İletişimin Başarıdaki Rolü Nedir?

İletişim özel hayatımızdan iş hayatımıza kadar her alandaki başarılarımızı etkiler. İletişimde başarılı olmak genel olarak mutlu olmak demektir.

İletişim İş Hayatında Neden Önemlidir?

Çünkü iletişimi kuvvetli kişiler kendilerini doğru ifade edebilirler. İletişimin iş hayatındaki yeri de iş ile ilgili irtibatta olunan herkese kendini doğru ifade edebilmek, doğru konuşma şeklini, doğru kelimeleri seçmek, etkili bir beden dili kullanımı, ses tonunun iyi ayarlanması, kelimelere yapılacak olan vurgular ile belirlenir.

İletişimde Vücut Dilinin Önemi

İletişimde vücut dilinin, seçilen kelimelerin ve konuşurken yapılan vurguların önemi büyüktür. İletişimde kullanılan beden dili sayesinde iş hayatında karşılaşan kişilerin çok kısa sürede birbirleri hakkında fikir sahibi olmaları imkanı vardır. İletişimde yapılan hatalar sayesinde yeni karşılaşan ve iş ilişkisi kuracak olan kişilerin birbirleri için negatif düşüncelere sahip olması da ayrıca mümkün. Bu yüzden iletişimde ilk izlenim göz önünde bulundurularak çalışma hayatında iletişim kurarken yukarıda belirtilen kurallara dikkat edilmelidir.

Telefon Kurulan İletişimin Kuralları

Yapılan araştırmalar sonucunda düzgün bir iletişimin yüzde 10’luk kısmının kullanılan sözcükler ve konuşurken kurulan cümleler, yüzde 30’luk kısmının konuşurkenki ses tonu ve yapılan vurgular, yüzde 60’lık kısmının ise iletişim kurulurken kullanılan vücut dili, kişinin hal ve hareketleri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu telefonla iş hayatında telefonla kurulan iletişimlerde özellikle de çağrı merkezi yetkilisi ya da müşteri temsilcisi olarak çalışan kişilerde yüzde 60’lık kısım eksik olduğundan dolayı geriye kalan diğer kriterlere en üst seviyede dikkat etmeleri gerektiği anlamına geliyor.

İş Görüşmelerinde İletişimin Yeri

Yüz yüze yapılan iş görüşmeleri sırasında beden dilinin en pozitif şekilde kullanılması gerekmektedir. Konuşurken seçilen cümlelerde emir kipi kullanmamaya dikkat etmeli, rica ederek konuşmayı kendinize tarz olarak belirlemelisiniz. Aynı cümleyi emir kipiyle kurmak ya da rica ederek kurmak arasında oldukça fark olu, iş görüşmelerinde ya da müşteri ilişkilerinde olumsuz etki yaratacağı da kesindir.

Etkili İletişim Her Meslekte Gerekli

İster müşterilerle bire bir iletişim kurulan bir meslek olsun, ister sadece iş arkadaşlarınız ve yöneticilerinizle birlikte olacağınız bir meslek olsun; iletişim her meslek için önem taşır. Satış, pazarlama ve tanıtım gibi işlerde iletişimin yeri daha büyük olsa da iş arkadaşlarıyla doğru iletişim kurmak, yöneticilerine gerektiği gibi davranmak iş hayatında olan herkesin bilmesi gerekenler arasındadır. İletişim kurallarının yanı sıra görgü ve saygı kurallarından da uzaklaşmamak gerektiği çalışanların bilmesi gereken püf noktalarındandır.