Yunanistan Alışverişi Nasıl Yapılır?

Türkiye’ye olan yakınlığı ile bilinen Yunanistan, kimi zaman günübirlik seyahatçilerin uğrak adresi olabiliyor. Türkiye’de bulunmayan birçok marka Avrupa ülkelerinde bulunabiliyor. Bu da alışveriş tutkunları için kaçırılmaz fırsat olarak yer alıyor. Seyahatiniz ne şekilde olursa olsun Yunanistan’a gittiğiniz zaman ömür boyu hatırlanacak ve kullanılabilecek eşyalardan satın almak isteyebilirsiniz. Tatiliniz boyunca gidip görebileceğiniz hediyelik eşya dükkanları ve yöresel eşyalar ile bavulunuzu doldurabilirsiniz.

Eleftherios Venizelos Meydanı

Yunan adalarının başında gelen Eleftherios Venizelos Meydanı, Girit Adası’nda bulunuyor. Burada birçok dünyaca ünlü mağaza bulunuyor. Girit’e özel olarak yöresel kıyafetlerin satıldığı mağazaları da burada bulabilirsiniz. Bu meydanda satın alabileceğiniz ve Girit’e özel bir hediyelik eşya arıyorsanız kilimleri tercih edebilirsiniz. Çünkü Girit Adası’ndaki en önemli faaliyet halı ve kilim dokumacılığı olarak yer alıyor. Üstelik kilimlerin büyük bir çoğunluğu el dokuması olarak yapılıyor.

Yeni Şehir

Rodos Adası’nda yer alan Yeni Şehir, Yunanistan sınırlarında en turistik ve popüler yerlerinden birisidir. Yine dünyaca ünlü birçok mağaza bu bölümde yer almaktadır. Fakat şehrin iki ayrı kısmı bulunmaktadır. Bir taraf Eski Şehir, bir taraf ise Yeni Şehir’dir. Öyle bir sistem yapılmıştır ki yöresel kıyafetlerin yer aldığı kıyafetler ve hediyelik ürünler Eski Şehir bölümünde, yeni ve modern mağazalar ise Yeni Şehir bölümünde bulunmaktadır.

Mediterranean Cosmos Alışveriş Merkezi

Alışveriş yapmak için büyük bir AVM’ye gitmek istiyorsanız burayı Selanik’te bulabilirsiniz. Mediterranean Cosmos Alışveriş Merkezi içerisinde birçok mağaza yer almaktadır. Türkiye’de bulunan AVM’ler kadar büyük ve görkemlidir. İçerisinde yapay bir göl ve ücretsiz otoparkta bulunmaktadır.

MC Arthur Outlet

Hazır Yunanistan seyahati yaparken buradaki bütün AVM’leri göreyim diyorsanız ikinci turunuz MC Arthur Outlet olmalıdır. Çünkü ülkenin en büyük alışveriş merkezidir. İçerisinde sayısız mağaza vardır. Atina’da yer alan MC Arthur Outlet için taksi, otobüs ya da metro ulaşımını kullanabilmeniz de mümkün. Şehir merkezinden yalnızca 28 Euro ödeyerek buraya gelebilirsiniz.

Alışveriş tutkunlarına göre olan bu yerde sadece ünlü markaların “outlet” ürünlerinin satıldığını belirtmek isteriz. Yeni sezon ürünler değil ucuz ve uygun fiyatlı olan ürünlerin barındığı bu yerde 2-3 Euro’ya ünlü markaların pantolonlarını, gömleklerini bulabilirsiniz.

Modiano Pazarı

Alışverişlerinizi turistik ve otantik bir yerde yapmak istiyorsanız Selanik’in Modiano Pazarı’na gidebilirsiniz. Bu pazar içerisinde sebze, meyve gibi gıda ürünleri olduğu gibi oldukça süslü ve otantik hediyelik eşyalar da yer almaktadır. Üstelik ülke içerisinde en ucuz alışverişi buradan yapabilirsiniz.

Aynı zamanda bir semt pazarı olduğu için Pazar günü haricinde her gün bu pazar kurulmaktadır. Fakat Modiana Pazarı’nın bir özelliği de bulunuyor. Sabah ve akşam saatlerinde açık olan pazar yeri, öğle saatinde kapalı oluyor. Bunun sebebi ise pazarcıların dinlenmesini sağlamak. Bu nedenle pazara gidecekseniz en uygun saatler akşam saatleri olarak yer alıyor. Tabii tercih sizin…