Zeka Seviyenizi Arttırmanın Yolları!

İnsanlar her zaman için daha zeki ve akıllı olmak ister. Akıllı olmakla zeki olmak arasında oldukça ince bir çizgi vardır. Zeki olmak, doğuştan ve genlerden gelen bir özelliktir. Akıllı olmaksa sonradan kazanılmaktadır. Peki bu durumda zeka seviyesini arttırmak için neler yapılmalıdır?

Zeka seviyesini arttırmak, daha çabuk öğrenmek ve algılamak için içerisinde “nootropik” içerek besinleri tüketmelisiniz. Nootropik, beyindeki nöronların büyüme sürecini hızlandırmaktadır. Mantar, yaban mersini, fındık, fıstık ve ıspanak içerisinde bolca nootropik bulunmaktadır.

Doğru miktarda besin alınmadığı takdirde beyin fonksiyonları düzgün bir şekilde çalışamaz. Bu da tüm hayatınızı etkileyen bir durum olur. Fakat burada önemli olan doğru miktarda besin almaktan çok doğru beslenme şeklidir. Sağlıklı yaşam ve beslenme, beyniniz için alışkanlık haline getirilmelidir. Brokoli, domates, yaban mersini, bal kabağı, yeşil çay, bitter çikolata ve zerdeçal gibi besinlerin daha sık tüketilmesi gereklidir. Bu sayede beyin fonksiyonlarınızın çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Hem beyin fonksiyonlarınızın çalışmasını sağlayan hem nootropik içeren hem de zeka seviyenizi arttırmaya yarayacak olan tarçını, hayatınıza eklemelisiniz. Vücut içerisindeki emilimin daha çabuk olmasını sağlayan tarçın sayesinde, besinler daha çabuk öğütülerek beyninizin beslenmesini sağlayacaktır. Bilimsel açıdan tarçının kanıtlanan birçok faydası vardır. Nörojenez sürecini kolaylaştırdığı tespit edilmiştir.

Zeka gücünü arttırmanın bir diğer yolu zihinsel egzersizler yapmaktadır. Zihinsel olarak günlük şekilde yapacağınız aktiviteler, beyninizin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Üstelik bu egzersizler sayesinde kendinize sorunlara karşı pratik çözümler de üretebilirsiniz. “İşleyen demir pas tutmaz” deyiminden yola çıkarak, sürekli olarak beyninize yeni egzersizler yaptırmalısınız. Beyninizi ne kadar genç ve ne kadar diri tutarsanız, sınırlarınızı o kadar zorlar ve zeka seviyenizin artmasını sağlarsınız.

Günümüzde Alzheimer hastaları ve yaşlılar için de bu egzersizler önerilmektedir. En iyi yapılacak zihinsel egzersiz yeni bir dil öğrenmektir. Bunun yanında bulmaca çözme, zeka oyunları oynama, zeka soruları çözme gibi egzersizler de yapılabilir. Bu tip egzersizlerin bilimsel olarak zihinsel gücü arttırdığı tespit edilmiştir. Özellikle yeni bir dil öğrenmek, yeni bir hobi öğrenmek ya da yeni kitaplar okumak gibi basit egzersizler uygulamak, hem zeki olmanızı sağlar hem de zihinsel gücünüzü arttırır.

Bilindiği üzere beynimizin iki adet lobu bulunmaktadır. Bu loblar, sağ ve sol olarak ikiye ayrılmaktadır. Eğer zeka seviyenizi arttırmak ve zihinsel gücünüzü kuvvetlendirmek istiyorsanız beyninizin her iki lobunu da çalıştırmaya özen göstermelisiniz. Kitap okumak bu konuda yapılacak en iyi egzersizdir. İki lobunda işbirliği sayesinde beyninizi çalıştırmak hem somut hem de soyut bölümün çalışmasını sağlamak demektir.

Bu da hem rasyonel hem de soyut hafızanızın güçlenmesini ve zeka potansiyelinizin artmasını sağlayacaktır. Eğer yaşadığınız problemlere karşı pratik çözümler üretemiyor ve sürekli olarak kararsız kalıyorsanız, beyninizin bir lobunu yeterince çalıştırmıyorsunuz demektir. Günlük rutininizi değiştirerek de bu özelliği kazanabilirsiniz. Örneğin her zaman kullandığınız elinizle yemek yemek yerine diğer elinizle yemek yemeyi deneyebilirsiniz.