Yalnızlık Duygusu Psikolojinizi Bozmasın

Yalnızlık hep akıllarda kötü bir duygu olarak kalmıştır. Yalnızlık denildiğinde hemen beynimizin yöneldiği alan karamsarlık bölgesidir. Tam da bu sebeple yalnızlık duygusu psikolojimizi yerle bir eden duygular arasında yer alır. Ama bu duyguya kötü olduğunu yakıştıran kim? Neden yalnızlığı hep olumsuzluk olarak kodlamışız?

Çocukluğumuzda çevremizden duyduğumuz, gördüğümüz ve örnek aldığımız şeyler, ömrümüzün geri kalanında kullanacağımız anlamların yerleşmesine zemin hazırlar. Bu beyin kodlaması genellikle aile bireylerinin sözleri ve davranışları ile oluşur. Annemizden ya da babamızdan duymuş olduğumuz yalnızlık ile ilgili herhangi bir olumsuz cümle sonrası her şey değişir. Beynimiz artık bundan sonra yalnızlık kelimesini her duyduğunda olumsuz olan duyguları çağırması üzere programlanmıştır.

‘Yalnızlık kötüdür ve kötü şeyleri beraberinde getirir’ inancımızı yıkmayı başarırsak o zaman yalnızlığın psikolojimizi bozmasına da izin vermemiş oluruz. Bakalım yalnızlık neden aslında kötü değilmiş.

Yalnız Kaldığınızda Kendinizi Tanıma Fırsatı Bulursunuz

Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? Çok mu iyi? Oysa her geçen sene, her geçen gün ve hatta her geçen sene değişmeye devam ediyoruz. Geçen sene tanıdığınız siz, şimdiki siz ile aynı kişi mi sizce? Elbette değil!

Kendimiz ile baş başa kalıp, kendimizi tanıyabilmek için daha çok zamana ihtiyacımız var. Bunun için de yalnızlığa ihtiyacımız var. Başkalarının bize ne olup ne olmadığımızı söylemelerini bir kenara bırakarak sadece kendi aynamızdan kendimize bakmayı en son ne zaman denedik? Yalnızlık süreci içerisindeyseniz işte bunu yapmanın tam zamanı!

Kendiniz İçin Ertelediğiniz Birçok Şeyi Yalnızlık Döneminde Yapabilirsiniz

En bencil insanlar arasında da yer alsak çoğu zaman kendimizi ihmal ediyoruz. İşin en kötü yanı da kendimizden çaldığımız şeylerin farkına varamamamız. Eğer bir başkasına hak ettiği şeyi vermiyorsak, karşımızdaki kişi hakkını savunur ve elbet günün birinde karşımıza çıkıp hak ettiğini vermemizi bizden talep eder. Ama iş kendimize dönünce durum değişiyor. Kendimizden çaldıklarımızı görmek için çok büyük acılar yaşamamız gerekiyor. Çünkü o acıları yaşamadan önce kendimizi dinlemeyi genellikle beceremiyoruz.

Yalnızlık süreci içerisinde bulunuyorsanız, şanslı olduğunuz bir konu daha var. Artık uzun zamandır ertelediğiniz kişisel gelişiminize, kişisel bakımınıza ve kendinizden çaldıklarınızı dinlemeye ayıracak bol bol vaktiniz var. Bu zamanı değerlendirmek için en uygun zaman, tam da bu zaman.

Yalnızlık Dönemi Hayatınıza Yön Çizme Planı İçin Eşsiz Bir Fırsattır

Yalnızlık, kendinizle baş başa kalma, kendinizi sözde değil özde dinleme… Ve sıra geldi artık kendinizi olduğunuz gibi kabul edip hayatınıza yön vermeye.

Kendinizi başkalarının söylediği kadarı ile tanıyarak çizdiğiniz planlar size uymayacaktır. Eninde sonunda varacağınız nokta bir çıkmaz sokak olacaktır. Ama eğer yalnızlık sürecinizi iyi değerlendirip, kendinizi sözde değil özde dinlediyseniz artık çizeceğiniz hayat planlarınız sizi mutluluğa götürmeye hazır. Sadece size özel o harika diyarlara yelken açmaya hazırsanız hayat yolculuğunuzu artık ister yalnız ister kalabalık bir şekilde devam edin… Mutlu olacağınızdan emin olabilirsiniz!