Yaşamınızda Negatif İnsanlar ile Nasıl Mücadele Edersiniz?

Yaşamımızın her noktasında negatif insanlar olacak ve bizleri mutlaka eleştirecekler. Olumsuz insanlara yönelik etkileşimlerimizde sakin olmalı ve iletişim kurarken dikkatli olmalıyız. Bu insanlar genellikle dışlanma alışkanlığı bulunan, her olaya karşı mutlaka olumsuz bir yorum getiren ve hem ruh halinizi negatif yönde etkileyen hem de enerji seviyenizi/modunuzu düşüren kişilerdir. Bu insanlara yaşamımızda katlanmak oldukça zordur fakat; ailemiz, arkadaşlarımız ya da ikili ilişkilerimiz içerisinde mutlaka böyle birine denk geliriz. O halde ne yapmalıyız? Yaşamımızda negatif insanlar ile nasıl mücadele etmeliyiz?

Kaba Yaklaşımların Haddini Bildirin

Eğer karşınızdaki kişi negatif yorumları, eleştirileri ve sözleri ile sizi incitiyor ise karşılık olarak iyi bir şekilde davranmanıza gerek yoktur. Konuşmanız içerisinde kızgın ya da kaba bir davranış görüyorsanız, ona haddini bildirebilirsiniz. Kaba bir söz ve hareket olmadan bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, konuştuğu şeyler nedeniyle bir pislik gibi davranmaması üzerine olmalıdır. Karşınızdaki insanı düzene sokmak, oldukça basittir. Sergilemeniz gereken yaklaşım da soğukkanlı ve sabırlı bir şekilde gerçekleşmelidir. Aksi halde sizi dikkate alması zor olacaktır.

Bu konuşmayı gerçekleştirdiğiniz halde sizinle ilgili tavrı değişmiyor ise sorunu çözmek adına bu sorunu ona yaşatmayı deneyebilirsiniz. Çünkü sürekli olarak bu karaktere bürünen biri kendisi için olumsuz yorumları kaldıramayan biridir aynı zamanda.

Sevgiyle Yaklaşmayı Dene

Motivasyon Konuşmacısı ve Yazarı olan Chris Racklife, “Benim yaklaşımım, Marianne Williamson’un “Sevgiye Dönüş” kitabından ilham alıyorum. Ne zaman zor biri olarak algıladığım bir insanla karşı karşıya kalsam, korkuyla değil, sevgiyle ilerlemeyi hatırlamaya çalışırım. Birinin kaba davranışına karşı sevgi merceğiyle baktığımda, korku ve karanlığın aksine, kendi sevgi dolu doğamdan yanıt verebiliyorum. Hayatınızı değiştirebilecek güçlü bir değişim bence bu yaklaşım.” demektedir. Kimi zaman olumsuz duygu ve düşüncelere sahip olan kişiler, büyük trajediler yaşayarak hayatta kalan insanlar anlamına da gelir. Eğer huzursuz ve huysuz ise bu zamanında fazlası ile mutsuz olduğunu gösterir. Sevgi ve zaman her şeyin ilacıdır derler. Belki de sevgiyle yaklaşmak, o insanın zihnindeki tüm kara bulutları dağıtacaktır.

Empati Kurmayı Dene

Yaşam ve Akım Koçu olan Emilia Francesca, empati kurmanın negatif insanlara karşı yapılması gereken hareketlerden biri olduğunu söylemektedir. Çünkü empati kurulduğunda o insanın aslında ne demek istediğini anlamak demektir. Hatta bu durumu, “Karşı karşıya geldiğiniz olumsuz sohbete katılmamak; böylece nefes alıp tekrar kalibre edebilmeniz, bu kişinin nereden geldiğini düşünmeniz için zaman verecektir. Söylediklerine tamamen katılmasanız bile, kendinize sorabilirsiniz; ‘Neden bunu söylüyor?’ ‘Ne hissediyor?’ Bir kişinin nereden geldiğini görebiliyorsunuz ve bu zor değil, ve onları insan olarak görmeye başlarsak, konuşmalara ve durumlara daha net bir şekilde yaklaşabiliriz.” şeklinde açıklamaktadır.

Tepkisini Kontrol Et

İnsanlar kimi zaman olumsuz bir şekilde konuşmaya ihtiyaç duyar. Hastalıklı bir şekilde kıskanmak, o insanı çekememek ya da başarısını hazmedememek o kişiyi olumsuz konuşmaya iter. Unutmamanız gereken şey, karşınızda negatif bir şekilde konuşan ve size kötü eleştiride bulunan biri varsa, bu konuşmayı ve eleştiriyi siz izin verdiğiniz müddetçe yapabiliyor olmasıdır. Yani karşınızdaki insanın tepkisini sizden başkası kontrol edemez. Chicago’da Halkla İlişkiler Uzmanı olan Emily Davis, “Birisi kasıtlı olarak veya kasıtsız olarak damarınıza bastığında, kontrol edebileceğiniz her şeyin kendi tepkiniz olduğunu unutmamak önemlidir. Ne kadar haklı olduğunuzu ve diğer kişinin ne kadar yanlış olduğunu kolayca araştırıp, aynı derecede zor durumda kalmanıza neden olabilir. Derin bir nefes almak ve kendinize durumla nasıl karşılaşmak istediğinizi sormak, tepkinizi doğru tepkilere dönüştürmenize yardımcı olacaktır.” diyerek bu konuyu oldukça net açıklamaktadır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.