Yetenek Gerektirmeden Başarılı Olmanızı Sağlayan Davranışlar!

İş yaşamında başarılı olmak için çok yetenekli ya da çok becerikli olmanız mı gerekir? Mikro becerilere sahip olmak ya da aynı anda birden fazla yeteneğini kullanmak herkesin yapabileceği bir eylem değildir. İş yaşamında başarılı olmak için yetenekli ya da beceri sahibi olmaya da gerek yoktur. Bazı davranışlar alışkanlık haline getirilirse de aynı başarı oranı elde edilebilmektedir. Peki bu davranışlar nelerdir?

Dakik Ol, Kararlı Ol, Çabala

Başarıya giden yoldaki temel davranış biçimi zamanı iyi kullanmaktır. Planlar ve programlar çerçevesinde sürülen bir iş yaşamı beraberinde başarıyı da getirir. Hiçbir toplantıya geç kalmamak, her görev ve sorumluluğu zamanında yerine getirmek, projenizi zamanında teslim etmek vb. davranışlar kazanmanız, hedeflerinize daha kısa sürede ulaşmanızı sağlar.

Bu zaman yönetimi içerisinde sürekli olarak karar vermeniz de gerekir. Hızlı kararlar alabilmek ve uygulamak, iş yaşamında sahip olunması gereken özelliklerden biridir. Bu, analitik ve stratejik düşünce yapınızın gelişmiş olduğunu gösterir. Şirket içerisindeki olumsuz durumlara karşı kararlı bir tutum sergilemeniz, pozitif olarak algılanır ve motivasyon yükseltir. Liderlerin en önemli özelliği de kararlı olmalarıdır.

Aldığınız kararları uygulamak için de çabalamanız gerekir. Ne yazık ki iş dünyası içerisinde başarılı olabilmeniz için önünüze kimse pişmiş bir armut koymaz. Başarı daima emek ve çaba isteyen bir şeydir. Çabanın, hırsın, azmin ve emeğin olmadığı yerde başarı da olmaz.

İş Etiği Oluştur, Vücut Dilini Kullan, Enerjini Yüksek Tut

İş yaşamında iş etiğine sahip olmak hem itibar kazandırır hem de daha iyi bir performansa sahip olmanıza yardımcı olur. Şirketin iş kurallarına uymak da etik bir davranıştır fakat kişisel iş etiğinizin olması bir vizyonunuz olduğunu gösterir. Vizyon sahibi olmak da oldukça önemlidir. Büyük başarılar için mutlaka vizyon oluşturulmalıdır.

İtibar kazanabilmek, başarılı olmanın kız kardeşi gibidir. İtibar kazanabilmek için bireyin kendisini net ve etkili bir dille de ifade edebilmesi gerekir. Bunun için jest ve mimiklerin, vücut dilinin, kullanılması oldukça önemlidir. Kendini iyi bir şekilde ifade eden kişiler, nerede ve nasıl konuşması gerektiğini de bilen kişilerdir. Bu da, iş yerinde aranan bir kişi olmanızı sağlayan özelliklerden biri olacaktır. Müşterilerle iyi bir iletişim kurmak, takım arkadaşlarınızla uyum içerisinde çalışmak ve yöneticiniz karşısında kendinizi ifade edebilmek, sizi daima bir adım öne çıkaracaktır.

Tüm bunlar içerisinde motivasyon sahibi olmanız da önemlidir. Motivasyonunuzun yüksek olması için yüksek bir dinamizm ve enerji elde etmeniz gerekir. Her işe ayırabileceğiniz zaman da enerji de belli olmalıdır. Fazla zaman ya da enerji kaybı yapmak bir tek motivasyonunuzun düşmesine değil, performans ve verimliliğinizin de azalmasına neden olur. Doğru hedefler için zaman ve enerji harcamanız daha önemlidir. Bunun için sahip olduğunuz enerjiyi fark edin ve doğru bir şekilde yönetin.