Yeşil Yol Filminin Perde Arkası: George Junius Stinney Jr.

Tarihin tozlu sayfalarına bakıldığı zaman birçok kişinin adaletsizce öldürüldüğü, haksız yere yaşamının elinden alındığı görülmektedir. Bu kişilerden biri de henüz 14 yaşındayken elektrikli sandalyeyle idam edilen George Junius Stinney Jr.’nin hikayesidir.

Yeşil Yol filminin esinlendiği hayat hikayesi ona aittir. Dünyanın en küçük insanı olarak idama mahkum edilmiştir. Ölümünün ardından geçen yılların ardından adaletine kavuşmuş fakat bu adalet, Stinney’in vahşi bir şekilde idam edilmiş olmasını değiştirmemiştir.

Elektrikli sandalye ile idama mahkum edilen Stinney, iki kız çocuğunun ölümünden sorumlu tutulmuştur. Bu kızlardan biri 7 yaşındaki Mary Emma Thames, diğeri ise 11 yaşındaki Betty June Binnicker’dır. İdama mahkum edilmesindeki sebep ise kızların ölmeden önce Stinney ile konuştuğunun bilinmesi ve bu durumun görülmüş olmasıdır.

O zamanlar dünyada siyahi ve beyaz ayrımının yapılması, onun idam kararını kolaylaştıran sebeplerden biri olmuştur. George Junius Stinney Jr. siyahi bir çocuktur. Dönem içerisinde siyahilere karşı kötü bir algı olması, hakimin tarafsız bir şekilde karar vermesini engellemiştir. Hakim, Stinney’in cezasına 10 dakika içerisinde karar vermiştir. Duruşma toplamda 2 saat 10 dakika sürmüştür. İdam cezasına karar verilmesi 10 dakikalık bir zamanı almıştır.

14 yaşındaki masum çocuğun idam edilmeden önce ailesiyle görüşmesi yasaklanmıştır. George Junius Stinney Jr. infaz edilmeden önce tam tamına 81 gün ailesini görememiştir. Bunun sebebi, infaz öncesinde ailesinin mahkemeye hediyeler vermek istemesi ve bu hediyelerin rüşvet olarak algılanmasıdır. Oysa ailenin tek istediği, oğullarını infaz öncesinde bir kez daha görebilmektir.

Ailesi tarafından rüşvet olarak sayılan hediyelerin verilmesi mahkemenin bir karar daha almasına sebep olmuştur. Aileye yaşadıkları yerden sürgün edilme tehdidi verilmiş, infaz edilecek Stinney için görüşmeleri kesinlikle engellenmiş ve Stinney’in tek başına bir hücrede kalmasına karar verilmiştir. Bu kararın sonucunda George Junius Stinney Jr. ailesini ve bir tek kişiyi bile görmeden 81 gün geçirmiş, ardından infaz edilmiştir.

Vahşice öldürülen Stinney, infazı sırasında elektrik verilerek idam edilmiştir. Mahkeme, 14 yaşındaki bir çocuğa 5 bin 380 Volt elektrik vererek idam edilmesini uygun görmüştür. Acılar içerisinde idam edilen Stinney hakkındaki adalet, ölümünden tam 70 yıl sonra gelmiştir. George Junius Stinney Jr. kardeşi Katherine Stinney Robinson, abisi için adalet aramaktan asla vazgeçmemiştir.

7 ve 11 yaşındaki kızların öldürüldüğü sırada George Junius Stinney Jr. diğer kız kardeşi Amie Ruffner, abisiyle birlikte olduğunu söylemiştir. Bunun üzerine Katherine, abisi için yeni bir yargılama talebinde bulunmuştur. İşlenen cinayette kullanılan aletin 19.7 kilogramdan daha ağır olduğu da ortaya çıkmış ve Stinney’in bu aleti taşıyabilecek güçte olmadığına karar verilmiştir.

Katherine, açılan dava sırasında hakim karşısında ”Polis suçlanacak birini arıyordu ve benim kardeşimi günah keçisi olarak kullandı” ifadelerini kullanmıştır. George Junius Stinney Jr. hayat hikayesi ise Green Mile olarak bilinen Yeşil Yol filmine konu olmuştur.