Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos Boşanıyor

Dünyanın en zenginleri listesinde de yer alan Jeff Bezos, eşinden boşanma kararı aldı. Kişisel sosyal medya hesaplarından da açıklamalar yapan Bezos, eşi ile boşanacaklarına dair açıklamalarda bulundu. Bezos’un boşanma kararı bir anda gündeme otururken çiftin arasında yaşanan ihanet iddiaları ve mal paylaşımlar sosyal medyada en çok konuşulan konular haline geldi.

Jeff Bezos Kimdir?

Amazon’un kurucusu olan Jeff Bezos, dünyanın en çok konuşulan isimlerinden birisidir. Amazon sitesini kurana kadar ki hayatına bakıldığında Bezos’un çok yoksul bir yaşamdan geldiği görülmektedir. Ticaret hayatına kitap satarak başlayan ünlü milyarder, günümüzde dünyanın en zenginleri arasında yer almaktadır.

Wall Street bankasında çalışan ve burada Bankers Trust Company ile iş hayatına başlayan Bezos, burada çalışırken Amazon fikrini oluşturmuştur. Fikrini üst düzey çalışanlarına sunan ve üst düzey çalışanları tarafından olumlu yanıt alamayan Bezos, direkt olarak istifa etmiş ve kendi sitesi olan Amazon’u kurmuştur.

Kurulduğu ilk yıllarda yalnızca kitap satışı yapılan Amazon, dünyanın en çok ürün ticareti yapılan sitelerinden biri haline gelmiştir. Aynı zamanda dünya markaları arasında yer alan Amazon’un günümüzdeki değeri 1 Trilyona ulaşmış durumdadır. Yani, Microsoft ve Apple’dan daha değerli bir marka olarak yer almaktadır.

Mackenzie Bezos Kimdir?

Jeff Bezos’un boşanmak üzere olduğu eşi Mackenzie Bezos, bir yazardır. 48 yaşındaki ünlü yazar “The Testing of Luther Albright” kitabıyla tanınmıştır. Ardından Traps’ı ve ‘Il tempo imperfetto degli addii’ kitaplarını yazmıştır.

Boşanma Kararı

İlk olarak açıklamayı yapan kişi Jeff Bezos oldu. Eşiyle olan boşanma kararlarını Bezos, sosyal medya hesabı olan Twitter üzerinden paylaşmış olduğu bir tweet ile açıkladı. Eşiyle dost kalacaklarını ve bu kararın ortaklaşa bir karar olduğunu, aralarındaki saygının hiçbir zaman bozulmayacağını dile getirdi.

Jeff Bezos tarafından atılan tweet:

Tweetin Türkçe çevirisine gelirsek:

“Birbirimizi bulduğumuz için çok şanslı hissediyoruz ve evli olduğumuz her bir yıl için minnetarız. 25 yıl sonra ayrılacağımızı bilseydik bile hepsini yeniden yapardık. Birlikte, evli bir çift olarak müthiş bir hayatımız oldu ve ebeveyn, arkadaş, yatırım ve proje ortağı olarak birlikte müthiş bir gelecek var önümüzde. Etiketler farklı olsa da bir aile ve iyi dostlar olarak kalacağız.”

İhanet İddiaları Doğru mu?

Evet, Jeff Bezos ve Mackenzie Bezos arasında geçen ihanet iddiaları doğru! Bezos’un yaklaşık olarak 8 aydır 49 yaşındaki Meksikalı gazeteci olan Lauren Sánchez ile ilişkisi bulunuyor. Bu ilişkinin Mackenzie tarafından bilindiği ve izin verdiği de söylenenler arasında yer alıyor. Mackenzie’nin ise eski eşiyle barıştığı iddiaları ortalıkta dolanıyor.

Dünyanın En Zengin Kadını

Jeff Bezos’un servetine bakıldığında 123 milyar dolar yani 675 milyar TL olduğu gözüküyor. Boşanma sürecinde olan eşinin Amazon’da %16 oranında hissesi bulunuyor. Bu durumda boşanmanın ardından Mackenzie Bezos, dünyanın en zengin kadını olma unvanına kavuşmuş oluyor.