Zaman Neden Asla Yetmiyor?

Gün içerisinde yapmak istediğiniz pek çok şey var ancak asla yeterli zamanınız yok. Biriken projeler, görülmek istenen yerler, hazırlanması gereken sunumlar, ödenmesi gereken faturalar, cevaplanması gereken mailler ve kendinize ayırmak istediğiniz dakikalar… Tüm bunlara ek olarak yemek, uyku duş gibi insani ihtiyaçlar için kaybedilen zamanlar var. Günümüzün en büyük problemlerinden birisi zamanın asla yetmemesi. Bu durumun bize yaşattığı stresten bahsetmiyorum bile. Peki bu konuda yapılabilecek bir şey var mı?

Zaman herkes için sabittir. Zaman kullanımı konusunda yaşanan farklılıklar bazılarına daha fazla vakit yaratırken bazılarına ise vakitsizlik sorunu olarak geri dönmektedir. Bir gün içerisinde ne kadar çok iş yaparsak zamanı o kadar iyi kullandığımızı düşünüyoruz. Peki bu beklentilerin ortaya çıkmasına neden olan kişiler kimler? Siz, aileniz, yöneticiniz, arkadaşlarınız.. Sürekli zaman konusunda şikayet etmek ve bununla zaman kaybetmek yerine, belirli olan zaman dilimi içerisinde doğru hareket etmeyi ve yaptıklarınız için kendinizi takdir etmeyi deneyin.

Zamanı Doğru Kullanmak İçin Bunları Yapın

Eminiz ki hepimiz kendimiz için sonsuz yapılacaklar listesi çıkarabiliriz. Ancak doğru şekilde kullanıldığında zamanın aslında o kadar da korkutucu olmadığını göreceksiniz. Bunun için kendinize güzel bir yapılacaklar listesi hazırlayın. Bu liste ile birlikte nelerin sizin için öncelikli olduğunu belirleyin. Market alışverişi mi, bitirilmesi gereken sunum mu yoksa ödemeniz gereken faturalar mı? Tüm yapılacakları bir haftalık süreç için kategorize etmeyi deneyin. Ardından neleri daha iyi yapabileceğinizi göreceksiniz. Gözünüzde büyüttüğünüz ve size çok fazla zaman kaybettirdiğini düşündüğünüz pek çok işin aslında o kadar da korkutucu olmadığını göreceksiniz.

Listenizi tararken öncelik sıralamasını doğru yapın. Doğru bir hesaplama sonrasında gözünüzde büyüttüğünüz ve aksattığınızda size daha fazla zaman kaybettirmesi beklenen pek çok işin tamamlandığını fark edileceksiniz.

Günlük uyku, yemek, duş ve tuvalet gibi zaruri ihtiyaçlarınız için ayırmak istediğiniz süreyi çıkardıktan sonra geriye ne kalıyor? Geriye kalan zaman üzerinden planlamalar yapmak hem zihninizi hem de bedeninizi yormayacağı için son derece önemlidir. Bazı süreleri kısaltmak mümkün ancak temel ihtiyaçlarınız için büyük kısıtlamalara gidemeyeceğinizi bilmelisiniz.

Size kalan zamanı hesapladıktan sonra bu süreyi nasıl değerlendirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Kendiniz için zamanı en iyi kullanma metodunu belirledikten sonra harekete geçmelisiniz. Belki yaratacağınız küçük boşluklarda yapacağınız bir meditasyon gününüzün daha pozitif geçmesi için etkili olabilir.

Listenizde size fayda sağlamayacak, önceliği olmayan ve yapmasanız da hayatınızda bir şey değiştirmeyecek olan tüm adımları tek tek engelleyin. Böylece listenizin üzerinden büyük bir kalabalığın kalkacağını görebilirsiniz. Yapmanız gereken görevleri yaparken kendinizi doğru şekilde motive etmelisiniz. Sınırlı süreniz içerisinde her işi eksiksiz ve büyük bir ciddiyetle yapmak zor olabilir. Bu durumda görevinize odaklanın ve görevler arasında kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.