Para Kazanmaya Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gereken Püf Noktalar

Kendi ayaklarınızın üzerinde durabilmeniz için kendi paranızı kazanmanız gerekiyor. Para kazanmaya yeni başladıysanız, doğru şekilde bu parayı kullanmayı ve harcamayı da öğrenmelisiniz. Çoğu zaman kazandığınız parayı elde tutmak konusunda zorlanabilirsiniz.

İlk maaşınızın yattığı gün, kendinizi çok güçlü hissedebilirsiniz. Kredi kartlarının, ödemelerin, ev kirası ve faturaların, diğer çeşitli borçların vb. giderlerin üstesinden geleceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat bir müddet sonra kazandığınız para size yetmeyebilir.

Bu tip durumlarda harcamalarınızı kontrol altına almalısınız. İlk olarak aylık kazanç durumunuzu düşünmeli ve bu kazanca uygun standartlarda bir hayat kalitesi oluşturmalısınız. Para kazanmaya yeni başladıysanız, bazı noktalara da dikkat etmelisiniz.

Öncelikle, her zaman için hedeflerinizi ve hayallerinizi büyük tutmalısınız. Fakat bu hedefleri ve hayalleri gruplandırmayı deneyin. Kısa vadeli, orta ve uzun vadeli hedefler olarak gruplama yapabilirsiniz. Tüm hedefleriniz ve hayalleriniz, maddi güce de bağlıdır. Eğer gerçekçi finansal rakamlar ortaya koymazsanız, ne hedefleriniz ne de hayalleriniz gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle finansal durumunuza uygun olarak hedeflerinizi ve bu hedeflere bağlı finansal rakamı doğru belirlemelisiniz. Başlangıcınız kısa vadeli hedefleri yerine getirmek olabilir. Bu sizi maddi açıdan daha az yoracaktır.

Hedeflerinizi oluşturmak yeterli değildir. Buna ek olarak ileriye dönük planlamalar da yapmalısınız. Yani zamanı ve parayı yönetmelisiniz. Nerede, ne kadar harcama yapacağınızı önceden bilmeniz, bir anda çıkacak masraflara karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Kendinizi borç havuzunda yüzen biri haline döndürmek istemiyorsanız, mutlaka geleceğe yönelik finansal durumunuzu önceden planlamalısınız.

Birikim yapmak her zaman için faydalıdır. Bunu bir sigorta olarak da düşünebilirsiniz. Kendinize bir kumbara alın ve bu kumbaranın ismini “kötü gün” koyun. Elinizde maaşınızdan herhangi bir para kalmadığında, cebinizdeki para bittiğinde bu kumbaradan faydalanabilirsiniz. Zor durumda kaldığınız günler için adeta bir kurtarıcı olacaktır. Hem bu sayede başkalarından finansal alanda yardım istemek zorunda da kalmazsınız.

Para kazanmaya başlamadan önce herhangi bir bankaya ait kredi kartı borcunuz bulunuyorsa, önceliğiniz bu borçları kapatmak olsun. Geçmiş döneme ait borçlarınız sürekli olarak birikmeye devam ederse, başınıza büyük belalar açabilirsiniz. Atalarımız “yılanın başını küçükken ezmek lazım” derken haklı olabilir…

Çok zor durumda kalmadığınız sürece, kimseden borç istememeye özen gösterin. Hedeflerinizi gerçekleştirmek dahi bile olsa konu, borç borçtur. Kendi paranızla, kendi hayallerinizi gerçekleştirmenin yaşatacağı duygu da paha biçilmezdir. Bu nedenle gerçekten ihtiyacınız yoksa kredi çekmeyin, borç istemeyin. Unutmayın ki kredi çekmek, kullandığınız paranın kat ve katını geri ödemek demektir.

Ne kadar para biriktirmek istediğinize önceden karar verin. Her ay, kendi bütçenizi ayarlayın. Bunun için kendinize her ay bir liste hazırlayın. Gerçekten ihtiyacınız olan maddiyatlar, olsa da olur olmasa da dediğiniz ihtiyaçlar ve gelecekte istediğiniz maddi hedefleri bu listeye yazın. Hepsi için bir bütçe belirleyin. Her ay bu bütçeye göre yaşamaya özen gösterin.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.