Yaratıcı Düşünme Becerinizi Geliştirmeniz İçin Neler Yapabilirsiniz?

Yaratıcılığın sadece sanatçılarda olan bir durum olduğu düşünülür. Ancak yaratıcılık her alanda etkili biçimde kullanılabilir. Bazen yaratıcılığın zaman kaybı olduğu düşünülür. Ancak eğitim sistemimizin bir parçası haline getirilmesi gereken yaratıcılık iş hayatında da aktif olarak kullanılabilir.

Günümüzde iş verenler işe alım sürecinde öncelikli olarak yaratıcı ruhunu ortaya koyan kişileri tercih ediyorlar. Yaratıcı düşünme süreci hayatın her alanında kabul edilebilir bir durum olarak ifade ediliyor. Yaratıcılık kişiye özgü bir durumdur. Ancak çeşitli durumlarla yaratıcılık bir tık daha geliştirilebilir. Yaratıcılık günümüzde çok farklı değerlendirilen bir süreç olabilir. Gündeme gelen problemleri farklı şekillerde değerlendirmek, düşünmek bir süre sonra yaratıcı yönünüzü ortaya çıkarabilir.

Kendinize Sınır Koyun

Düşünmek bazen doğru şekilde gerçekleştirilmediği takdirde yaratıcılığınızı olumsuz etkileyebilir. Genellikle özgür bir ruhun ve sınırsızlığın yaratıcılığı etkilediği düşünülür. Ancak uzmanlar tam aksine kişinin sınırlı durumlarda zor durumların üstesinden gelebilmek için daha fazla düşündüklerini ve sınırları zorladıkları belirlendi. Küçük düşünmek zaman zaman yaratıcılığı körelten bir duygu olarak anımsanabilir.

Çabuk Sıkılmak İyiye İşaret

Yaratıcı bir iş peşindeyseniz sıkılmak olumsuz bir durum olarak algılanabilir. Ancak bu durum tamamen farklı şekilde değerlendirilebilir. Aşırı sıkılmak bir süre sonra abartıldığı takdirde hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Ancak hayatınızda değişik durumların yaşanmaması bir süre sonra farklı alanlara yönelme ihtiyacınızı gündeme getirebilir. Sıkıldığınız noktada beklemek yerine harekete geçmek son derece önemli.

Bazen düşünürken ya da harekete geçerken zihninizden pek çok fikrin uçup gittiğini düşünebilirsiniz. Böyle durumlarda arkanıza yaslanıp düşünmeye başladığınız zaman farklı fikirler ortaya koymanın ve boşlukları birleştirmenin ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Evet Demekten Korkmayın

Evet demek her durumda olumlu durumlara yol açmayabilir. Bu süreç içerisinde evet demekten vazgeçmeyin. Bazen bir işi nasıl yapacağımızı tam olarak bilemeyiz. Böyle durumlarda panik yaşadığımız için sorumluluk almak istemeyiz. Yapamayacağımızı düşünürüz. Bu durumda ayağımıza gelen pek çok fırsatı geri tepebiliriz.

Ancak yaratıcı düşüncenin geliştirilmesi için bazen evet demek faydalı olabilir. Önünüze gelen fırsatlar evet demekten kaçınmayın. Bırakın sonrasında nasıl yapacağınızı ve işin altından kalkacağınızı düşünürsünüz. Bu durumda pek çok şey öğrenecek bir yol çizebilirsiniz.

Fikirlerinizi Sizi Ciddiye Alan Kişilere Anlatın

Yapılan hiçbir iş en başında mükemmel değildir. Her işin geliştirilebilir olduğunu sakın unutmayın. Bu süreç içerisinde bazen yol gösterecek birine ihtiyaç duyabilirsiniz. Doğru yönlendirilmek objektif bir bakış açısı ile gerçekleşir.

Yaratıcı fikirlerinizi paylaşacak güvenilir birilerinin olması son derece önemli. Fikirlerinize saygı duyduğunuz ve sizi önemseyen kişilerle işlerinizi, planlarınızı ve fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Sizin hakkınızda iyi şeyler düşünmeyen, enerjinizi düşüren ve negatif insanlarla fikirlerinizi paylaşmak zorunda değilsiniz. Bu tür kişiler sizin hevesinizi kaçırabilir, fikirlerinizi geliştirmenizi engelleyebilir ve yaratıcılığınızı baltalayabilir. Ancak objektif yorumlar farklı alanları görmenizi sağlayabilir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.