Yumurta Dondurma Yaşı Kaç Olmalıdır?

Eskiden yapılan erken yaştaki evlilikler, günümüzün oldukça gerisinde kaldı. Artık insanlar tahsil hayatlarını bitirdiklerinde 20’li yaşların sonuna ve iş bulup düzen oturttuklarında ise 30’lu yaşların ortalarına ve belki de sonlarına bile gelmiş oluyor.

Hayatta kendi ayakları üzerinde durup da geleceğe kararlı bir bakış açısı ile bakabilmeye başlayan kadınlar artık hayatındaki büyük bir eksikliği fark etmeye başlıyor.  Kendine ait çekirdek aile kavramı, düzen ve çocuk!

Elbette ki yaşın ilerlemesi ile birlikte fertilite yani doğurganlık da riske girmiş oluyor. Çözüm, doğurganlığın henüz riske girmediği o erken yaşlarda yumurta dondurma işlemi ile bulunabiliyor. Ancak yumurta dondurma işlemi için de uygun bir yaş aralığından bahsetmemiz gerekiyor.

Geç Yaşlarda Dondurulan Yumurtalar Başarısız Olabiliyor

Yumurta dondurma işlemi için en ideal yaş, doğurganlığın zirvede olduğu 20’li yaşların başı yani 20 ile 25 yaş arası yumurta dondurma işlemini gerçekleştirmek isteyen bayanlar için en ideal yaş olarak belirtilmektedir.

İlerleyen yaşlarda dondurulmuş olan yumurtalar hamilelik konusunda başarısızlık ile sonuçlanabiliyor. Yaşlara göre hamilelikte başarı yüzdeleri ise şu şekilde;

35 yaşın altındaki kadınlar için yüzde 29

35-37 yaş arası kadınlar için yüzde 23

38-39 yaş arası kadınlar için yüzde 15

40-42 yaş arası kadınlar için yüzde 9

43-44 yaş arası kadınlar için yüzde 3

44 yaş üstü kadınlar için yüzde 2

42 Yaşın Üstündeki Bayanlara Yumurta Dondurma Önerilmiyor

42 yaşın üzerindeki bayanlardan alınıp dondurulan yumurtalar artık hamilelik başarası için oldukça düşük bir yüzdelik dilime iniyor. Bu sebeple 42 yaşın üzerindeki bayanlara yumurta dondurma önerilmiyor.

Özetle diyebiliriz ki;

20 yaşını geçen her kadın (olası bir kısırlık söz konusu değilse) yumurta dondurma işlemi için uygundur. Bununla birlikte, yumurta dondurma işlemi ne kadar erken yaşta yapılır ise, ileride ihtiyaç anında hamilelik için baş vurulan bu yöntemde başarı elde etme olasılığı da artmaktadır.

Türkiye’de Yumurta Dondurma ve Kadınların Psikolojisi

Teknoloji ilerledi ancak toplumumuzun bilinç seviyesi henüz ilerleyen teknolojiye tam anlamıyla uyum sağlayabilecek düzeyde değil. 20’li yaşlardaki bir kızın yumurta dondurma kararı alması durumunda gerek ailesi gerekse çevresi bakımından gelen yorumlar ve alacağı tepki pek de kaldırılabilir türden değil. Ancak geleceğini sağlam temeller üzerine atmak isteyen bayanlar tıbbın önerilerine kulak asmalı ve mümkün olduğunca erken yaşta her ihtimale karşı yumurta dondurma işlemini gerçekleştirmelidir. Her an başımıza hangi hastalığın geleceğini bilemiyoruz. Olası bir yumurtalık kanseri gibi doğurganlığımızı önleyecek erken yaştaki bir hastalık yaşasak dahi önceden dondurduğumuz yumurta ile çocuk sahibi olabilmemiz mümkün hale gelebiliyor.