Anneler Her Şeyin En İyisini mi Bilir? İşte Başarılı Girişimcilerin Annelerinden Kariyer Tavsiyeleri!

Günümüzde başarılı girişimcilerin annelerinden öğrenmiş olduğu pek çok hayat dersi bulunuyor. Üstelik kariyer yaşamlarında da bu tavsiyeleri uygulayan girişimciler, annelerinin bu tavsiyeleri olmasaydı, bugünkü konumlarına gelemeyeceklerini düşünüyor. Ne demiş atalarımız? Ağaçken yaşken eğilir! Henüz çocukluktan annelerle başlayan eğitimin, oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Bir anne, bir dünyayı daima değiştirebilir!

Virgin Group şirketinin kurucusu ve yöneticisi olan Richard Branson, annesinden hızlı ve etkin düşünebilme konusunda aldığı tavsiyeleri, halen daha uyguladığını söylemektedir. Branson’ın annesi, henüz 4 yaşındayken oğlunu cezalandırdığını, yolun kenarında bırakarak evin yolunu kendisinin bulmasını sağladığını ve tüm bunlardan sonra iki ayağının üzerinde durabilecek kadar sağlam, şımarık ama bir o kadar da nazik bir çocuk olmayı öğrendiğini belirtmektedir.

S’well şirketinin kurucusu olan Sarah Kauss, çalışma hayatına gayrimenkul işiyle başladığını ve annesinin kendisine bu hayatta ne istediğini sormasıyla, işinden vazgeçtiğini dile getirmektedir. Kauss annesi için “İçgüdülerimi takip etmek için beni cesaretlendirdi” demektedir.

Yapay zeka üzerindeki çalışmalarıyla adeta bir deha olarak adlandırılan Elon Musk’ın annesi Maye hayat ve kariyer tavsiyesi açısından çok çalışılması gerektiğini ve asla çalışmaktan vazgeçilmemesini öğütlüyor. Maye,  “Çok çalışmaları gerektiğini bilerek büyüdüler. Ve ne kadar çok çalışırsan o kadar iyi ve şanslı olacağını…” diyor.

FUBU giyim şirketinin CEO görevini yerine getiren Daymond John, sorumluluk sahibi olabilmeyi annesinden öğrendiğini her röportajında dile getiriyor. İlk kez sorumluluklarının farkına vardığında henüz ortaokul öğrencisi olduğunu belirten John, sınıfını geçememesinin üzerine annesi tarafından cezalandırıldığını ve koca bir yaz mevsimini bebek bakıcısıyla beraber geçirdiğini söylemiştir.

Mark Zuckerberg, henüz çok küçük yaşlardayken bilgisayar programlarına, yazılımlarına ve kodlamalarına ilgi duyan çocuklardan biriydi. Henüz 10 yaşındayken Atari 800 kullanarak kodlama yapımını öğrenen Zuckerberg, “Ailem bize her zaman yapmak istediğimiz şeyi yapmamız konusunda destek oldu. Sadece elimizden gelenin en iyisini yapmamızı istediler.” demiştir.

Mailchimp kurucusu Ben Chestnut, para kazanmak için binlerce yol olduğunu annesinden öğrenmiştir. Annesinin kendisine her zaman “Biraz daha fazla para kazanabilmek için neler yapabileceğine dair yedek planların olsun.” dediğini hatırlatan Chestnut, annesinin bahçesindeki gülleri bile satarak para kazandığını söylemiştir.

LearnVerst şirketinin kurucusu olan Alexa Von Tobel, annesinin her zaman için alışveriş konusunda tutumlu olduğunu, isteklerini derecelendirme yaparak parasını doğru yere, doğru şekilde harcadığını ve marka takıntısı bulunmadan alışveriş yaptığını bir röportajı sırasında dile getirmiştir. Tobel’a göre savurgan olmamak, kariyer hayatının kurallarından biri…

Arianna Huffington, Huffpost şirketinin kurucu ortağıdır. Annesinin konsantrasyon açısından kendisine pek çok öğüt verdiğini söyleyen Hufflington, herhangi bir işi, birden çok işle bütünleyip, hepsine aynı anda odaklanabilmeyi annesinden öğrendiğini dile getirmektedir. Kendisi, “Annem, hayatın içinde acele etmenin, sadece bir işe kendinizi yüzde 100 verdiğinizde alabileceğiniz hediyeleri kaçırmak için kesin bir yol olduğunu söylerdi.” demiştir.