Yurtdışında Nasıl Ucuza Yemek Yenir?

Yurtdışı seyahatinin en büyük problemlerinden birisi “Yemek nereden bulacağım?” sorusu olabiliyor. Dünya turuna çıkmaya karar verdiyseniz yemeğe para vermek de istemiyor olabilirsiniz. Birçok gezgin yurtdışı seyahatleri için ucuza yemek yenebilecek yerleri paylaşmaktadır. Hiç bilmediğiniz bir ülkede yemek yeme ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınızı merak ediyorsanız başlayalım mı?

Gittiğiniz Yerin Mutfağını Tanıyın

Gideceğiniz ülke neresi olursa olsun önceden bir araştırma yapmanız şart. Örneğin İtalya’ya gideceksiniz İtalyan mutfağında pizza, risotto ve deniz mahsullerinden oluşan makarnaların yer aldığını bilmelisiniz. Bu sayede hangi ülkede neler yiyebileceğinizi önceden bilmiş olursunuz.

Konaklama Yaptığınız Yerde Yemek Yapın

Gezginler gibi seyahat edecekseniz seyahatiniz süresince Hostel tipi yerlerde kalacaksınız demektir. Birçok yer kendi yemeğinizi pişirme imkanı vermektedir. Eğer böyle bir imkanınız varsa yemeklerinizi kendiniz yapın. Bu sayede ekonomik yollu yemek yeme fırsatını kendinize yaratabilirsiniz. Yurtdışında marketlerde en çok satın alabileceğiniz ürünler içerisinde noodle makarnalar bulunuyor. Özellikle Güney Kore lezzetlerini bu şekilde kendiniz hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Çantada Sandviç Taşımaya Özen Gösterin

Yurtdışında seyahat ederken en çok tüketilen gıdalar içerisinde sandviçler yer alıyor. Kendi sandviçlerinizi hazırlayarak çantanıza atabilir böylelikle yemek yemeğe dışarıda hiç para vermeden ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Reçelli, sosisli veya peynirli birçok tarzda sandviç hazırlayabilirsiniz.

İndirim Kartları ve Kuponlar Edinin

Eğer dışarıda yemek yiyeceksiniz internet üzerinden kısa çaplı bir kupon araştırması yapın. Ülkemizde kupon biriktirmek ve kuponlarla alışveriş yapmak mümkün değil fakat yurtdışında bunu yapabilirsiniz. Gideceğiniz mekanın neresi olduğunu bulun ve indirim kuponu olup olmadığına bakın. Bu sayede yemeklerinizi %50’ye kadar varan indirimlerle yiyebilirsiniz.

Yerel Restoranları Araştırın

Yiyeceklerin fiyat bilgilerini ancak yeterli bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun için yurtdışında kullanılan ve yerel restoranların yer aldığı uygulamaları indirebilirsiniz. Ülkemizde yer alan “Yemek Sepeti” uygulamasının birçok yurtdışı versiyonu bulunmaktadır. Bu uygulamalar üzerinden güncel fiyatlar hakkında net bilgi alabilirsiniz.

İçkinizi Mekanda İçmeyin

Gideceğiniz yer neresi olursa olsun içki içmek istiyorsanız mekanda içmek yerine marketlerden ya da workshop gibi ucuza içki satılan yerlerden almaya çalışın. Bu sayede mekanda bir kadeh şaraba 10 dolar ödemek yerine marketten bir şişe şarap alarak 4 dolar ödeme yaparak içki tüketiminiz için harcayacağınız parayı yarı yarıya azaltabilirsiniz.

Sokak Yemeklerini Deneyin

Yurtdışında birçok sokakta yemek yapan restoran tipli yerler bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu yerler seyyar satıcı olarak da yer almaktadır. Sokak yemekleri yurtdışında oldukça ucuzdur. Bu durumu İzmir sahilinde satılan mısırlar gibi düşünebilirsiniz. Yurtdışında da bu lezzetleri deneyebilirsiniz. Üstelik birçok sokak yemeği sanatçısı da bulunmaktadır. Hayranlıkla izleyebileceğiniz sokak yemeği şovlarına hazırlıklı olun!

Bilinen Fast Food Restoranlarını Tercih Edin

Ülkemizde fast food zinciri olan Burger King ve Mc Donalds gibi restoranlar, yurtdışında da bulunmaktadır. Bu restoran zincirlerine özellikle öğle yemeğiniz için gidebilirsiniz. Böylelikle bir ana öğününüzü aradan çıkartmış olacaksınız. Üstelik fiyatlar sudan ucuzdur. Bir hamburger için ödeyeceğiniz maksimum fiyat 5 euro ya da dolardır.