Yaratıcılık İş Hayatında Neden Önemlidir?

Yaratıcılık, yepyeni bir şey üretmekten ziyade, olan şeyleri birleştirip yeni bir şey tasarlamak olarak nitelendirilebilir. Yaratıcılık bir beceridir ve her bireyde bulunmayabilir. Şirketler, rekabet ortamında çalışanlarını işe alım sürecinde adayın, bu niteliğe sahip olup olmamasına oldukça dikkat ederler. Bunun içinde belirli kişilik envanteri vb. testlere tabii tutarlar.

Yaratıcı kişilerin hayal dünyaları oldukça geniştir. Kendilerine has, ilginç fikirleri vardır. Bu sebeple risk alma konusunda oldukça cesur davranırlar. Fikirlerini hayata geçirip, kendilerini işlerine adarlar. Risk almayı göze alacak kadar donanımlı bilgiye sahiptirler. İlgi alanlarına giren her konuyu merak edip araştırırlar ve hislerine büyük önem verirler. Yaratıcı kişilerin katı kuralları bulunmaz. Yeniliklere açık ve görüşleri esnektir. Yaratıcı bireyler, girişime oldukça büyük önem verir. Özgün ve eleştiriye açık bireylerdir.

Yaratıcılık İş Dünyasında Nasıl Kullanılır?

İş hayatında adaylarda aranan en önemli özelliklerinden biri yaratıcılık becerisi olmaya başladı. Yaratıcılık sonunda ulaştıkları fikirler ile iş hayatında pratik fikirler geliştirirler. Bu durum zamandan kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Kendilerine olan özgüvenlerinden dolayı ve risk alma cesaretlerinde bulundukları için herhangi bir engelle karşılaştıklarında başarısızlığa boyun eğmezler. Sürekli ilgi alanları hakkında kendilerini geliştirmeye özen gösterirler. Sevdikleri işi yaptıkları takdirde, normal çalışma saatlerinin üstünde bir çalışma süreleri vardır. Herhangi bir zorlukla karşılaştıklarında performanslarını düşürmek yerine, karşılaştıkları zorluklara meydan okumayı tercih ederler. Bu durum da başarının habercisi olarak görülebilir çünkü işlerini zevk ile yaparlar.

İlgi alanları doğrultusunda bilgileri oldukça kapsamlıdır ve yanında çalışan kişilere ilham vererek ekibi oldukça iyi bir şekilde yönetebilir. Görüşleri esnek olduğu için eleştirilere ve farklı görüşlere açıktırlar. Bu durum kendilerini hep bir adım daha geliştirmelerinde yardımcı olur. Yaratıcı çalışanların, kendi kuralları vardır. Belirli kuralların dışında, iş hayatında kendi çizgileri olur. İş arkadaşlarının sorunlarını kendi sorunlarıymış gibi düşünerek çözüm yolu bulmaya çalışırlar. Bu çevresindeki kişilerin onlara karşı daha pozitif yaklaşmasını sağlar.

Sorumluluk duyguları oldukça fazla olduğu için, sorumluluk almaktan kaçmazlar ve bu durumda iş hayatında onların önde çıkan isimler arasında yer almasına yardımcı olur. İnsanların davranışlarına çok fazla kulak asmazlar, hümanist davranırlar; yalnızca işine odaklanmaları dikkat çeker. Değiştirdikleri sektörler onları tedirgin etmez. Tedirgin etmediği için de işlerine odaklanmada sorun yaşamadıkları için performansları düşmez. Gergin durumlara, stres anında stres yönetimini sağlayabildikleri için ekip arkadaşlarına da olumlu sinyaller vererek, performansın düşmesine engel olurlar. Uzun vadeli çalışmalara odaklanırlar bu sebeple küçük taktik zararlarını görmezden gelirler.