İleri Teknoloji Ürünlerine 5 Milyon TL Destek Verilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Teknoloji Ürün Yatırım Destek Programı” ile orta yüksek ve ileri teknoloji alanında üretilen ürünler için 5 milyon liraya kadar destek verileceğini açıkladı. Varank, yenilenen program için açıklamalarda bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB tarafından girişimciler için yeni bir program düzenlemesi yapıldığını açıkladı. Yenilenen “Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı” sayesinde ileri teknoloji ürün üreticilerine destek verileceği açıklandı.

Ürünlerin Ticarileşmesi Desteklenecek

KOSGEB tarafından yenilenen program dahilinde üretilen ileri teknoloji ürünlerinin ticarileşmesinin destekleneceği de belirtildi. Bakan Varank ileri teknoloji üreticilerinden başvuru almaya başladıklarını da belirtti. Bu kapsam dahilinde AR-GE sonucu ortaya çıkan tüm ürünlerin ticarileşmesinin sağlanacağı ve verilen destekle birlikte ileri teknoloji ürünlerinin üretiminin yaygınlaşacağı ifade edildi.

Bakan Varank, bu programın temelinde teknolojinin tabana yayılmasını sağlamak, ülke ihracatının ileri teknolojiyle birlikte artmasını hedeflemek olduğunu söyledi. Projenin asıl amacı ise KOBİ’lerin teknolojik üretim yeteneklerinin gelişmesini sağlamak olarak belirtildi. Bu sayede KOBİ’ler ticari yönden güçlenebilecek.

Yüzde 25’lik Kısmı Erken Ödenebilecek

KOSGEB tarafından verilecek destekle ilgili olarak detaylı açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yapılacak olan destek programının yıl boyunca sürekli başvuruya açık olacağına da dikkat çekti. Böylelikle girişimci bireyler programa her zaman başvuru yapabilecekler.

KOSGEB tarafından destek almaya hak kazanan kişilere talep etmeleri halinde verilecek olan desteğin yüzde 25’lik kısmının erken ödeme olarak önceden alınabileceği de Bakan Varank tarafından açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ifadelerinde şu cümlelere yer verdi:

“Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı çerçevesinde KOBİ’lerin makine, teçhizat ve yazılım giderleri için yüzde 60’ı geri ödemesiz, yüzde 40 geri ödemeli olmak üzere yüzde 100’e varan oranlarda destek sağlanacak. Ayrıca personel eğitim, danışmanlık, tanıtım ve pazarlama gibi giderlerine yüzde 60 geri ödemesiz destek verilecek.

Makine-teçhizat ve yazılım giderleri için ‘Yerli Malı’ belgesi bulunması durumunda geri ödemesiz destek oranına yüzde 15 ilave edilecek. Düşük ve orta düşük teknolojili ürünler için destek miktarı 500 bin lira olacak. Toplam proje süresi 36 ayı geçemeyecek.”

KOBİ’ler Ön Planda

KOSGEB Teknoyatırım tarafından düzenlenen proje kapsamında KOBİ’ler ön planda tutulacak. Ülke dahilinde bulunan tüm KOBİ’lerin teknolojik ürün yatırımında bulunarak ülke ihracatına katkıda bulunması bu projeyle sağlanacak.

Bakan Varank, tüm küçük, orta ve büyük ölçekteki şirketlerin, kuruluşların bu projeye dahil olabileceğini belirterek KOSGEB tarafından ayrım yapılmaksızın talep eden ve hak kazanan kişilere devlet tarafından bu imkanın sunulacağını söyledi.

Bu projenin küçük ve orta ölçekli KOBİ’leri geliştirmeye yönelik olması da dikkat çeken yanlardan birisi oldu. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ticari değerinin artmasına yön verecek olan proje sayesinde bu tip işletmeler daha fazla ürün üretimi yapabilmeye ve ileri teknoloji ürünlerini kullanabilmeye başlayacak.