Yeni Yıl Kararlarınızın Hayatınızı Değiştirebileceğini Biliyor musunuz?

Aranızda yeni yıl kararı almayan var mı? Hepimiz yeni bir yılın başlangıcında hayatımızda yeni kararlar veririz. En yaygın olanlar ise ‘Sabah erken kalkacağım’, ‘Kilo vereceğim’, ‘Spor salonuna yazılacağım’ olabilir. Hayatımızı yoluna koymak ve pozitif bir süreç başlatmak istesek bile kabul edelim ki pek çoğumuz bu kararlara sadece ilk bir hafta uyuyoruz. Sonra eski rutin ve sıkıcı hayatımıza geri dönüyoruz.

Yeni yıl kararlarını devamlı hale getirmek herkes için kolay olmayabilir. Bu süreç tamamen öz disiplin gerektirir. Hayatımızdan çıkarmak istediğimiz ve bizde alışkanlık halini alan durumlardan uzaklaşabilmek tamamen zihinsel açıdan güçlü olmayı ister. Her yıl hayatımızda hoşumuza gitmeyen bazı şeyleri değiştirmek istiyoruz. Mesela bu yıl daha fazla su içmek ve kahveyi hayatımdan çıkarmak gibi… Bu yıl hayatınızdan tatlıyı tamamen çıkarmaya ne dersiniz? Düşüncesi bile zorlayıcı değil mi?

Yeni yıl kararlarınızı uygulama fikri, öz disiplininizi ve içsel düşüncelerinizi ortaya çıkarmanız için bir fırsat olabilir. 2020 yılı için siz ne kararlar aldınız? Biz size yardımcı olalım isterseniz..

Hayatınızda sizi demoralize eden insanlara sınırlar koymakla işe başlayabilirsiniz.

Bu yıl daha fazla tiyatroya gidebilirsiniz.

Hayatınızda başarıyı yakalamak için daha fazla risk alabilirsiniz.

Tırnaklarınızı yemeyi bırakmanın sizce de zamanı gelmedi mi?

Sağlıklı beslenme için yeni bir market alışverişine çıkabilirsiniz.

Bu listeyi kendi yaşamınıza uyarlayarak uzatmanız mümkün. Tüm bu kararları neden alıyorsunuz? Bilişsel ve fiziksel farkındalığınızı artırmak, kendinizi daha iyi hissetmek için olabilir. Peki kararlarınızı uygulamanızı engelleyen faktörler neler olabilir? Zihinsel sınırlarınızı aşamamanız olmanız mı yoksa kendinizi fiziksel olarak iyi hissetmemeniz mi? Belki ikisi birlikte.. Zihinsel tutumunuzu kontrol altında tutabilmek yeni yıl kararlarınızı uygulayabilmeniz açısından son derece önemli. Yeni yıl kararları almakta tereddüt etmeyin. Kaygılarınızı ve endişelerinizi listeleyip gördükten sonra müdahale etmek daha kolay olacak. Yeni yıl kararlarınız ne kadar küçük olursa olsun uzun vadede hayatınızı değiştirecek.

Gerçek bir alışkanlık oluşturmak için uzmanlar 21 güne ihtiyacınız olduğunu söylerler. Kararlara 21 gün boyunca uyum sağladığınız zaman alışkanlık haline gelecektir. Bu süreci 90 güne tamamladığınız takdirde hayatınızın bir parçası olduğunu göreceksiniz. 90 günün sonunda yeni kararlarınızı sanki bir ömür boyu uyguluyor gibi hissedeceksiniz. Kararlarınız konusunda olumsuz düşüncelere girmeden arkasında durun. Bir süre sonra bu kararları uygulamanın düşündüğünüzden çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Yeni Yıl Kararları Hayatınızı Değiştirebilir

Bazen aldığımız küçük kararları dahi uygularken kendimizde yeteri kadar güç bulamayabiliyoruz. Ama şöyle düşünün; Ya bu karar hayatımızı kökten değiştirmek için bir adımsa? Bu kararları önemsemeyerek belki de hayatımızın yerinde saymasına zemin hazırlıyoruzdur. Bu ne kadar önemli sizin için bir düşünün. Her yeni başlangıç hayatınızdaki olumsuz izleri silmeniz için bir fırsat olabilir. Bu noktada tek yapmanız gereken harekete geçmek. Aklınızın bir köşesine kazıdığınız fikirlerinizle birlikte üşenmeden uyguladığınızda hayatınızın değiştiğini göreceksiniz.