Yalnız Seyahate Çıkmak Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?

Seyahate çıkmak, yeni yerler keşfetmek, yeni kültürlerle tanışmak son derece heyecan verici görünüyor. Ama pek çoğumuz seyahate çıkmak için yanımızda bir partnerimizin olmasını istiyoruz. Hatta sırf bizimle seyahate çıkacak birilerini bulamadığımız zamanlarda planlarımızı erteliyoruz. Yalnız seyahat etme fikri son derece korkutucu görünüyor. Yalnız başına çıkılan bir yolculuğun hem hayatınıza hem de kişiliğinize nasıl bir katkı sağlayacağını biliyor musunuz?

Uzun süreli bir seyahat olmasa bile kısa süreli bir kaçamak kendinizi bulmanızı sağlayabilir. Hatta yapılan değerlendirmelerde pek çok kişinin yalnız seyahate çıktıktan sonra bunu hep yapmak istediği belirlenmiştir. Peki yalnız bir yolculuk size ne katacak?

Kendinize Olan Güveniniz Artacak!

Günlük yaşantımızda bazı işlerimizi bizden başka yapan insanlar var. Annemiz, kardeşimiz, arkadaşımız belki de sevgilimiz. Ama yalnız bir deneyim size hayatı deneyimleme fırsatı sunacak. Kendi organizasyonunuzu kendiniz yapmalısınız. Çamaşırlarınızı ve yemeğinizi başkaları değil sadece siz düşünmek zorundasınız. Küçük bir seyahat hayatı yeniden öğrenmek için son derece önemli. İsterseniz küçük bir sırt çantası alarak daha özgür hissedin, isterseniz büyük bir bavul hazırlayarak detaylı bir yolculuk planlayın.

Yalnız bir seyahat sırasında güvenmeniz gereken tek kişi sizsiniz. Bunun için paranızı idareli harcasanız iyi olur. Planlama yaparak, cebinizdeki parayı nereye harcayacağınızı belirleyebilir ve sonucunda mağduriyet yaşamadan tatili bitirebilirsiniz. Yalnız bir tatil demek kendinizden sorumlu olmanız anlamına gelir. Kendinizi korumayı öğrenebilirsiniz. Gideceğiniz yerlerde dikkatli hareket etmeyi ve yaşam içerisinde kendi sorumluluğunuzu almayı öğrenirsiniz. Böylece güçlü ve ayakları üzerinde duran bir birey olabilirsiniz.

Duygularınızı Kontrol Etmeyi Öğreneceksiniz!

Yalnız bir tatilde sizin duygularınızı yatıştıracak, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak kimse olmayacak. Bazen yaşadıklarınız gözünüzü korkutabilir, uzun bir yolculuksa ailenizi ya da sevdiklerinizi özleyebilirsiniz. Duygu durumunuz sürekli olarak değişebilir. Tüm bunlar olurken yeni yerler keşfetmek için çıktığınız yolculuk heyecanınızı ikiye katlayacak. Duygularınızın nedeni aslında dünya değil. Sadece siz istediğiniz ya da kontrol edemediğiniz için bu şekilde yaşıyorsunuz. Yalnız seyahat ettiğinizde duygularınızla başa çıkmayı ve kendinizi kontrol etmeyi öğreneceksiniz. Döndükten sonra duygularınızın kontrolünün tamamen sizin elinizde olduğunu fark edeceksiniz. Belki de dünyaya farklı bir bakış açısıyla bakmanız için bir fırsat olabilir.

Sosyalleşmenin Tadını Çıkarmalısınız!

Hep yakın çevrenizde sürekli gördüğünüz ve zaman geçirdiğiniz insanlarla tatile çıkmak size bir şey katmayacak. Yalnız çıktığınız tatillerde farklı insanlarla tanışıp kaynaşabilme ihtimaliniz var. Bu sayede sosyal ve duygusal zekanızı geliştirebilirsiniz. Sosyal ve duygusal zekayı hayatın her alanında kullanabilirsiniz. Yolunuzu kaybettiğinizi ve panik yaşadığınızı düşünün. Birine yolu sormanız ve bunu sakince yapmanız gerek. Bunu başardığınız zaman duygularınızı kontrol altında tutarak insanlarla iletişim kurmanın tadını çıkarmalısınız.

Farklı bir ülkeye yalnız gittiğinizde, ister istemez diğer insanlarla iletişim kurmak zorunda kalacaksınız. Bu havalimanında, yolda, gittiğiniz kafede ya da kalacağınız otelde olabilir. Farklı bir dil kullanmanın korkutucu tarafı pek çoğumuzun gelişimini engelliyor. Bir dili tam anlamıyla öğrenmek ve konuşabilmek için harekete geçmelisiniz. Asla cesaret edemediğiniz bu fırsat, yalnız çıktığınız bir tatilde karşınıza çıkabilir. Yabancı dil konuşamama korkunuzun üstesinden gelebilirsiniz. Kendinizi geliştirebileceğiniz alanlar için kendinize izin verin. Korkularınızın esiri olduğunuz zaman bu hayatta yaşayabileceğiniz pek çok duygunun ellerinizden kayıp gitmesine izin vermiş olursunuz

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.