Yeni Yılda Sağlıklı Bir Beden Hazırlamak İçin Neler Yapabilirsiniz?

2020 yılına sayılı günler kamışken, pek çok kişi 2019 yılının ne kadar hızlı geçtiğini düşünüyor. Koskaca yıla, geriye dönüp baktığımız zaman kendimiz, bedenimiz ve sağlığımız için neler yaptık? Kilo aldık mı? Kaç kilo verdik? Spor yaptık mı? Sağlıklı beslenme hakkında neler biliyoruz? Kötü alışkanlıklar edindik mi yoksa bedenimiz ve sağlığımız için kötü alışkanlıklardan uzak durduk mu?

Yeni yıla girmemize çok az bir zaman kalmışken, bir değerlendirme yapmak, yeni hedefler belirlemek açısından son derece önemli. İlle radikal kararlar almak için büyük sağlık sorunları mı yaşamamız gerek? Yeni yıl demek, arkada bıraktığımız bir yıl demek. Yaş almak, geçen zaman ve alınmayan önlemler bir süre sonra sağlığımızı derinden etkilemeye devam edecek.

Hamur İşlerine Hayır Demekle İşe Başlayın!

Sağlıklı beslenme dendiği zaman, börekler ve keklere olan zaaflarımızın aklımıza geldiğini biliyorum. Bu noktada, bu besinlere hayır demek çok kolay olmayacak. Ancak sağlıklı beslenmek için atılacak ilk adım, yağlı börekler, hayır diyemediğimiz kekler, pastalar ve kurabiyelere bir son vermek olacaktır. Tamamen kesmek yerine porsiyonları kontrol altında tutmak da bir adım olabilir. Bir süre sonra, geçmek bilmeyen ve kronik hale gelen, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Bu sizi daha enerjik ve daha mutlu biri yapacak.

İşlenmiş Gıdaları Hayatınızdan Çıkarın!

Paketli gıdalar hayatımızın büyük bir kısmını işgal ediyor. Ancak uzun süre paket içerisinde tazeliğini koruması ve lezzetinin bozulmaması için çeşitli işlemlerden geçiyor. Paketli ürünlerin içeriğine baktığımız zaman, içeriğinde yüksek miktarda şeker olduğunu görmek mümkün. Vücudumuza aldığımız sağlıksız şekerler, kan şekerimizin hızla yükselmesine neden oluyor. Kalorili ve sağlıksız bir sürecin başlangıcıyla birlikte ani açlık ataklarına da zemin hazırlamış oluyoruz.

Kuruyemişler Sağlıklı Deyip Abartmayın!

Uzmanlar, ara öğünlerde kuruyemiş tüketilmesi gerektiğini savunuyorlar. Bu doğru! Ancak sağlıklı olduğunu düşünerek abartılmaması, kararında bırakılması son derece önemli. İşlenmiş paketli besinlere bakarak, kuruyemişler oldukça sağlıklı. Ancak bunun için çiğ kuruyemişleri tercih etmelisiniz. Kuruyemişlerin içeriğinde bir yağ deposunun olduğunu unutmamak gerekiyor. Bir avuç kuruyemişle açlığımızı bastırmak yerine, bir kase kuruyemiş tüketmek, yağlanmanın başlangıcı olarak ifade ediliyor. Hem çok sık tüketilmemeli hem de porsiyon kontrolünün iyi yapılması şart.

Etsiz Beslenmenin de Gücüne İnanın!

Bağırsak hareketlerinin kontrolü için bol lifli şekilde beslenmek son derece önemli. Yeni yılda kendiniz için radikal kararlar verirken, sebze ve meyve tüketimini artırmak için harekete geçebilirsiniz. Sebze ağırlıklı beslenirken, kefir ve prebiyotik yoğurt tüketmekten de vazgeçmeyin. Hayvansal gıda ağırlıklı bir beslenme şekliniz varsa, en azından haftada bir kez hayvansal gıdaları hayatınızdan çıkararak beslenme düzeni belirleyin. Vücudunuzun daha hafif olduğunu göreceksiniz.

Su İçmenin Gücüne İnanın

Günde sadece birkaç bardak su içtiğinizi düşünüyorsanız bu noktada yalnız değilsiniz. Sizin gibi binlerce kişi su içmek konusunda pek başarılı değil. Toplumumuzda su içmek adeta bir sorun olarak değerlendiriliyor. Ancak oksijen ne kadar gerekliyse, su içmek de bir o kadar önemli. Özellikle geçen her bir yılla birlikte, yaş ilerlerken vücuttaki su oranı düşmeye devam ediyor. Yeni yılda günde 2 litre su içtiğinizden emin olun.

Kilo Vermeniz Gerekiyorsa Harekete Geçin!

Kilo almak, vücudunuzun ihtiyaçlarını gerektiği gibi yerine getirmesini engelleyen bir süreçtir. Önceliğiniz, kendinizi hangi bedende nasıl mutlu hissettiğinizle alakalı. Ancak bir süre sonra özgüveninizin nasıl yükseldiğini, kilo verdikçe nasıl hafiflediğinizi ve sağlık problemlerinizin yavaş yavaş çözüldüğünü görebileceksiniz.

Yeni yılda kendiniz için verebileceğiniz en güzel hediye sağlıklı bir yaşam olacaktır. Bunun için harekete geçmeli ve sağlıklı bir beden oluşturmak için bir hedef listesi hazırlamalısınız. Bir süre sonra bu durumun alışkanlık ve yaşam biçimi haline geldiğini görebilirsiniz. Bol şanslar!