Başarılı Girişimcilerden Korkularınızı Yenmek İçin Tavsiyeler!

Hayattaki her insanın korktuğu bir şeyler vardır. Korkularla yüzleşmek, başarılı olmanın anahtarıdır. Çalışma hayatında başarılı olmak istiyorsanız öncelikle korkularınızı yenmelisiniz. Başarının altın yolu korkuları yenmekten geçmektedir.

Korkularınızı yenebilmek için kendinize bir ilham kaynağı seçebilirsiniz. Bu ilham kaynağı, çalışma hayatında başarılı olan kişiler olabilir. İşte ilham kaynağı olarak alabileceğiniz başarılı girişimcilerden korkularınızı yenmek için tavsiyeler!

Arete Syndicate şirketinin kurucu ortağı olan Ed Mylett, korkuların görmezden gelinmemesi gerektiğini söylüyor. İnsanı hırslandırmayı sağlayan en temel duygunun korku olduğunu belirten Mylett, hayatın sizi tehlikelere karşı uyarmasını korku sayesinde hissettirdiğini belirtmektedir. Mylett bu konuda, “Korku doğanın bizi tehlikeye karşı uyarma şekli, mükemmel bir şey. Bir aslan sizi kovalarken farkındalık ve performansınızı en üst seviyede tutuyor. En büyük korkum yapabileceğimin en iyisini yapamamak değil. Hayattaki fırsatları kaçırmaktan korkuyorum.” demiştir.

Case Foundation CEO’su, National Geographic Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı, Early Mountain Vineyards Sahibi olan Jean Case, kariyerine General Electric şirketinde çalışarak başlamıştır. Bir süre sonra işini bırakıp tüm mal varlığını riske ederek startup çalışma modelini tercih etmiştir. Kendisine çevresindeki insanlardan “Deli misin?” şeklinde yorumlar geldiğini belirten Case, “Diğerleri her şeyi riske attığım için çıldırdığımı düşündü ve kendimden şüphe ettim. Yine de aklımdaki şeyi yapıp AOL’a katıldım. İnternet devrimine büyük katkımız oldu ve pek çok hayat değiştirdik. Bu dünyada hiçbir şeye değişmeyeceğim bir tecrübe.” demiştir.

Biyohack Kavramının Mimarı ve Bulletproof kurucusu ve CEO’su olan Dave Asprey, korkuların mantığı öldürdüğünü düşünmektedir. Hayat kalma mekanizmasının korkular sayesinde tetiklendiğini söyleyen Asprey, başarısızlık korkusunun başarısızlığa sebep olan bir döngü olduğunu ifade etmektedir. Asprey, “Korkuya teslim olmak yerine onu hacklemeliyiz. Korku tüm olumsuz duyguların temelidir. Pozitif duygular ise güvenden gelir. Bunu fark ettiğinizde duygularınızı dönüştürebilirsiniz. Bedeninize başarısızlıktan korkmamayı öğretebilirseniz başarmak için ihtiyacınız olan enerjiyi serbest bırakmış olacaksınız.” tavsiyesinde bulunmaktadır.

EpekData ve BrandLync şirketlerinin kurucu ortağı olan Jessica Mead, en büyük korkusunu 10 yıl önce yaşadığını söylemiştir. Mead, 10 yıl önceki hayatına baktığında yaşı dışında hiçbir şeyin değişmediğini fark etmiş ve bu durumdan korkmuştur. Ailesindeki insanları motive etmek için bu farkındalığı bir araç olarak gören Jessica, “İçimizden biri vazgeçmek istediğinde amacımızı tekrar hatırlatıyorum. Ailemi potansiyellerine ulaşmaları için önlerine bir örnek koyarak cesaretlendiriyorum. Açık fikirli bir şekilde dinleyerek önyargılarımdan arınmaya çalışıyorum. Sadece kendim olmama izin veriyorum. Hepimiz bu seçimi yapabiliriz! Sadece cesaret istiyor. Ben anın farkında olarak yaşamayı seçiyorum.” tavsiyesini vermektedir.

Unity Group ve Harbour Club şirketlerinin kurucusu ve CEO’su olan Jeremy Harbour’un tavsiyesi ise korkuların sizi öldürmek yerine gerçekleşmesine izin vermesini öneriyor. Harbour bu konuda şu tavsiyeleri veriyor: “İlk işime 14 yaşımda başladım. 18’imde işim iyi gitmiyordu. Bunalmıştım, uykusuzluk çekiyor ve kötü kararlar veriyordum. En büyük korkum ise başarısızlıktı. İş yerini kapattığımda bu korku gerçeğe dönüştü ama beni öldürmedi. Tam tersine o gece hayatımdaki en rahat uykumu aldım.”

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.