Zor Günlerde Güçlü Olmak İçin: A-B-C Formülü

Hayat her zaman günlük güneşlik olmayabilir. Kimi zaman kara bulutlar etrafımızı kaplayabilir. Hayatın zorlaştığı bu günlerde duygularınızı, düşüncelerinizi ve davranışlarını yönetmek bir hayli zorlaşır. Ölüm, iş ve özel hayatta yaşanan problemler, sağlık sorunları, başarısız olunan bir proje ya da ekonomik açıdan yaşanan finansal bir kriz, zor günlerinizden olabilir.

A-B-C Formülü Nedir?

Her an başınıza gelebilecek pek çok durum ya da olay içerisinde kalabilirsiniz. Bu zor günleri atlatmak için zihinsel bir denge kurmalı, güçlü kalmayı öğrenmelisiniz. Bunu da hayatınızda uygulayabileceğiniz A-B-C Formülü ile yapabilirsiniz.

Psychology Today Yazarı ve Psikoterapist Amy Morin tarafından ortaya atılan A-B-C Formülü, stres ve anksiyete problemi yaşayan kişilerin negatif duygu ve düşünce biçiminden, pozitif duygu ve düşüncelere geçmesini sağladığını belirtiyor.

Hem ofis yaşamınızda hem de özel ya da ev yaşamınızda uygulayabileceğiniz bu formül Accept Reality (kabullenmek), Behave Productively (üretken olmak) ve Control Upsetting Thoughts (düşünce ve hayal kırıklığını kontrol etmek) üzerine kurulu.

  • Accept Reality (Kabullenmek)

Psychology Today Yazarı ve Psikoterapist Amy Morin’e göre, bir problemi ya da sorunu kabullenmek ya da onaylamak, gerçekçi bakış açısını geliştiriyor. Yaşanılan olumsuz olayları kabullenmek, stres, sinir ya da kaygı seviyesini azaltıyor. Bu durumda kişi, daha pozitif düşüncelere hakim olabiliyor. Bir sorunu çözmek için kabullenmek, ilk aşamadan sayılıyor.

  • Behave Productively (Üretken Olmak)

Morin, kişinin kabullenme aşamasından sonra üretken olma aşamasına geçmesi gerektiğini söylüyor. Formül doğru bir şekilde uygulandığı takdirde, kişinin bu aşamada düşüncelerini ve duygularını kontrol ederek soruna çözüm yaratacak planlamalar yapması gerektiğini vurguluyor. Zorluklar karşısında üretken olabilmek ve nasıl problemi çözebileceğini düşünmek, kişinin korku ya da isteksiz olma duygusunu köreltiyor.

  • Control Upsetting Thoughts (düşünce ve hayal kırıklığını kontrol etmek)

Düşünce ve hayal kırıklığını kontrol etme aşamasında ise, zihinsel denge sağlanabildiğini vurgulayan Morin, insanların ne düşünürse ona inanacağına dikkat çekiyor. Sürekli olarak başarısız olunan bir projede birey kendi zihninde “Başarısız biriyim” şeklinde konumlandırabilir. Bu durumda motivasyon ve performans düşebilir. Fakat bunun yerine “Farklı yollar deneyerek başarılı olabilirim” düşüncesine hakim olursa, duygularını, düşüncelerini ve hayal kırıklıklarını yönetebilir.

Düzenli Egzersiz Yapılmalı

Morin A-B-C Formülü için ise şu açıklamayı yapıyor, “Zihin kasımızı ona ihtiyacımız olana kadar çok fazla umursamayız. Kriz zamanları ise bu kası güçlendirmek için doğru zaman değildir. Fiziksel olarak güçlenmek için ağır bir obje kaldırmak zorunda kaldığınız ana kadar beklemek istemezsiniz değil mi? Bir koltuğu kaldırmadan hemen önce yapılan egzersizin faydası yoktur.”

“Önemli olan düzenli olarak egzersiz yapmak, zorluklara her an hazırlıklı olmaktır. Zihin gücü de aynı mantıktadır. Özen gösterilen, üzerine çalışılan bir zihin zor zamanlarda sorun çıkarmaz, aksine kişiye yardımcı olur. Bu nedenle A-B-C formülünü uygulamak çok önemli, bu üç basamak zorluklarla mücadelenin kişiyi daha güçlü kıldığını anlamanın en güzel yolu.”