölüm sonlarına koyduğunuz ödüllerle süreci güzelleştirirsiniz!

Sosyallik Önemli!

Öğrenmek istediğiniz yabancı dil hangisiyse o dili konuşan insanlarla sosyalleşmeyi unutmayın. Pratik yapmanıza olanak sağlarken, bir yandan da yeni insanlarla tanışmış olursunuz!

Kendi Kendine Konuş!

Kendi kendine konuşmayanımız var mı acaba? Tabii ki yok. O zaman o konuşmaları öğrenmek istediğin yabancı dile çevirmeye ne dersin? Yaptığın her şeyi o dile çevirerek sesli bir şekilde söyle. Mutafa faydasını göreceksin!

Fırsatları Yakala!

Bulunduğun yerde fırsat yaratmak ve yakalamak için imkanın varsa mutlaka değerlendir. Topluluklara kaydolabilir, o ülkeye seyahat edebilir ya da o dilin konuşulduğu restoranlara gidebilirsin.

O Dili Konuşanların Kültürlerine Kula Verin!

Çoğumuz anlamasak bile yabancı şarkılar dinlemekten keyif alırız. Onların filmlerini izlemeli, müziklerini dinlemeleri ve kültürlerine ait olan şeyleri araştırabilir ve dahil olabilirsin!

Çocuk Ol!

Çocuklar hep sorular sorarlar ve bu şekilde bir şeyleri öğrenirler. Eğer yabancı dil öğrenmek istiyorsan çocukların öğrenme şeklinden yararlanmalısın!

Dinle ve Duy!

Bizim dilimizi rahatlıkla konuşuyor olmamızın temelinde işitme yer alıyor.  Bu yüzden yabancı dil öğrenmek için en iyi yöntemlerden biri de dinlemektir. Bol bol dinle ve tekrar etmeye çalış!

İzlemenin de Önemini Unutma!

Öğrenmek istediğin yabancı dili konuşanları izle. Bu bir film, dizi ya da herhangi bir program olabilir.

Yeni Öğrendiğin Kelimeleri Her Gün Kullanmayı Unutma!

Her gün mutlaka o dili kullanacağın bir ortam yaratmalısın. Arkadaşınla sohbet edebilir, internet üzerinden yazışabilir ya da bağıra bağıra şarkı söyleyebilirsin. Yeni öğrendiğin kelimeleri de sık sık gün içinde tekrar etmelisin.

Utanma!

Bir yabancı gelip “armut”a “armud” dese kahkaha atarak onu mahcup eder miydin? Doğru bilmemenin verdiği şirinlikten utanma. Gerekiyorsa yeni öğrendiğini söyle ve yoluna devam et. Hata yapmadan hiçbir şey öğrenemezsin.

Bu Süreçte Sabırlı Olmalısın!

Bu bir toplu taşımaya binerek bir sonraki durakta ineceğin bir yolculuk değil, bunu unutma. Bu yüzden çıktığın yolda sabır en iyi arkadaşın olmalı. Her yeni kelimenin seni heyecanlandırmasına izin ver ve diğer başaranlardan eksiğin olmadığını unutma.