Zihindeki Sınırları Kaldırmak İçin 2 Basit Uygulama!

Genellikle alacağımız kararlarda çevresel faktörler baskın gelmektedir. Lakin zihnimizin de bize engel olduğunu ve bizlere sınır koyduğunu biliyor muydunuz? Bir türlü yerine getirmek istediğiniz işe başlayamamak, geleceğe dair planlamalar yaparken hayallerinizden vazgeçmek ya da biriyle iletişim kurmadan önce onunla ilgili ön yargılarda bulunmak, beynimizin bize koyduğu sınırlar arasında yer almaktadır.

Pek çok kişi zihnimizin bize sınır koyduğunu düşünmez. Fakat zihin, küçük oyunları ile tehlikeli bir hale dönüşebilmektedir. Bu küçük oyunlar ile üzerimizde ciddi etkiler bırakabilmektedir. Zihnimizi kontrol altına almak ve bize koyduğu sınırları kaldırmak ise tamamen bizim yetkimizdedir. Peki bu sınırları kaldırmak için ne yapmak gerekir? İşte zihindeki sınırları kaldırmak için 3 basit uygulama!

1.      Birbirine Zıt Düşüncelere Yer Verin

Uzun vadedeki hedeflerinizi gerçekleştirmek istediğinizde, belli bir plana uyum sağlamanız gerekir. Bu plan içerisinde de mutlaka bir stratejiye sahip olmalısınız. Zihniniz stratejik olarak düşünmeye başladığında genellikle negatif olaylara yönelik düşünceler üretecektir. Bu savunma mekanizmasıdır. Herhangi bir olumsuz durum gerçekleştiğinde beyin otomatik olarak hazırlıklı olmak ister. Zihinde negatif olayları düşünerek kendinizi savunmanızı sağlar. Buradaki püf nokta, hem negatif hem de pozitif düşünebilmektir. Geleceğe dair olumsuz olaylar kadar olumlu olayların da başınıza gelebileceğini bilmelisiniz. Yani, zıt düşüncelere aynı anda yer vermelisiniz. Bu bakış açısı, hayatınızın pek çok noktasını olumlu yönde etkileyecektir. İyiyi ve kötüyü aynı anda düşünmek, zorluklara karşı mücadele ederken nasıl güçlü kalmanız gerektiğini sizlere öğretecektir. Böylelikle zihninizde oluşan tüm engellere karşı da olumlu bir bakış açısı elde etmiş olacaksınız.

“Engel ne kadar büyükse, onu aşmanın zaferi de o kadar büyük olur” – Moliere

2.      Zihindeki Sınırları Kaldırmak İçin Uyaranlarınız Olsun

Zihindeki sınırları kaldırmak için size iyi gelecek ve olumlu duygu ve düşünceler beslemenizi sağlayacak uyaranlara ihtiyacınız vardır. Güne yeni başlarken size iyi gelecek bir şarkı açabilir, kafanızın içerisindeki olumsuz düşünceleri ortadan kaldırmanızı sağlayacak yapılacaklar listesine sahip olabilirsiniz. Evinizin, çantanızın, arabanızın, ofisinizdeki masanızın üzerine sizi mutlu edecek ve kötü enerjinizi üzerinizden alacak eşyalar koyabilirsiniz.

Bu şekilde size pozitif enerji verecek uyaranlara sahip olmanıza bilimsel olarak “aktivasyon etkisi” denmektedir. Aktivasyon etkisi, mücadele etme yeteneğinizi geliştirir. Hareketlerinizin ve tavırlarınızın doğru düşünceler etrafında oluşmasını sağlar. Böylelikle dışavurum yaparken daha mantıklı ve pozitif bir yapıya sahip olursunuz. Aynı zamanda aktivasyon etkisi, bilinçaltınız üzerinde de etkilidir. Zihninize, “Bunu yapabilirsin” demenizi sağlar. Engelleri ve tüm sınırları, sizi mutlu ederek ortadan kaldırır. Bunu yaparken farkında olmazsınız fakat iş yerinizde en sevdiğiniz bardağınızdan kahvenizi ya da çayınızı içerken günün ne kadar iyi geçtiğini düşünebilirsiniz. İşte bu tamamen aktivasyon etkisidir.

“Zenginlik için en büyük engel, korku. İnsanlar büyük düşünmekten korkarlar, ama eğer küçük düşünürseniz, sadece küçük şeyler elde edersiniz. ”  – T. Harv Eker