Finansal Birikim Yapmak İçin Edinmeniz Gereken Tutumlar

Milyoner olmak sizler için çok uzak bir hayal gibi görünebilir. Fakat gerçek yaşam içerisinde birçok milyoner mevcut… Credit Suisse tarafından 2018 yılında yapılan araştırma ve hazırlanan Küresel Varlık Raporu’na göre dünya üzerinde 42 milyon milyoner bulunuyor. Bu milyonerlerden biri olmak gibi bir fikriniz varsa, uzun vadede finansal birikim yapmak için edinmeniz gereken tutumlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Milyoner olan birçok kişinin hayat hikayesine bakıldığında küçük yaşlarda birikim yapmaya başladıkları görülmektedir. Kendi paralarını sakız, hayvan maması ve benzeri şeyler satarak kazanmaya başlamışlar ve girişimci ruhu çok küçük yaşlarda benimsemişlerdir. Eğer uzun vadede finansal birikim elde etmek istiyorsanız öncelikle girişimci ruhunu benimsemeniz ve ufak da olsa birikim yapmaya başlamanız gerekiyor.

Dünya üzerinde yaklaşık 8 milyar insanın arasındayız. 8 milyar insanın içerisinde dikkat ve ilgi çekici olmamız gerekiyor. Kalabalığın içinde özgün olabildiği müddetçe para kazanabiliyor. Kazancınızı yıllık oranda 4 kat arttırmak için insanların ilgisini çekecek faaliyetlerde bulunmalısınız.

Şansın ayağınıza gelmesini beklememelisiniz. Kendi şansınızı kendiniz yaratmalısınız. Hayallerinizin peşinden koşarken gerçekler üzerinde durmayı unutmamalısınız. Kendinize hem kariyer planı hem de bu hedefleri gerçekleştirmek için finansal bir plan yapmalısınız. Plan olmadan, birikim olmaz.

Tasarruflu olmayı öğrenmelisiniz. Para harcamak insana psikolojik anlamda iyi gelse de her harcanan para doğru değildir. Bunun farkına varılmalıdır. Gereksiz harcamalardan uzak durulmalıdır. Tutumlu olmayı öğrenmek gerekir. Tasarruflu olunduğu ve doğru yatırımlar yapıldığı takdirde daha fazla para kazanabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre milyoner olma konusunda popüler olmanın da faydaları var. Eğer finansal birikim yapmak istiyorsanız sosyal medyanın gücünden yararlanmalısınız. Ne kadar çok popülerlik o kadar çok fırsat demektir. İnsanların sizi keşfetmesini sağlayacak sosyal medya platformlarını kullanarak finansal güç elde edebilirsiniz.

Birikim yapan herkesin bir amacı vardır. Bu amaç doğrultusunda ilerleyerek kendilerini zengin ilan etmişlerdir. Kimse para biriktirmek için birikim yapmaz. Şans eseri de milyoner olunmaz. Uzun vadeli düşünerek amacınızı belirlemelisiniz. İnsanın hayatında amacı olması, çaba sarf etmesi gereken şeylerin olduğunu gösteren en iyi yoldur.

Bazı konularda çok kötü olabileceğiniz gibi bazı konularda çok iyi de olabilirsiniz. Önemli olan bu yönlerinizin farkına varmaktır. Güçlü yönlerinizle eksik yönlerinizi kapatabilmeyi, bu yönleri fırsata çevirmeyi öğrenmelisiniz. Zayıflık, bir eksiklik değildir. Fakat zayıflığınızı kullanarak çeşitli işleri avantaj haline getirebilirsiniz.

Dünya sürekli olarak değişim halindedir. Bu değişime ayak uyduran kişiler işlerinde başarılı olabilir. Yaşadığınız dünya içerisinde finansal anlamda birikim yapmak için değişimlere ayak uydurmanız şarttır. Bilinçli yatırım yapmak isteyen kişilerin, kendilerini sürekli olarak güncel tutması gerekir.

Her zaman için gelişiminizin sürdürülebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Her zaman için daha fazlasını hayal etmelisiniz. Diplomaya sahip olmanız bir mesleğiniz olduğunu göstermez. Paranızın olması da sizi milyoner yapmaz. Bu nedenle gelişiminizi sürdürülebilir hale getirmek için her zaman yeniliklere açık olmalısınız.