Daha Kaliteli Bir Yaşam İçin Kendinize Sormanız Gereken 7 Soru

Kaliteli bir yaşam için neredeyse hayatımızın yüzde 70’ini önemli hedefler koyarak, planlar yaparak, çalışarak, kendimizi geliştirerek, kişisel gelişimimize katkıda bulunarak ve sosyalleşerek geçiriyoruz. Kalan yüzde 30’luk dilimde ise ya uyuyor ya da yemek yiyoruz. Peki kendinize daha kaliteli bir yaşam için gerçekten ne yapmanız gerektiğini sordunuz mu ya da şöyle diyelim; kaliteli bir yaşam demenin sizin için gerçekten ne anlam ifade ettiğini kendinize sordunuz mu?

Demartini Enstitüsü’nün kurucusu olan ve aynı zamanda yazarlık yapan eğitimci Dr. John Demartini, yaşam kalitesinin en önemli belirleyicisinin, kendimize sorduğumuz soruların kalitesi olarak açıklamaktadır. Demartini’ye göre kendimize sorduğumuz sorular ne kadar kaliteli olursa, yaşamımız da o kadar kaliteli olmaktadır. O kadar çok hayallerimizin peşinden koşmakta ve o kadar çok bize ilham verecek etkileyici hedefler peşinden gitmekteyiz. Eğer hayallerinizin çok uzağında, hedeflerinizin gerisinde ve kalitesiz bir yaşam içerisinde olduğunuzu düşünüyorsanız, kendinize sorduğunuz sorularda bir hata var demektir. O halde, kendinize daha kaliteli bir yaşam için hangi soruları sormanız gerekir?

Kaliteli Bir Yaşam İçin Sormanız Gereken Sorular

Dr. John Demartini, daha kaliteli bir yaşam için kaliteli sorular sorun derken aşağıdaki 7 soru modelini kast etmektedir:

  1. Yaşamımda yapmayı en çok sevdiğim şey ne? Bu şeyi sevdiğime ne kadar eminim?
  2. Yaşamımda yapmayı en çok sevdiğim ve sevdiğimden emin olduğum şeyden, huzurlu ve mutlu bir şekilde nasıl para kazanabilirim?
  3. Hayallerime ulaşmak için bugün tamamlamam gereken en önemli görev nedir?
  4. Bugün hayallerim için hangi engeller ile karşılaşabilir ve bu engelleri nasıl ortadan kaldırabilirim?
  5. Bugün tüm görevlerimi tamamladım ve engelleri ortadan kaldırdım. Fakat bazı kararlarım işe yaramadı. Bu kararlar nelerdi?
  6. Yaşamımda yapmayı en çok sevdiğim şeyi daha etkili ve verimli bir şekilde nasıl yapabilirim?
  7. Bugünü özetlemek gerekirse tüm olumlu ve olumsuz deneyimler ile ne kazandım?

Bu Sorular Neden Önemli?

Demartini, her gün bu soruları cevaplamanın önemini, kaliteli bir yaşamın sırrı olarak ifade etmektedir. Çünkü her bir soru, size bu hayattaki amacınızı, geleceğe dair amaçlarınızı ve teşviklerinizi bulmanızı sağlayacak ipuçları vermektedir. Yaşayabileceğimiz en kötü şey, gelecek kaygısı ve endişesi içerisinde boğulmaktadır. Ki bu konuya daha önce buradaki (Yaşamımızdaki Bermuda Şeytan Üçgeni: Belirsizlik, Gelecek Kaygısı, Kaos) yazımız üzerinden değinmiştik.

Her bir soruyu cevaplamanız en fazla 30 dakikanızı alacaktır. Gözünüzün önünde 30 dakika büyüyor ise bir hayat kazanmanın, bir ömür boyu mutlu ve huzurlu olmanın size sağlayacağı faydayı kendinize hatırlatmalısınız. Hayatınızda spesifik, net ve somut kararlar alabilmeniz için kendinize daima kaliteli sorular sormalısınız. Eğer sorularını kaliteli olmaz ise hayatınızda alacağınız kararlar da sizleri yanlış yollara sürükleyecektir. Çünkü dünyaya kör, yaşamanıza kör ve kendinize kör olacaktır. Gözlerinizi biraz olsun açmak için kendinize her gün bu soruları sormayı unutmayın!

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.