Yaşlanma Hızınızı Kendiniz Belirleyebilirsiniz

Yaşlanma hızınızdan kastettiğimiz elbette ki biyolojik yaşınız değil. Yoksa bir yıl içerisinde 365 gün vardır ve bu 365 günü yaşayan her canlı 1 yaş daha yaşlanmış olur. Bu kuralı değiştirmek mümkün değildir. Ama biyolojik yaşınızdan çok daha önemli yaş var. Hissettiğiniz yaş!

Kimi insanlar 50 yaşlındadır ama ‘ruhum daha 20’ diyerek hayatını mutlu mesut sürdürür. Kimileri ise daha 20 yaşına girmiştir ama kendini 50 yaşında hissederek hayatın güzelliklerine kendini kapatmıştır. Demek ki hayat tarzımıza ve yaşam şeklimize yön veren biyolojik yaşımızdan daha çok hissettiğimiz yaş.

Birazdan sizlere listeleyeceğimiz maddelere dikkat ederek yaşlanma hızınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Biyolojik yaşınız belki yılda bir yaş atar ama hissettiğin yaş bir yılda birden fazla da ilerleyebilir ya da birden fazla yılda sadece bir yaş da ilerleyebilir. Siz 365 gün içerisinde kaç yaş almak istersiniz?

Hepimiz Dönemsel Zorluklar ve Mutluluklar Yaşarız

Herkesin hayatı inişli, çıkışlı şekilde devam eder. Acıların çocuğu olarak kendini ifade eden bir insan da hayata toz pembe bakabilen bir insan da aynı süreçlerden geçer. İşte fark hayata bakış açısında.

Yaşadığımız zorlukları ağır ya da hafif bir şekilde atlatmak tamamen bizim elimizde. Hayalini kurup da bir türlü alamadığımız bir araba için yıllarca kendimizi yıpratmak ve erken yaşta kendimizi yaşlandırmak da bizim elimizde. Bir diğer ifade ile söylersek; en ağır hastalığa yakalandığımızda bunun da geçeceğine inanarak o hastalıktan kurtularak dinç kalabilmek de bizim elimizde.

Karamsar mısınız Yoksa Optimist mi?

Bardağın dolu taraflarını görebilmeyi öğrenmek yaşlanma hızınız ile doğrudan ilgili. Bardağın boş kalan kısımlarına odaklanarak dert, hüzün, keder, korku, endişe gibi karamsarlık dolu duyguları seçebilirsiniz. Ya da bardağın dolu olan alanını da görebilmeyi öğrenir; huzur, mutluluk, sevinç gibi sizi genç tutacak duygulara yoğunlaşabilirsiniz.

Polyannacılık oynayacağım diye inanmadığınız şeyleri varmış gibi düşünüp kendinizi kandırmanıza gerek yok. Sadece hayatın size sunmuş olduğu güzelliklerin de farkına varmasını bilin yeter. Sonra görün bakalım yaşlanma hızınızın ilerleyişi nasıl da yavaşlıyor.

Yüzünüzde İlk Kırışıklığı Gördüğünüzde Nasıl Tepki Verdiniz?

Yaşlanma hızını yavaşlatmak isteyenlerden misiniz? O zaman yüzünüzde gördüğünüz ilk kırışıklıkta aynalara küsmek yerine çözüm arayabilirsiniz. Henüz hiç kırışıklığınız yok mu? O zaman olacağı günler için şimdiden kendinizi hazırlayın. Tecrübelerimizin imzaları olan kırışıklıklarımızı sevmeyi öğrendikçe onların oluşması da o kadar gecikecektir.

Kendiniz ile Ne Kadar Barışıksınız?

Kendinizi olduğunuz gibi kabullenip sevip değer verdikçe, kendiniz de size olumlu dönüş yapacaktır. Size olumlu yüzünü gösteren kendiniz ile birlikte yaşlanma sürecinizin hızı da oldukça düşecektir.

Kendiniz ile tam anlamı ile barışık bir hayat sürdüğünüz müddetçe önünüze çıkan tüm engeller size adeta atlanması gereken bir oyun leveli (seviyesi) gibi gelecektir. Biraz zorlansanız da; o zorluk ile mücadele etmekten de mücadelenin sonunda elde ettiğiniz zaferden de büyük keyif alacaksınız. Keyif aldığınız bir şey sizi ne kadar yıpratabilir ki?