Başarılı Bir İş Hayatı İçin Etkili İletişim Nasıl Olmalıdır?

Yaptığınız işi en iyi şekilde tamamlayacak bilgi ve beceri birikimine sahip olabilirsiniz. Hatta yaptığınız işte en iyisi de olabilirsiniz. Profesyonel iş hayatında bilgi ve beceriler ne kadar önemliyse etkili iletişimin eksik olması süreci baltalayan bir durumdur. İletişim yeteneği demek; başka insanlarla iyi ve doğru anlaşabilmeyi gerektiren yetenek ve davranışlar bütünü olarak ifade edilebilir.

İş hayatında profesyonel ilişkilerin kurulması gerektiği doğru algılanmasına rağmen çalışanlar arasında sosyal bir düzeyde iletişim kurulması bekleniyor. Bir çalışma ortamı içerisinde bulunan çalışanların birbirleriyle iletişime girmemeleri gergin ve sevimsiz bir durum olarak ifade edilebilir. Uzmanlar insani ilişkilerini geliştirebilen çalışanların kariyer yaşamlarında da hızlı bir ilerleme kaydedebileceklerini öngörüyorlar. Bu bir anlamda ofis diplomasisi olarak görülebilir. Sadece yetkinlik ve beceriler değil duygusal zekanın da gelişmiş olması kurumsal lider sıfatını almanızı sağlayabilir.

İşe alım sırasında da uzmanlar insani ilişkileri kuvvetli, iletişim becerisi yüksek kişileri seçmeye özen gösterirler. Belirli bir süreden sonra insanlara kaliteli iletişimin kurallarını öğretmek, işi öğretmekten daha zordur. Bu yüzden iş hayatına atılmadan önce iletişim becerilerinizi mutlaka geliştirmeniz gerekiyor. Peki bunun için eksikleriniz neler ve neler yapmalısınız?

Karşınızdaki İnsanı Anlamanız Gerekli

İletişimin altın kurallarından birisi empati yapabilme yeteneğidir. İletişim sırasında karşınızdaki kişinin yerine kendinizi koymalı ve kendi bakış açınızın dışındaki fikirleri de önemsemelisiniz. Deneyim bakımından zengin bir kişiliğe sahipseniz başkalarının ne hissettiğini anlamak çok daha kolay olabilir. Bu sayede zorluk yaşamadan karşı tarafla ortak bir paydada buluşabilirsiniz. Böylece karşı tarafın da hislerinin anlaşılmasından dolayı kendilerini değerli hissetmeleri sağlanır.

Anlaşabilme Yeteneğinizi Geliştirmelisiniz

Çalışma hayatında patronlarınıza, müşterilerinize ve iş arkadaşlarınıza karşı kişiliğinizi, kendinizi ifade etme becerilerinizi yansıtabilmeniz ve konu hakkındaki düşüncelerinizi açıkça ortaya koymanız son derece önemli. İş hayatında sözlü ve yazılı iletişimi kuvvetli olan kişilerin diğer çalışanlardan her zaman bir adım öne çıktığını görebilirsiniz. Bugün iş hayatı içerisinde kartları açık oynamanız ve net bir şekilde düşüncelerinizi ortaya koyarak anlaşılabilmeniz önemli.

Bazen konuşurken karşımızdaki insanların bizi anlatmak istediğimiz gibi anladığını düşünüyoruz. Ancak her söylenilen herkeste aynı duyguyu uyandırmaz. Herkesin algısının ve karakterinin farklı olduğunu, kültür seviyelerinin değiştiğini unutmamalısınız. Bugün kullandığımız kelimeler herkes için aynı anlama gelmiyor. Bazen aynı dili konuşmamıza rağmen insanlar arasında bir çevirmene ihtiyaç duyabiliriz. Etkili iletişimde anlaşılabilme yeteneğinizi kuvvetlendirmek için anlamsız cümlelerden uzak durmak ve basit ama etkili bir dille anlatımı gerçekleştirmek gerekiyor.

İletişimde Sabır Önemli

Etkili iletişimin anahtarlarından birisi de sabır olarak görülüyor. İletişim kurmak bazen sanıldığından daha stresli olabilir. Ancak böyle anlarda sabırlı kalmak iş hayatında mutlaka size bir artı katacaktır. İşvereniniz, yöneticiniz ya da iş arkadaşlarınız zor durumlarda sabrınız sayesinde başarılı olabileceğinizi fark ederler. Problem çıkaran kişinin hiçbir zaman siz olmadığınız, herhangi bir sorun karşısında kolaylıkla anlaşılacaktır.

Güven Esaslı Bir İletişim Kurulmalı

İletişim kurarken güvenmediğiniz ya da güven vermediğiniz durumlar bir süre sonra sürecin tıkanmasına neden olmaktadır. Çalışma hayatında kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmak istiyorsanız güvenilir olmalısınız. İş arkadaşlarınıza karşı güvenilir bir tutum sergilemediğiniz takdirde yapılan çalışma ve projelerde kalıcı olmanız beklenemez. Güvenilir olmamak iş hayatında yalnızlaşmanıza neden olabilir. Bu durumda tek bırakıldığınız bir çalışma ortamında başarı göstermeniz uzun vadede mümkün değildir. Sağlıklı bir iletişimde güven kilit noktadır.

Etkili bir iletişimle iş hayatında ciddi bir yükseliş yaşayabilirsiniz. Verimli bir çalışma ortamında uzun vadeli çalışma performansı sergileyebilirsiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.