Bu Sabah Dünyanın Gözü Ay’daydı, Görsel Şölende Bu Kez Doğu İlleri Şanslıydı!

Güneş, Ay ve Dünyanın peş peşe sıralanması ile meydana gelen kanlı ay tutulması bugün yaşandı. Dünya genelinde merakla beklenen ve takip edilen kanlı ay tutulması, İstanbul’dan da kısmen izlenebildi.

Dünya üzerinde milyonlarda insan tarafından ilgiyle beklenen kanlı ay tutulması bu sabah itibari ile başladı.

Doğu İlleri Şanslıydı!

“Kanlı Ay” olarak nitelendirilen 2019’un tek ay tutulması, Afrika, Avrupa ve Amerika olmak üzere toplam 3 kıtadan takip edilirken, Türkiye’nin ise bazı doğu illerinde yalnızca ilk yarısı kısmen görüldü. Öte yandan kanlı ay tutulması İstanbul’da da kısmen takip edilebilirken, sabah saatlerinde kenti kaplayan bulutlar, bu görsel şölenin tümüyle izlenebilmesine engel oldu. Tam tutulma anı 1 saat 2 dakika kadar devam ederken, tutulmanın tümü ise 5 saat 12 dakika boyunca devam etti.

2019 yılının ilk önemli gök olayı olma niteliğine sahip olan Kanlı Ay Tutulması, böylelikle 21 Ocak 2019 tarihinde, yani bugün gerçekleşmiş oldu. Normal şartlarda ortalama olarak Dünyaya uzaklığı 383.704 kilometre olan Ay, bu sabah saatlerinde 364.208 kilometre kadar Dünyaya yaklaşırken, bu sayede Ay’ın görüntüsü Dünyanın pek çok yerinde devasa büyüklükte görüldü.

Bu Sabah Milyonlarca Dünyalının Radarına Takılan Kanlı Ay Nedir?

Ay, dünyanın çevresinde gerçekleştirmiş olduğu tam bir turunu 27 günde, döngüsünü ise 29,5 günde tamamlamaktadır. Ay’ın gerçekleştirmiş olduğu iki döngü arasındaki farklılık, Güneş, Ay ve Dünyanın Ay yörüngesi esnasındaki değişiklik gösteren konumu sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Kanlı Ay tutulması da, sadece Ay’ın Dolunay aşamasında ve Ay Tutulması esnasında meydana gelmektedir. Bu durumda Dünya ise Güneş’in yeni doğduğu ve battığı bölgedeki Güneş ışıkları Ay’ın üzerine ulaşmaktadır.

Güneş’ten gelen ışıkların içeriğinde gökkuşağı renkleri yer almaktadır. Bu renkler Dünya atmosferinde birbirinden ayrılırken, Dünya’dan Ay’a yansıyan ışık içeriğinde kırmızı rengin dominant olması, tutulma esnasında Ay’ın rengini kırmızıya dönüştürmektedir. Her ne kadar uzmanlara göre “Kanlı” ifadesi doğru bir ifade olmasa da, Amerikalı astronomlar tarafından ortaya atılan ifadeye göre Kanlı Ay Tutulması bu şekilde gerçekleşmektedir. Kanlı Ay Tutulması çıplak gözle izlenebilen bir tutulma olurken, herhangi bir tehlikesi ya da olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Dünya Bir Sonraki Ay Tutulmasını Ne Zaman İzleyecek?

Bu sabah itibari ile gerçekleşen Kanlı Ay Tutulmasının ardından bir sonraki tutulma 2 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşecek. Tam Güneş Tutulması olarak gerçekleşecek olan bu tutulma Türkiye’den ne yazık ki takip edilemeyecek. 2 Temmuz’un ardından 16 Temmuz 2019 tarihinde de bir tutulma gerçekleşecek. Bu tutulma ise Parçalı Ay Tutulması olarak gerçekleşirken, Türkiye’den de takip edilebilecek.

Tutulmaların saatleri ise şu şekilde olacak:

  • İstanbul’da Ay saat 08:28’de batacak
  • Güneş İstanbul’da saat 08:24’de doğacak

Ay Tutulmasının Tüm Zamanları:

  • Kısmi Tutulma başlangıcı 05:36’da,
  • Parçalı Tutulma başlangıcı 06:34’de,
  • Tam Tutulma başlangıcı 07:41’de,
  • Azami Tutulma 08:12’de,
  • Tam Tutulma sonu 08:43’de,
  • Parçalı Tutulma sonu 09:51’de
  • Kısmi Tutulma Sonu ise 10:48’de gerçekleşecek.