Her Başarılı ve Mutlu Hayatın Sırrı Zorluk Yaşamaktır

Başarılı ve mutlu insanları, diğer insanlardan ayıran şey, mutlaka hayatlarında “dönüm noktası” dedikleri bir anı, zorluğu yaşamış olmalarıdır. Her insanın zorluklar ve sıkıntılar ile mücadele etme şekli farklıdır. Bu zorluk ve problemler karşısında da dolayısı ile her insan farklı bir yaklaşım biçimi sergilemektedir. Dolayısıyla hepimizin dert ettiği şey bir başkasına göre çok basit ya da çok ağır bir sorun olabilmektedir.

Herkesin bakış açısı farklıdır. Kimileri zorluk karşısında mücadele etmeyi tercih edebilir, kimileri ise meydan okuyamayacak kadar yorgun olduğunu düşünebilir. Hayatımızda yaptığımız tercihler bir tek kaderimizi değil yaşam stilimizi de belirler. Başarılı ve mutlu hayatın sırrı, zorluklar karşısında yaptığımız tercihlerden geçer.

Başarılı ve Mutlu Olmak İçin Güçlü Kal

Psikolog Martin Seligman, insan yaşamındaki başarı ve mutluluk için ne yapılması gerektiği üzerine uzun yıllar boyunca araştırma yapmış ve sonucunda da başarısızlıkların insan yaşamında dış güçlerden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Yani bir insan başarısız oluyor ise ya başarısız olacağına inanıyor ya da başarısızlık karşısında çaba göstereceğine inanıyor.

Seligman, başarısızlık düşüncesinin bir tek inanç faktörüne bağlı olmadığını da söylüyor. Seligman’a göre başarısızlık kişisel kusurlardan ya da insanın kendisini yetersiz hissetmesinden de kaynaklanıyor. Örneğin depresyon teşhisi altında bulunan birinin hayatında mutlu ve başarılı olması, sağlıklı bir ruh haline sahip olan birine göre daha zor bir hal alıyor. Bunun sebebi, depresyon nedeniyle sürekli kaygı ve endişe yaşayan kişilerin başarısızlığa daha çabuk inanması ve o gücü kendinde bulamaması…

Kuzey Carolina Üniversitesi Psikoloji Bölümü Profesörü Dr. Richard Tedeschi ve Dr. Lawrence Calhoun, bu konuyu şöyle yorumlamaktadır, “İnsanın acı çekişinin katartik ve dönüştürücü sonuçları Yunan tragedyasındaki temalardır. Birkaç bin yıl boyunca dünya edebiyatı, tüm farklı biçimleri içinde, trajedi, acı ve kayıplarla mücadelenin sonucundaki anlam ve değişim olasılıklarını ele almaya çalışmıştır.”

Travma Sonrası Gelişme konusunda öncü çalışmalar yapan Tedeschi ve Calhoun’a göre savaş, hastalık, sevilen birinin kaybı, taciz gibi travmatik deneyimler yaşayan insanların hayatlarındaki anlam ve amaçlarını bulmakta zorlanmıyor. Çünkü yaşadıkları bu travmatik olaylar, onları hayatın amacını bulmaya sevk ediyor. Yüzde 60’lık dilim bunu başarabiliyor fakat kalan kısım, bu durumu kendi lehine çeviremediği için hayatında mutlu ve başarılı olamıyor.

İyi Bir Hikayen Olsun

Başarılı ve mutlu bir hayat istiyorsan, iyi bir hikayeye de sahip olman gerekiyor. Tedeschi ve Calhoun, başarılı bir hayata sahip olan kişilerin, zorluk ve mücadeleler ile geçen bir hikayeye (yaşam öyküsüne) sahip olduklarını dile getiriyor.

Özetle…

Yaşam içerisinde birilerini etkilemek, kendiniz hakkında bir şeyler başarmak istiyorsanız kendi hikayenizi oluşturmalısınız her zaman. İyi bir hikaye, başarıları ile dolu bir hikaye demek değildir. Karşılaştığınız zorluklar ile nasıl savaştığınızdır. İnsanlarda “Ben olsam yapamazdım. Takdir ettim” cümlesini uyandırmaktır ve bunu yapabiliyorsanız eğer, başarılı olmuşsunuz demektir.

İlgili İçerik: İntihardan Milyonerliğe: Libby Crow