Yaz Tatilinde Kendini Nasıl Geliştirirsin?

 

Yaz tatili hem çalışanlar hem de yeni mezun olacak olan adaylar için adeta bir fırsattır. Kişisel gelişim kariyer yaşamının en önemli parçalarından biridir. Gelişiminize katacağınız her türlü yenilik ve her türlü bilgi, beceri, deneyim ve yetkinlik iş hayatınızı etkileyecektir. Dolayısıyla yaz tatilini bir fırsat olarak görmeli, yaz tatili planınızı şimdiden kendinizi geliştirmeye odaklamalısınız.

 

Kişisel gelişiminize katkıda bulunmak istiyorsanız, okumalısınız. Okumak, yapabileceğiniz en iyi aktivitedir. Beyninizin kas dokusundan oluştuğunu unutmayın. Vücut kaslarınızı çalıştırmak için spor ve egzersiz yapmanız önemlidir. Beyniniz de sizler bir şey okuduğu zaman spor ve egzersiz yapar. Daha verimli olmak ve daha yaratıcı düşünmek için düzenli olarak beyninize egzersiz yaptırmalısınız. Yani, kendinize her gün okuyacağınız kitap sayfası belirlemeli, yaz tatili süresi boyunca kendinize kitap sayısı hedefi oluşturmalısınız.

Alzheimer gibi hastalıkların önlemini almak da okumaktır. Beyninizin hafıza bölümünü güçlendirmenizi sağlar. Hayal gücünüzü genişletir, yaratıcılık kazandırır ve odaklanmanızı kolaylaştırır. Üstelik nerede olursanız olun, bu aktiviteyi dilediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz. Sahilde uzanırken, evde yatarken, cafede kahve içerken ya da seyahat ederken. Önemli olan nerede olduğunuz değil, hangi kitapları kendiniz için tercih ettiğinizdir.

 

Doğa, insana en güzel gelişimi sağlar. Bu yaz bir plan yapmadan bir yere yürümeyi tercih edin. Yürürken de yanınıza sadece telefonunuzu ya da fotoğraf makinenizi alın. Daha önce hiç bilmediğiniz bir yere yürümeyi tercih edin. Hiç görmediğiniz güzellikler görecek, doğanın mükemmelliği karşısında hayran kalacaksınız. Tercih edeceğiniz yerin özel olmasına ihtiyacınız olmasın. Gideceğiniz her yerin özel olacağını unutmayın. Yürüdükçe düşündüğünüzü de bir süre sonra fark edeceksiniz. Yürüyüş yapmak bu nedenle kişisel gelişiminize katkıda bulunur. Kendinizi geliştirmenizi sağlar.

İş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmak istiyorsanız, yazın yapabileceğiniz pek çok gönüllülük esasına dayanan projeyle tanışabilirsiniz. Genellikle kurumlar gönüllülük esasına dayanan aktivitelerini yaz programlarında gerçekleştirmek ister. Çünkü yaz mevsimi, pek çok kişinin tatil fırsatıdır. Aynı zamanda da harcanacak pek çok boş zaman vardır. Bu nedenle bir sivil toplum örgütü aracılığıyla gönüllülük esasına dayanan projelerde yer almayı denemelisiniz. Staj tek deneyim sağlayan yer değildir. Bu tür etkinliklerde tecrübe edinmenizi sağlar…

Kötü bir alışkanlığınız mı var? Bu yaz, bu alışkanlıktan vazgeçmeyi deneyin. Bu soruyu okuduğunuzda aklınıza ilk gelen alışkanlığınız ne oldu? Sigara içmek mi, aşırı tatlı yemek mi? Hangisi geliyorsa gelsin, bu yaz bu alışkanlıktan vazgeçin. Kendinizi bahanelerle avutamayacağınız için bu tip alışkanlıklarınızı bırakmak adına en uygun zaman dilimi yaz mevsimidir. Alışkanlığınızı her yapmak istediğinizde kendinize bir ceza verin. Ödül-ceza yöntemini uygulayın. Bir gün boyunca alışkanlığınızı yerinize getirmezseniz sinemaya gidin, eğer alışkanlığınızı yerine getirirseniz çok sevdiğiniz konser için satın aldığınız biletleri başkasına hediye edin… Bu sayede kendinizi dizginlemeyi öğrenirsiniz.