Yakışıksız, Ölçüsüz, Saygısız Eşittir Densiz

Yakışıksız, Ölçüsüz, Saygısız Eşittir Densiz
Yakışıksız, Ölçüsüz, Saygısız Eşittir Densiz

Hayatta tahammül edemediğim bir insan modeli varsa o da densiz insanlardır. Kendisine yakışmayan, ölçülü davranmayan ve saygısız davranışlar içerisinde bulunan kişiler, densizdir. Bu kişilerin yaptıklarına gülen insanlar da densizdir.

Bu tip insanların, insanlık duygularından önce egoları bulunur. Sosyal bir ortam içerisindeyken sizi aşağılamak ya da kızdırmak isterler. Ağızlarından ne çıktığını bilmeden konuşur, kalp kırdıklarını önemsemez ve bu hareketi yaptıkları için de kendileriyle gurur duyarlar. Oysa, saygısızlık dışında bir şey değildir yaptıkları. Ki, bir insan sizi kolayca kızdırabiliyor ya da aşağılayabiliyor ise sizi manipüle etmeye çalışıyordur. Bu oyuna gelmeyin!

Densiz İnsanlar ile Muhatap Olmayın

Hayatınızda belli bir kaliteniz, seviyeniz olduğunu düşünüyorsanız, bu tip insanlar sizi aşağıya çeker. Önceliğiniz size saygısız bir şekilde davranan insanları, hayatınızda tutmamak olmalıdır. Baktığınızda sizi ortam içerisinde manipüle edecek bir davranış içerisinde bulunan insan varsa, uzaklaşın oradan. Kızmayın, öfkelenmeyin… Bu o kişiyi tatmin eder. Konuşmamak, yaptıklarına cevap ya da tepki vermemek en iyisidir. Sessizlik, her zaman için en büyük cevaptır.

Egoları olan biri ile mücadele etmek zorunda olmadığınız gibi densiz insanlarla da iletişim kurmak zorunda değilsiniz. Patavatsızlık ile bu durumu karıştırmamanızı da öneririm. Patavatsız insan, iyi niyetlidir. İçindekini tutamaz. Densiz olan insan ise iyi niyetli değildir. Bilhassa canınızı yakmak, sizi küçük düşürmek, aşağılamak için laflarını söyler. Aradaki ince çizgi, iyi niyettir.

Bu tip insanlara karşı bir gardınız olmalıdır. Hemen hemen her yerde olduklarını da unutmayın! En yakın arkadaşınız bile olabilirler. Fakat o kişinin en yakın arkadaşlarınızdan olması, onun bu hareketlerine tahammül etmeniz gerektiğini de göstermez. Kendinize saygınız varsa ve değerli görüyorsanız, en yakın arkadaşınız olarak da hayatınızda tutmamalısınız.

Oyuna Gelmeyin

Edindiğim en büyük tecrübe, saygısızlık yapan birine karşı aynı hareket ile cevap vermemek oldu. Bunu, bir oyun gibi düşünen, psikolojik yönden kendilerini güçsüz gören, ilgi ihtiyacı duyan veya egosuna yenik düşen insanlar tarafından yapıldığını hatırlatın kendinize. Kendisini güçsüz gördüğü için sizi güçsüz göstermek zorunda mı? Siz onun yerinde olsaydınız öyle mi yapardınız?

Rahmetli babamın çok güzel bir tavsiyesi vardı bana hayat ile ilgili olarak, “Karşındaki insanın yerine kendini koyduğunda, şartlar ne olursa olsun onun gibi davranmayacaksan kendine, o kişiden uzak dur kızım”. O kadar haklı ki! Eğer şartlar ne olursa olsun kendime saygısızlık etmeyeceksem onun yerindeyken, o kişiyi hayatımda tutmanın, kendime saygısızlık etmenin bana ne yararı olabilir? Ya da size ne yararı olabilir? Hiçbir şey!

O halde maymunun gözünü açmasına izin verin ve sizi aşağıya doğru çeken densiz insanlardan uzak durun. İnanın, rahatlayacaksınız. Çünkü bu tip insanlardan uzak durmak, hayatınızdaki üzüntüleri, aşağılık kompleksini ve stresi de uzak tutmak demektir. Hiç kendinize bunları yapmaya değer mi?

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.