Aşkta Gurur Olur mu?

Hayatımızdaki yol ayrımlarımızda en az bir kere de olsa karşımıza muhakkak çıkan soru: ‘Aşkta gurur olur mu?’…

Aşk ve gururun birbirine dahil mi hariç mi oldukları ve birbirlerinin içerisinde barınıp barınamayacakları hep merak konusu olmuştur. Hele bir de seçimlerimiz sırasında bu konu aklımızı kurcalamaya başlamışsa zor anlar yaşamamıza sebebiyet verebiliyor.

Aşta gururun olup olmaması ya da hangisinin ne kadar geniş aralığa sahip olabileceği sizin aşkı nasıl tanımladığınız ile doğrudan ilişkili. Sizin aşk tanımınızın hangi kategoriye dahil olduğunuzu bilmek istiyorsanız ‘Bir Kalbe Kaç Aşk Sığar?’ isimli yazımızı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bu yazımızı okuduktan sonra sizdeki aşk ile ilgili çok şeyi fark etmeye başlayacağınıza inanıyoruz.

Aşkı oturttuğunuz yeri ve kapladığı alan ile birlikte hayatınızda çizdiği sınırları belirledikten sonra artık aşk ve gurur kelimelerini birbiri ile karşılaştırarak aşkın içerisinde gururun olup olmadığını ya da olması mı yoksa olmaması mı gerektiğini ele almanın zamanı geldi demektir.

Hangi Durumda Aşk ve Gururu Kıyaslıyorsunuz?

Aşta gurur olur mu sorusunu kendinize sorduğunuza göre bir yol ayrımına geldiğinize inanıyorsunuz demektir. Peki bu yol ayrımında biraz kalıp düşünmeye devam edelim. Çevremizi gözlemleyelim.

Etrafımızda neler var ve neler olup bitiyor? Her şeyi analiz ederek ve kendi değerlerimiz ile kıyaslayarak bir seçim yapmak, doğru olan yöne adım atmamızı sağlayacaktır. Doğru kararlar doğru adımları ve doğu adımlar da doğru sonuçları ize getirecektir. Ancak! Kime göre ve neye göre doğru? Elbette ki sizin duygularınıza, karakteristik özelliklerinize ve değer yargılarınıza göre doğruluk…

Aşkınız Ne Kadar Değerli?

Aşkınız sizin için ne kadar değerli ve aşkınız için nelerden vazgeçebilirsiniz? Vazgeçtikleriniz size sonradan pişmanlık mı getirecek yoksa aradığınız mutluluğu mu?

Aşka yüklediğiniz anlamı, size yaşattığı duyguları ve gururunuza verdiğiniz önemi burada sorgulama zamanı. Bu sorgulama aşamasında yalnız olmanız gerektiğini unutmayın.  İçerisinde bulunduğunuz durumda kimse size yardımcı olamaz.

Karşınızdaki insan tüm samimiyeti ile size yardımcı olmak için fikir sunuyor olsa da bu fikirlerin doğruluğu her zaman sizin için sorgulanabilir olmalıdır. Çünkü pencerenin dış tarafından bakarak size kendi fikirlerini sunan kişiler, her ne kadar sizin iyiliğinizi düşünerek size tavsiyelerde bulunuyor olsa da doğru karar vermenizi sağlamayabilir. Bunun tek nedeni sizin içinizdeki gerçek duyguları, yaşadığınız duruma yüklediğiniz anlamları karşıdan bakan bir insanın istese de tam anlamıyla anlayamayacak olmasıdır. Bu sebepten dolayı bu sorunun cevabı yalnızca sizde saklı.

Gurur Anlayışınız Saçmalıkları İçeriyor mu?

Bazen gurur yaptığımız meseleyi sağlam kafa ve sağlam duygular ile alındığında o kadar anlamsız oluyorlar ki… Burada yapılan en büyük hata inat ile gururun karıştırılması ya da gururun içerisine inatçılığın dahil olmasıdır. Sadece istediğiniz olmadı diye gurur yapıyorsanız ancak oturup düşündüğünüzde direttiğiniz konu size de gerçekten çok saçma geliyorsa yol yakınken dönmeli ve aşkınıza sıkı sıkı sarılmalısınız. Saçmalıklar ile dolu bir şekilde yapacağınız bir gurur meselesi yüzünden aşkınızdan olmaya gerek var mı?

Gururunuzu Seçtiğinizde Kazanacağınıza İnanıyor musunuz?

Aşkta gurur olur mu sorusuna vereceğiniz cevap ‘olmalı’ şeklindeyse bunu tekrar ele almanızı tavsiye ediyoruz. Elbette ki biz insanların gururları vardır ve gururların doğrultusunda kararlar verilmelidir. Ancak bazen gururumuzu tercih edip bir aşkı bitirdiğimizde ya da mükemmel olan, bizi hayata bağlayan aşkımızı zedelediğimizde kaybetmenin acısı derin olabiliyor.

Gururunuz için aşkınızdan vazgeçecekseniz sonucunda kaybedecekleriniz ile kazanacaklarınızın muhakemesini iyi yapmanız gerekiyor. Hangisi size daha çok üzüntü verecek ve hangisi sizi daha fazla yaralayacak? Tüm bunları sorgulayarak alacağınız karardan sonra seçeceğiniz yolda size ebedi mutluluklar diliyoruz.