Çok Fazla Para Harcamak Psikolojinizi Nasıl Etkiler?

Markalar ve diğer pazarlamacılar, bizleri çeşitli stratejiler ile ürünlerini satın almaya teşvik etmektedir. Günümüzde özellikle teknolojik aletlere yönelik tüketim artmaktadır. Yeni bir ürün çıktığında fiyatına bakılmaksızın o ürünü almaya çalışan insanlar bulunmaktadır. Sürekli bir şeyler satın almak, çok fazla para harcamak, psikolojik yönden bizleri etkilemektedir. Pek çok kişi gelir durumuna bakmaksızın alışveriş yapmaktadır. Bunun nedeni toplum içerisinde baskı yaşamamak ya da toplumda dışlanmamaktır.

Günümüzde öyle bir algı oluşmuştur ki, ileri teknoloji bir cep telefonuna sahip olmayan kişilere “fakir” ya da “ezik” gibi sıfatlar takılmaktadır. Gençler, arkadaşlarının arasında kendini yabancı hissetmesin diye küçük yaşlarda garsonluk yaparak kendilerine o ürünü satın almaya çalışmaktadır. İşte tüm bunlar her ne kadar topluma uyum sağlamak olarak gösterilse de insanların psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir.

Fiyatlar Satın Almayı Tetikliyor

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, deneklere farklı fiyatlarda şaraplar sunulmuştur. Bu fiyatlar ve şaraplar karşısına deneklerin fonksiyonel MRI taraması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda görülmüştür ki denekler fiyatı yüksek olan şarapları büyük bir keyifle içmektedir.

Bu konuda yapılan bir diğer araştırma, deneklere farklı fiyatlarda aynı plasebo ağrı kesicilerin verilmesi üzerinedir. Denekler, yüksek fiyatın söylendiği ağrı kesicilerin daha etkili olduğunu söylemiştir.

Harvard Üniversitesi Profesörü olan Michael Norton, insanların iki kat pahalı olan ürünleri iki kat daha kaliteli düşündüğünü tespit etmiştir. Bununla birlikte insanların bu ürünleri satın aldığı zaman satın alımla birlikte yaşanan haz ve tatmin duygusunun da iki kat arttığını göstermiştir. Yani, yüksek bir haz için ultra lüks bir ürün almak gerekir. Yüksek deneyimler, yüksek fiyatlar sonucunda gelmektedir. Dolayısıyla insanlar olarak çok fazla para harcamak için daima bu yöne eğilimli bir yapıda olmaktayız.

İlgili İçerik: 30 Yaşına Gelmeden Para Hakkında Öğrenmeniz Gereken 3 Temel Şey

Çok Fazla Para Harcamak ve Eşsiz Deneyim Algısı

Pek çok insan çok fazla para harcadığı takdirde eşsiz bir deneyim yaşayacağına da inanmaktadır. Unutulmaz bir deneyimin tek sırrının, çok fazla para harcamaktan geçtiği düşünülmektedir. Özel bir sosyal çevreye sahip olmak, statü elde etmek, saygınlık kazanmak, çeşitli başarılara ulaşmak yalnızca parayla olur gibi düşünmektedirler. Oysa, bu tamamen algıdır ve algı değiştirilebilir.

Örneğin, girişimci ve Ferrari koleksiyoncusu olan Josh Cartu, arabaları sevmekten de öte olarak bir özel etkinliğe katılmak ve özel bir sosyal çevre edinmek gibi ayrıcalıklara ulaşmak için arabalara para harcamaktan hoşlandığını söylemektedir.

İnsanlar lüksü elde edebilmek için parayı değil zihinlerini kullanmalıdır. Her ne kadar sosyal statümüz içerisinde paranın yeri çok büyük olsa da statü kazandıran şey deneyimlerdir. Yapılan bir diğer araştırma bu durumu farklı kılmaktadır. ABD’de sokakta yaşıyor gibi gösterilen bir adamın insanlarla iletişim kurmaya çalışması istenmiştir. İnsanlar bu adamı ya yanlarından kovmuş ya da terslemiştir. Aynı adama lüks bir takım elbise giydirmiş ve bakımlı bir görünüme sahip olunması sağlandıktan sonra insanlarla tekrardan iletişim kurması istenmiştir. Bu durumda da insanlar kendisinden çok etkilendiği, tekrar görüşmek ya da bir kahve içmek istediğini dile getirmiştir.

Peki sizce hangisi doğru?