Hayatınıza Farkındalık Katmanızı Sağlayacak Egzersizler!

İnsanların yaşamlarında eksik tuttukları, kendilerine zihinsel bir boşluk yaratarak hayatlarından yeterli verimi alamamalarının temel nedeni farkındalık kazanmamalarıdır. Hızlı karar verirken yanılmak, doğru kararlar alamamak, düşük performans göstermek, mantıklı hareketler sergilememek ve çeşitli tüm olumsuz eylemler farkındalık kazanılmamasından ötürü gerçekleşmektedir.

Kendinize sorun;

  • Hayatınızın ne kadar farkındasınız?
  • Karakterinizin ne kadar farkındasınız?
  • Yaşam biçiminizin, duygu ve mantık kontrolünüzün ne kadar farkındasınız?
  • Düşüncelerinizi kontrol etme becerilerinizin ne kadar farkındasınız?

Ve yahut genel olarak sorun, “Neyin farkındayım?”.

Farkındalık Egzersizleri ile Zihninizi Yenileyin

Daha farkında bir yaşam için farkındalık egzersizleri yapmanız gerekir. Pek çok bilimsel araştırma, bu egzersizlerin düzenli olarak uygulanması takdirinde insan zihninde olumlu etkilerin meydana geldiğini ispatlamıştır. Egzersizler düzenli uygulandığında birey, başka bireyler ya da kendisi ile olan ilişkisinde daha başarılı olmakta ve ilişkilerine yönelik farklı bir bakış açısı kazanmaktadır. Aynı zamanda zihnin çalışma şekli değişmekte ve hafıza merkezi de güçlenmektedir.

Egzersizler oldukça basittir:

  • Her gün 10 dakikalık bir farkındalık egzersizi yapmak
  • Her sabah “herhangi bir alışkanlığı” yerine getirmek (Spor yapmak, e-mailleri kontrol etmek vb. gibi)
  • Akıllı telefonlarınızdan ve cihazlarınızdan uzak durmak
  • Multitasking olmaktan vazgeçmek
  • Kendinizi sevmek ve kendinizle barışmak

Bu 5 egzersizi yerine getirirken amacınız “odaklı” olmaktır. Odak noktanızı arttırmak hayatınızdaki farkındalığı da arttıracaktır. Çünkü bir şeylerin farkında olabilmek için odaklanmak, dikkat etmek gerekir. Stratejik çalışmalar yürütmek, önemli işlerin üstesinden gelebilmek ya da daha yaratıcı olabilmek için odaklanmak şarttır. Zihninizin yaratıcılık bölümünü ne kadar aktif hale getirirseniz o kadar çok proaktif bir şekilde hayatınızı ele almanız mümkündür. Bu nedenle egzersizleri uygularken amacınız “odak – dikkat etmek – yaratıcı olmak” üzerine kurulu olmalıdır.

Kendinize herhangi bir alışkanlık elde etmeniz ve bu alışkanlığı her sabah gerçekleştirmeniz, kendinize yeni bir görev edinmenizi sağlayacaktır. Her sabah bu alışkanlığı tekrar etmek, zihnin baskı ortamından uzaklaştıracaktır. Multitasking, yani birden fazla işi aynı anda yapmak, için de bu durum geçerlidir. Eğer kendinizi zihninizdeki baskı ortamından uzaklaştırmak istiyorsanız alışkanlık kazanmalı ve tek bir alışkanlığa yönelmelisiniz. Örneğin, her sabah kendinize 5 dakika ayırarak yoga yapmayı tercih edebilirsiniz. Fakat her sabah 5 dakika yoga, 5 dakika pilates ve 5 dakika esneme hareketleri yapmayı komutlamamalısınız. Multitasking kelimesini hayatınızdan çıkartarak daha farkında bir hayat elde edebilirsiniz. Tek bir işe yönelmek, birden fazla işe yönelmekten her zaman daha iyidir. Odağınızın ve dikkat seviyenizin tek bir alana yönelmesini sağlarsınız.

Farkındalık Kazanmak Neden Önemli?

Pek çok kişi hayat içerisinde farkındalık kazanmanın neden bu kadar önemli olduğunu da merak etmektedir. Başarılı bir iş hayatı, sosyal bir çevre, kendinle barışık olmak ve kendini sevmek gibi yaşam içerisinde oldukça önemli olan eylemleri gerçekleştirmek için farkındalığı elde etmek gerekir. Yani bir başka deyişle, yaşamınız boyunca kendinizle barışık bir hayat sürmek için iyi ve kötü tüm huylarınız, karakteristik özellikleriniz ile kendinizin farkında olmanız gerekir. Bu da oldukça önemlidir. Çünkü insan ne kadar kendinin, yaşadıklarının ve yaptıklarının farkında olursa, geleceğini de o kadar iyi planlayacak ve yaşayacaktır.