Aile Halkı ile Uyum Nasıl Yakalanır?

Evde huzuru sağlamak için muhakkak aile halkı ile uyumu yakalamak şart. Birlikte yaşadığınız aile bireyleri ile sağlıklı bir ilişki içerisinde değilseniz ne yaparsanız yapın evin içerisinde aradığınız huzura kavuşamazsınız. Bu sebeple sorunu kökünden ele alarak aile haklı ile uyum nasıl yakalanır konusuna değinmek istedik.

‘Evde Kal’ çağrısı ile hepimizin evlerimizde çok daha fazla zaman geçirmek zorunda olduğumuz şu günlerde aile halkı ile uyum nasıl yakalanır konumuzun içerisinde sunacağımız maddelerin size de huzur sağlamasını temenni ediyoruz. Ayrıca Sağlıklı Bir Ev İçin 5 Öneri başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Aile Halkı ile Uyum İçin Olumlu Bakış Açıları Geliştirilmeli

Aynı evde yaşayan insanların sürekli birbirleri ile çeliştiklerini ve herkesin kendini üstten görerek bir yaklaşım içerisinde olduklarını düşünebiliyor musunuz? Böyle bir tabloyu gözünüzde bile canlandırdığınızda ortaya çıkacak kaosu görmeniz hiç de zor olmayacaktır. Aile halkı ile uyum yakalamak istiyorsanız öncelikle siz verici olun ve kendinizi onlardan üstün görmek yerine, onları kendinizden üstün görerek hareket etmeye başlayın. Kendinizle ilgilendiğiniz gibi onların sıkıntı ve dertleri ile de ilgilenin. Doğada her zaman alma ve verme dengesi eşittir. Verdikleriniz elbet size de dönecektir.

Ön Yargısız Dinleme Aile Halkı ile Uyumu Getirir

Aile içerisinde tartışmaların ve kavgaların büyük bir çoğunluğu karşımızdaki insanı iyi dinlememizden ileri geliyor. Emin olun aile fertlerini doğru bir şekilde anlamak için biraz daha fazla çaba sarf etmeye başladığınızda aslında birçok şeye gereksiz yere sinirlendiğinizi ve yine gereksiz bir şekilde tepki verdiğinizi anlayacaksınız.

Aile bireyleri ile konuşurken sağlam bir diyalog kurmak istiyorsanız, önyargılarınızı tamamen ortadan kaldırın ve olası fikir ayrılıklarınızın da olabileceğini kabullenin.

Sabır Göstermek ve Gerektiğinde Alttan Almak Gerekir

Herkes ile fikir ayrılıklarımızın olması kaçınılmaz bir sonuçtur. Aynı karından çıkan iki kardeş bile farklı fikirlere sahip olabilir. Unutmayın ki sizden bir tane var. Sizin ile her konuda aynı düşünen bir kişinin daha olmasını beklemeyin. Çünkü bu imkansız! Fikir ayrılıklarınızda sabır göstermeniz ve gerekli durumlarda da sizin de alttan almanızın aile halkı ile uyum yakalamak konusunda son derece önemlidir.

Fiziksel Şiddet ya da Sözlü Şiddet Aile Halkını Felakete Sürükler

Sinirinizi ve öfkenizi kontrol edemediğinizde göstereceğiniz yanlış tepkiler, koskoca bir ailenin temelini sarsabilir. Kötülükten, aşağılayıcı veya rencide edici şekilde konuşmaktan vazgeçtikçe ailenizin huzur çıtası çok daha üst seviyeye ulaşacaktır.

Unutmayalım ki hiçbir şey şiddet ile çözülemez. Fiziki şiddet kadar sözlü şiddet de yaralayıcı ve yıkıcıdır. Dilin kemiği yoktur ama onu kontrole den bir beynimiz vardır. Aklımızı kullanarak aile halkı ile uyumu yakalayabiliriz.

Kin Tutmamak, Bağışlayıcı Olmak ve Sonuç Odaklı Çözümler Bulmak Gerekir

Hepimizin hata yapma ya da yanıma hakkı vardır. Biz nasıl ki hata yapma hakkına sahipsek aile bireylerimizde yanılabilir veya hatalı davranışta bulunabilir. Böyle durumlarda bağışlayıcı olmak son derece önemlidir. Fevri tepkiler vermek yerine sonuç odaklı düşünmek en mantıklısıdır. Örneğin o an sıcağı sıcağına haklılığınızı kanıtlamaya uğraşmak hem sizi hem de karşınızdaki kişiyi gereksiz yuere yoracaktır. Beklemek ve yeri geldiğinde bu konuyu masaya yatırmak çok daha sağlıklı bir çözüm olacaktır. Yeri geldiğinde haklılığınızı kanıtlamak demişken bunu kin tutmak anlamında söylemediğimizi belirtmek isteriz. Kin tuttukça öfkeniz artacak ve aile halkı ile uyum yalpalamak neredeyse imkansız bir boyuta ulaşacaktır.

Aile Halkı ile Uyum Arıyorsanız Paylaşımcı Olmalısınız

Sadece aile ile iletişimde değil dünyanın genel olarak kuralı vardır. Bu kural gereği ne kadar verirseniz o kadar alırsınız. Alma ve verme dengesi zaman zaman şaşsa da sonucunda her zaman bu terazi eşitlenir. Bu sebeple öncelikle kendinize şu soruyu sorun: ‘Ben aile bireylerinden ne istiyor ve ne bekliyorum?’ Bu sorunun cevabını bulduktan sonra bu beklentilerinizi siz onlara daha çok sunarak gösterin. Zaman alabilir. Sabır göstermeniz gerekebilir. Ama her zaman sonucunda kazanan, aile olacak ve özlemini duyduğunuz aile içi huzur size ulaşacaktır.