Yurt Dışında Yaşamak İsteyenler Ne Yapmalı?

Günümüzde kime sorsak yurtdışında yaşama hayalleri kuruyor. Ama bunu nasıl gerçekleştirebilecekleri konusunda bir bilgileri yok. Yeni bir ülkede yaşam kurmak, bir anlık hevesle yapılabilecek bir durum değil. Bu noktada düşünmek ve doğru karar vermek gerekiyor. Yurtdışında yeni bir hayat kurmak isteyenler için naçizane bir yaşam sürüyoruz. Gelin birlikte bakalım!

Şirketinizi Değiştirmek Zorunda Değilsiniz!

Çoğumuz yurtdışına çıkmak için yeni bir iş bulmak zorunda olduğunu düşünür. Ama daha kolay yoldan bunu gerçekleştirebilirsiniz. Halihazırda çalıştığınız iş yerinizin yurt dışı işbirlikleri varsa şansınızı başka yerde aramanıza gerek yok.

Gerekli koşulları öğrenip, işvereninizle konuşarak yurtdışında bulunan ofislerdeki açık pozisyonları öğrenebilirsiniz. Yurtdışı ofislerinin insan kaynaklarıyla telefon ya da mail yoluyla iletişime geçerek durumu netleştirebilirsiniz. Bu sayede yeni bir iş bulma stresinden kurtularak, yurtdışında yaşama fırsatı elde edebilirsiniz.

Nerede Yaşamak İstediğinize Karar Verin

Hangi ülkede ve hangi şehirde yaşamak istediğinizi biliyor musunuz? Sadece yurtdışında yaşamak istiyorum diyerek plan yapamazsınız. Belki soğuk iklimden nefret ediyorsunuzdur. O halde soğuk ülkelerde yaşamak sizin için doğru olur mu? Belki kalabalıktan hoşlanmıyorsunuzdur. O halde kalabalık ve karmaşık ülkelerde ne işiniz var?

Karakterinizi en iyi siz bilirsiniz. Kendi karakterinize en uygun ülkeyi seçmelisiniz. Hayattan neler bekliyorsunuz? Nasıl bir yaşam hayal ediyorsunuz? Sadece bazı şeylerden bıktığınız için, ülkeyi terk etme güdüsüyle hareket edemezsiniz. İşinizi kolaylaştırmak için bir fikrimiz var! Yaşamak istediğiniz 5 yeri bir kağıda yazın. Ardından detaylı olarak nedenlerini de yazın ve sonra okuyun. Size en uygun ve en yakın yer neresi? İşte şimdi plan yapmaya başlayabilirsiniz.

Mutlaka Dil Öğrenin!

Yurtdışında yaşamak isteyenlerin mutlaka dil sorununu çözmeleri gerekiyor. Hangi ülkeye gitmek istiyorsan o dilin anadilini mutlaka öğrenmelisin. Sağlıklı bir iletişim kurarak, sağlıklı bir yaşam sürebilirsin. Eğer ülkenin anadilini öğrenmek zor geliyorsa, İngilizce öğren. İngilizce global bir dil. İngilizce konuşarak en azından bir süre derdini anlatabilir ve insanlarla iletişim kurabilirsin.

Güncel Özgeçmiş ve Referanslar Önemli

Güncel bir özgeçmiş ve bu noktada bulunan referanslarınızı bir dosyada toplamalısınız. Ama tüm bunları global bir dil olan İngilizce olarak hazırlamalısınız. Ancak doğru bir özgeçmiş hazırlamak sizi bir adım öne taşıyacağı için, profesyonel bir destek alarak hazırlayabilirsiniz. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğiniz görünür tüm başarılarınıza yer verin. Dikkat çekici bir özgeçmiş ve referans yurtdışı iş başvurularınız için size yardımcı olacak.

Başvuru Süreciniz İçin Hızlı Davranın!

Başvuru süreci denildiği zaman, yurtdışı iş başvurularının da bir tuşa basmak kadar kolay olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu büyük bir hata! Yurtdışı iş başvuru sürecinin çok önce başlaması gerekiyor. Başvuru süreci son aşama ancak o aşamaya gelene kadar tüm sürecin eksiksiz ve kusursuz bir şekilde tamamlanmış olması gerekiyor. Pek çok yurtdışı iş başvurusu sitesi var. Bu siteleri güncel olarak takip etmek, kendiniz için doğru işi bulmanıza yardımcı olacak.

Yurtdışında çıktıktan sonra iş başvurusu yapabileceğinizi sakın düşünmeyin. Öncesinde tüm işlerinizi hazır etmeniz, uzun vadeli kalmanız için oldukça önemli. Oraya gittiğin zaman beklediğini bulamayabilirsin.

Kendinize Bir Sponsor Bulun!

Pek çok iş bulmuş ancak oturma izniniz olmadığı için hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz. Bu durumda kendinize sponsor bulmanız çok önemli. Ancak sponsor öyle isteyince kolay bulunan bir durum değil. Bir uzmanlığınız ve yetkinliğiniz varsa ve buna güveniyorsanız sponsor arayışına girebilirsiniz.

Sponsor bulabilmek için bir şirketin sizinle çalışmak istiyor olması gerekiyor. Böyle bir durum varsa, yeni bir iş ve yurtdışında yeni bir hayat kurabilmeniz mümkün. Böylece kendinize yeni bir sayfa açabilir ve yeni bir hayata başlayabilirsiniz.