Zihinsel Detoks Nedir?

Temizlenme ve arınma anlamına gelen ‘detoks’ hayatımızdaki birçok şey için yapılabilir. Diyet listelerinde yer alan detokslar ile vücudumuzu temizlerken, beynimizi de zihinsel detoks teknikleri ile temizlemeyi ihmal etmemeliyiz. Zihninize uygulayacağınız detoks ile hayatınızın komple değişebileceğini söylesem inanır mısınız? Her ne kadar başlarda bu düşünce size çok ütopik geliyor olsa da her gün bir yenisini eklediğimiz teknikleri uyguladıkça, hayatınızın sadece düşünceleriniz ile nasıl değiştiğini bizzat yaşayarak anlayabilme şansı bulacaksınız.

Ülkemizde ve dünya çapında son zamanların oldukça popüler olan NLP çalışmalarını muhakkak duymuşsunuzdur. Zihnimizde ürettiğimiz her bir düşüncenin aslında maddeye geçmemiş formları olduğunu söyleyen uzmanlar ile aynı görüşteyim. Üç yıldır uygulamakta olduğum NLP teknikleri ile bir zamanlar ‘asla olmaz, asla gerçekleşmez’ dediğim birçok şeyin çok kısa zaman içerisinde hayatıma dahil olduğuna tanık oldum. Tek yaptığım ise önce zihinsel detoks ardından düşüncelerim üzerine yoğunlaşarak onlara yön verebilme kabiliyeti kazanmam. Bitti mi bu yol? Her şeyi öğrendim mi? Hayır!

Bu başladığımız yol öyle bir yol ki ömür boyu ve hayatımızın son nefesine kadar gidebileceğimiz bir yol. Düşüncelerimiz durmaz, sürekli yeni düşünceler çıkar ortaya ve çıkan her düşünce ile yeni bir detoks çalışması yeni bir NLP çalışması başlar.

Zihinsel Detoks Nasıl Yapılır?

Tıpkı diğer NLP tekniklerinde olduğu gibi zihinsel detoks için de kalıplaşmış bilgiler yoktur. Ayıracağınız zaman veya seçeceğiniz yol size bağlıdır. Bu alanda geliştirilmiş ve hala daha geliştirilen sayılamayacak kadar yol ve yöntem vardır. Siz de zaman içerisinde kendi metotlarınızı zaten üretip geliştirebiliyor olacaksınız.

Zihinsel detoks nasıl yapılır sorusunun en temelindeki cevap için ‘neyi, neden yaptığınızı bilmektir.’ İnancınızın olmadığı hiçbir konuda başarı sağlamanız mümkün değildir. Ayırdığımız zamanın kaliteli ve sonuç odaklı olması için öncelikle zihin temizliğimizin önemini anlamamız gerekiyor.

Zihinsel Detoks Neden Yapılır?

Zihin temizliği yapmak, tıpkı kirlenen evimizi temizlemek gibidir. Kirli ve dağınık bir ortam içerisinde aradığınızı bulamazsınız, neyi nerede bırakmış olduğunuzu unutur ve yapmanız gereken her şey için fazladan zaman aynı zamanda da fazladan emek harcarsınız.

Zihinsel detoksun önemini anlatan bir örnek daha vermek istiyorum. Tam bulaşık yıkarken lavabonuzun tıkandığı anı düşünün. Lavabo taşmak üzere ama önünüzdeki kirli bulaşıklar da bitmek üzere… Eğer lavaboda biriken tıkanıklığı açmaz ve şartlanmış olduğunuz o bulaşıkları yıkamayı sürdürürseniz sonuç ne olur? Evet, aklınızda büyük sorun olan o iki tabak yıkanır. Ama etrafa saçan tüm bulaşığın kirli suları? Onları temizlemek için ayıracağınız zaman ve vereceğiniz emek ne olacak? İşte tam da zihinsel detoks bu amaç için lazım. Öncelikle tıkalı olan zihnimizin karanlık noktalarına ulaşalım. Kirleri, pasları sökelim ki düşüncelerimize yön vermeye başlayabilelim. Düşüncelerimize yön verdikçe de doğru teknikler ile istediklerimizi düşünce gücünden madde formuna çekebilelim. Bahsettiklerim çok kolay ama zaman isteyen uygulamalardır. Zihinsel detoks kavramını da içine alan NLP teknikleri ile bu yolda birlikte yürüyelim mi?

