Yaydan Çıkan Ok Hedefe Odaklanır Siz de Odaklanmalısınız!

Her hedefiniz tamamlandıktan sonra, yeni bir hedefe yerini bırakır. Sıradakine geçebilmek içinse öncelikle mevcut hedefinizi tamamlamanız gerekir. “Bugün işlerimizi, şu saate kadar bitireceğim.” bile bir hedeftir aslında. Bu kısa vadeli hedefi bile gerçekleştirmek için, elinizden geleni yaparsınız. Daha büyük ve uzun vadeli hedefler ise gün içinde olacak şey değildir. Ancak her gün, sizi hedefinize daha da yakınlaştıran birer adımdır.

Hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için hayatınıza birtakım küçük alışkanlıklar eklemeniz, hedefinize giden yolda sizi daha az yoracaktır.

Düşleyin!

Hedefler ve hayaller arasında çok fark vardır ama ikisi de birbirini destekler. Gerçekten isterseniz hayalleriniz hedef olabilir ama vazgeçerseniz, hedefleriniz hayal olur.  Bu yüzden hedeflerinize ulaştığınızı sürekli düşünmelisiniz. Sizi motive etmesinin yanı sıra, kendinizi de keşfedeceksiniz.

Güvenin!

“Başkasının ipiyle kuyuya inilmez.” Eğer hedefiniz kuyuya inmek ise yapmanız gereken başkalarından ip almak değil, kendi ipinizi yapabilmenizdir. Yolunuzda size destek olacak insanlar olacak ama sizin en çok kendinize güveniyor olmanız gerekiyor.  Hedefinize ulaşmayı ne kadar istediğinizi en iyi siz biliyorsunuz!

Gerektiği noktalarda diğer insanların yardımını almaktan da çekinmeyin. Bu yardım bir ip olmamalı ancak ipi nasıl yapacağınız ya da nerede bulacağınıza dair olabilir.

Küçümsemeyin!

Hedefiniz doğrultusunda attığınız her adım küçük olacaktır. Bir puzzle yaparken her parçanın önemi büyüktür. Bu yüzden herhangi bir parçayı yerleştirdiğinizde mutluluktan havalara uçabilirsiniz. Çünkü hedefinize bir adım daha yaklaştınız. Detaylar ile büyük resimler anlamlı hale gelir. Bu yüzden hiçbir detayı küçümsememeli, aksine her detayı tamamladıktan sonra başarınızı takdir etmelisiniz.

Kabul Edin!

Hedefinize doğru emin adımlar atarken engeller ve pürüzler çıkacak ya da sorunlar gittikçe artacaktır. Bu yüzden gerek kendi, gerekse başkalarının hatalarından feyz alın. Diğer insanların hatalarına müdahale edemezsiniz ancak hedeflerinize ulaşmak için kendi hatalarınızı kabul edebilirsiniz. Onlara odaklanmak yerine, onların çözümüne odaklanmalısınız. Hata yapabileceğinizi kabul ederseniz, olası bir durumda kendinize çok fazla yüklenmemiş olursunuz.

Konuşun!

“Ben aslında bundan 5 sene önce çok zayıftım.” dediğinizde karşınızdaki size inanmayabilir. Ne yaparsınız? Seneler önceki albümü alır, delil niteliğinde ona gösterirsiniz değil mi? Bu yüzden insanlara hedeflerinizden bahsedin. Bahsettiğiniz takdirde hedefinize olan ilginiz artacak ve daha çok anlatmak isteyeceksiniz. Onların da size destek veriyor olması aynı zamanda motivasyonunuzu da yükseltecektir.

Nelerden hoşlandığınızı ve hoşlanmadığınızı en iyi siz biliyorsunuz. Hedefleriniz ile ilgili kendi kendinize konuşabilirsiniz. Kendinize “Yapabilirsin!” dediğiniz zaman içinizdeki güce seslenmiş olacaksınız. O güç ise sizi asla yanıtsız bırakmayacaktır.

Hedefinizden Şaşmayın!

Bir ok, yaydan çıktığında doğruca hedefe gider. Hedefiniz doğrultusunda adeta bir ok olmalısınız. Hedefinizi tam 12’den vurabilmeniz içinde, doğru rüzgarı, doğru mesafeyi ve diğer olanakları sağlamak zorundasınız. Unutmayın, hedefinizden uzak bir yere düşmeniz verdiğiniz tüm emeklerinizin boşuna çıkması demek. Bu yüzden tüm ihtimalleri değerlendirmeli ve olmasını istediğiniz şeyi olur hale getirmeniz gerekiyor.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.