Zayıf Yönlerinizi Güçlü Yönlerinize Çevirin

Zayıflıkların insanların mutluluklarını gölgelediklerini biliyor musunuz? Başarılarınızı yok edebilecek olan bu süreç son derece riskli olabilir. Siz hiç zayıf yönlerinizi düşündünüz mü? Hayatınızdaki başarılarınızı hangi zayıf yönlerinizi olumsuz etkiliyor. Genellikle insanların en büyük yanılgısı, içinde bulundukları kötü durumun ve zayıf yönlerinin değiştirilemeyecek şeyler olduğunu düşünmeleri olarak ifade edilebilir. Tüm zayıf yönlerinizin değiştirilebilir bir tarafı mutlaka vardır. Zayıf yönlerinizin güçlü yönleriniz olmasını istiyorsanız en başında bunu istiyor olmanız gerekiyor. Peki bu yönlerinizi nasıl güçlendireceksiniz? İşte sizinle sırları paylaşıyoruz.

Zayıf Yönünüzü Keşfedin

Başlamak için zayıf yönlerinizi bulmanız son derece önemli. Bilmediğiniz bir şey üzerine çalışamazsınız. Bu süreçte başarısız olduğunuz ya da sizi mutsuz eden olayları ve anları düşünün. Bu şekilde hissetmenize neden olan zayıf yönleriniz sizi hedefinize götürecektir. Çoğumuz olumsuz durumlardan sakınmak ve bu tür durumları göz ardı etmek isteriz ancak bu doğru değil. Hayatınızda olan kötü şeylerden saklanarak onlarla savaşmayı düşünmeyin. Zayıf yönlerinizi fark ettiğiniz anda savaşmak için ilk adımı atmış olacaksınız.

Daha Derine Ulaşmaya Çalışın

Zayıf yönlerinizi bulmak ilk aşamada bu yönlerinizi güce dönüştürmek için yeterli değildir. Biraz daha derine inmeniz gerekebilir. Belki zayıf yönlerinizle nasıl başa çıkacağınızı bilemediğiniz ya da bu yönlerinizin tam olarak ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını anlamak için bir uzmandan destek almanız gerekebilir. Böylece acılarınızın en derinine inmeniz daha kolay olacak. Zayıf yönlerinizle gerçek bir yüzleşme bu aşamada meydana gelecek.

Farklı Olasılıklar Olduğunu Düşünün

Zayıf yönlerinizi güç haline çevirmek için bir adım atmak sizi asla korkutmasın. Zayıf yönleriniz için bir adım attığınızda kendinize uzun bir olasılıklar listesi çıkarmanız gerecek. Aslında listeyi hazırlaması son derece basit bir adım ancak olasılıkların gözünüzü korkutma ihtimali son derece yüksek. Aşırı düşünmek sürecin en büyük düşmanı. Çok fazla düşünmeden olasılıklar üzerinden harekete geçmeye ne dersiniz.

Zayıf Yönlerinizi İnceleyin

Çok hassas biri olduğunuzu düşünelim. Hayatınızda sürekli hassas olmanız nedeniyle acı çekiyorsunuz. Etrafınıza bakmayı hiç denediniz mi? Gerçekten zayıflık olarak tanımladığınız şey doğru mu yoksa sadece etrafınızda bulunan insanların sizden şikayet ettiği ya da yargıladığı durumları mı kafanıza takıyorsunuz? Önce bu durumu netleştirmeniz gerek. Belki de zayıflık olarak gördüğünüz şey gerçekten sizi düşüren ve başarısız olmanızı sağlayan bir durum değildir. Yaşanan her olayı ve söylenen her sözü kişisel olarak algılamak sizi dibe çekecektir.

Tüm bunların ardından gerçek zayıflıklarınızı bulduğunuza ve üzerine gitmek konusunda daha cesur hissettiğinize eminiz. Zayıflıklarınızı görmezden gelmek listeye yenilerini eklemenizi sağlayabilir ancak üzerine gitmeniz yeni güçler kazanmanıza ve kendinizi keşfetmenize yol açacak.