Zihinsel Detoksa İlk Adım: Bencillik Yok, Tek Birlik Var

Bilginin paylaşıldıkça mutluluğun artmasına ve hayatının anlam kazanmasına dayanan NLP tekniklerini sizler ile günbegün paylaşmaya çalışacağım. Sizler de zihinsel detoks çalışmalarınızı daha etkili hale getirebilmek için uygulayıp olumlu sonuçlarını aldığınız her uygulamanızı çevrenizdeki kişiler ile paylaşmanızı tavsiye ediyorum. Paylaşacağınız kişilerin sizin sevip değer verdiğiniz kişiler olması şartını da aramamalısınız. İhtiyaç duyduğuna inandığınız kişilere koşulsuz ve şartsız bir şekilde bilgi ve tecrübelerinizi aktarmak, emin olun o kişilerden çok size kazanç olarak dönecektir. Bu bahsettiğim konu da derinlemesine inilmesi gereken başlıklar arasında. Bu sebeple başka bir yazımda yer vereceğim.

Bu yolculuğumuzda başlangıç noktamız ‘zihinsel detoks’. Çünkü zihnimizin derinliklerinde kalan tıkanıkları görmezden gelerek sürdüreceğimiz tüm çalışmalar tam amacına ulaşamayacaktır. Zihnimizde oluşmuş olan kirler, paslar öylesine birikmiş oluyor ki… Çoğu zaman bunun farkında bile olamıyoruz. NLP teknikleri ile ilgili çalışmalarınızı sürdürdükçe bu tıkanıkları bulabilmeniz ardından ise bu tıkanıklıklar oluşmaya başlarken daha fark edebilmeniz ve bu doğrultuda önlem alan çalışmalar sürdürmeniz mümkün olabiliyor.

Farkında Olmaksızın Ürettiğimiz Düşüncelerin Farkına Varmak

Zihnimizi kirleten düşüncelerin çoğunluğunu bilinçli olarak ürettiklerimiz değil, bilinçsiz olarak beynimizin arka lobuna atmış olduğumuz düşünceler oluşturuyor. Kimileri o an yaşamakta olduğumuz acı sebebi ile ‘acı tecrübeler’ olarak nitelendirdiğimiz deneyimlerin sonucunda kimileri de korku kavramını yüklediğimiz şeylerin sonucunda oluşur. Sonucunda ise tıkanmış bir zihin noktası olarak beynimizde yer alıyor. Bu noktalar da işte bizim hayatımıza yön veriyor. Hatta hayatımızın kendisi oluyor.

Boş zamanlarınızda ister 1 dakika isterseniz 10 dakika boyunca kendinizi dinlemeye çalışın. Düşünceleriniz çok hızlı akmakta ve çoğu duygularınız da derinlerde yer almaktadır. İlk etapta fısıltı halindeki bir duygunuzun sesini ya da en derinlerde yer etmiş korkunuzun size kilit oluşturduğu bölgeleri fark edememeniz son derece doğaldır. Önemli olan kendinizi zorlamadan ve yüzeyde beliren duygu ve düşüncelerinizi ele alabilmek. Düzenli olarak yapacağınız bu zihinsel detoks uygulaması ile yüzeyde biriken kirler her defasında biraz daha azalacak ve gün geçtikçe siz daha derin duygular, daha sessiz ve sinsice ilerleyen düşüncüleri yakalayabilmeye başlayacaksınız. Unutmayın ki ne kadar sıklıkla ya da ne kadarlık seanslar ile zihinsel detoks çalışması yapacağınız tamamen size bağlı. Bunun bir reçetesi yok! Siz ne zaman isterseniz tam o zamanda, siz ne kadar sürdürmek isterseniz tam da o aralıkta! Bu tekniği sürdürdükçe aklınıza dahi gelmeyen (aslında aklınızdaydı ama gizlenmişti, farkındalığınız arttı) size ait düşünceleri keşfetmeye başlayacaksınız. Yaşadığınız olayların sonuçlarının yine sizin düşüncelerinizin oluşturduğu zemin nedeninden ortaya çıktığını çok iyi idrak edebileceksiniz.

Her gün yeni bir NLP tekniği ile sürdüreceğimiz yazı dizimizde, hayatımızı nasıl istediğimiz gibi şekillendireceğimizi detaylıca öğreneceğiz. Bir sonraki farkındalığımızı arttırma tekniğinde görüşmek üzere.