YÖK Üniversiteler İçin Yeni Güvenlik Kararlarını Açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından “Üniversitelerde Huzur ve Güveni Artırma Komisyonu” toplantısı yapıldı. Üniversite yerleşkelerinin girişindeki güvenlik tedbirlerinin arttırılması ve üniversite içerisinde gerçekleşen şiddet ve huzursuzluk yaratan olayların engellenmesi için yeni güvenlik kararları alındı.

Alınan kararlar YÖK tarafından yapılan yazılı açıklama ile yayımlandı. Kurul, son zamanlarda üniversitelerde yaşanan olayları dikkate alarak akademisyenlerin şiddete maruz kaldığını ve bazı olayların ölümle sonuçlandığı ifade etti.

YÖK tarafından yapılan açıklama içerisinde;

“YÖK’ün bu kapsamda son olarak Çankaya Üniversitesinde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’in sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından odasında öldürülmesi olayı sonrasında, üniversitelerde akademisyenlere yönelik hadiseler üzerine olayların nedenlerinin araştırılıp, önleyici tedbirler alınmasına yönelik bir çalışma başlattığı” ifadeleri yer aldı.

YÖK yazılı açıklamasında İçişleri Bakanlığının bu konuda “geçici ortak komisyon kurma kararı” aldığını da belirtti.

İlk Görüşme Yapıldı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü. Üniversitelerdeki şiddet olaylarına yönelik olarak yapılan görüşme sonrasında İçişleri Bakanlığına ait temsilcilerin bulunduğu ortak bir çalışma grubunun kurulmasına karar verildiği açıklandı.

Bu açıklamayla birlikte YÖK, üniversitelerde gerçekleşen şiddet olaylarının sebeplerini araştırmak ve bu şiddete yönelik tedbirler almak için “Üniversitelerde Huzuru ve Güveni Artırma Toplantısı” gerçekleştirdi. Toplantıya İçişleri Bakanlığı ve İller İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri ve üniversitelerin uzman akademisyenleri, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına ait üst düzey yetkililer katıldı.

Toplantı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın başkanlığında gerçekleşti.

Toplantıda Alınan Kararlar

Toplantı sonrasında alınan kararlar basın bildirisiyle yayımlandı. Yükseköğretim kurumlarının odaklanması gereken iki nokta üzerinde duruldu. Bilgi ve nitelikli insan gücü oluşturulmasına karar verilen toplantıda, “Akademik özerklik ile güvenlik arasındaki hassas ilişkiyi de dikkate alarak akademik personel, idari personel ve öğrencilerimizin huzur ve güvenini önemsemekteyiz.” ifadesi yer aldı.

Bu durumda üniversitelerde bulunan öğrenciler ve akademisyenler için huzur ve güven altında eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme ile topluma hizmet hedeflerinin gerçekleştirilmesine yönelik yapılan “Üniversitelerde Huzur ve Güveni Artırma Komisyonu” toplantısında alınan kararlar şu şekilde yer aldı:

  • Huzur ve güveni artırmaya yönelik devlet/vakıf bütün üniversiteler dahil bütün yerleşkelere yönelik güvenlik verilerinin toplanması ve risk analizinin yapılması,
  • Üniversitelere ait yerleşkelerin girişinde özel güvenlik görevlileri tarafından yapılan önleyici güvenlik tedbirlerinin artırılması,
  • Fiziki tedbirlere yardımcı olan araç ve gereçlerin nicel ve niteliğinin artırılması,
  • Üniversitelerde şiddet ve huzursuzluğa sebep olan nedenlere ilişkin bilimsel çalışmaların başlatılmasının teşvik edilmesi

alınan kararlar arasında bulundu. Bu kararlar ile birlikte öğrencilerin ve akademisyenlerin yerleşke içerisinde daha güvenilir bir ortamda bulunması sağlanacak. Son zamanlarda yaşanan üniversitelerdeki şiddet eylemlerinin azaltılması için alınan kararlarla birlikte öğrencilerin olumsuz eğitim koşullarından etkilenmemesi hedefleniyor.