Milli Mikroişlemci Çakıl Geliyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni teknolojiler üzerine yürütülen çalışmaları inceleyerek açıklamalarda bulundu. TÜBİTAK’ın Gebze’de bulunan Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) laboratuvarlarını inceleyen ve ziyaret eden Bakan Varank, “Çakıl” adı verilen milli mikroişlemci hakkında açıklamalar yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a bu ziyaretinde Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Bayraktar ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar eşlik etti.

Milli mikroişlemci Çakıl’ın silah sistemlerinde kullanılan yabancı mikroişlemcilerin yerine üretildiğini ifade eden Varank, BİLGEM tarafından mikroçip tasarımı konusunda gençlere eğitimler verileceğini die getirdi. Varank, “Burada yetişecek gençler, Milli Teknoloji Hamlesi’nin önemli bir parçası olacak.” dedi. Bu sayede yapay zekaya ve ileri teknoloji ürünlerine ilgi duyan birçok gencin kendi ülkelerinde en iyi eğitimi alması sağlanacak.

Yüksek Güçlü Lazer Projesi

BİLGEM’e yapmış olduğu ziyaret sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Mustafa Varank, Yüksek Güçlü Lazer Projesi’ne yönelik olarak, “Bu projenin çıktısı, top, havan roket ve güdümlü füzelere karşı Hava Savunma Lazer Sistemi Geliştirilmesi olacak. Havadan gelen tehditler, lazerle bertaraf edilecek” ifadelerine yer verdi. Oluşturulacak lazer projesiyle birlikte silahlarda kullanılacak olan lazer teknolojisine yol haritası belirlenecek.

Haberleşme İstihbaratı Laboratuvarı’nda yer alan cihazları da inceleyen Varank, buradan MOPA Lazer Laboratuvarı’na geçti. MOPA Lazer Laboratuvarı’nda bulunan Yüksek Güçlü Lazer Projesi hakkında bilgiler verdi. Geleceğin silahlarının bu teknoloji sayesinde üretileceğini söyleyen Bakan, farklı kurum ve kuruluşların desteğiyle çalışmaların sürdürüldüğünü dile getirdi.

“BİLGEM Stratejik Bağımsızlığımız Açısından Kritik Öneme Sahip”

Çip teknolojisinde gelişmiş yazılım algoritmalarına teknolojik derinlik sağlamanın hedef alındığını belirten Bakan Varank, BİLGEM’in stratejik bağımsızlık açısından kritik öneme sahip olduğunu ifade etti. Varank’ın ifadesi şu şekilde yer aldı:

“BİLGEM’de stratejik bağımsızlığımız açısından kritik öneme sahip teknolojiler geliştiriliyor. Burası geniş bir test alt yapısına sahip… Milli Savaş Uçağı’nın gerçek zamanlı işletim sistemi, SİHA’lar ve savaş uçaklarımızın kullandığı akıllı bombaların lazer arayıcı başlık detektörü, gelişmiş haberleşme istihbarat donanımları, milli kripto sistemleri, hava radar sistemlerinin tamamı Ar-Ge mühendislerimiz tarafından burada geliştirilmekte.”

Milli Kripto Sistemi

Yapmış olduğu ziyarette ilk olarak Kripto Cihazları Laboratuvarı’nı ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Türkiye’nin “Milli Kripto Sistemi” bulunduğunu açıkladı. Böylelikle Türkiye’nin kendi kripto sistemi bulunan 10 ülkeden biri olduğunu da belirten Varank, milli güvenliğin en önemli ihtiyaçlarından birisi olarak bu laboratuvarı gösterdi.

BİLGEM Kripto Cihazlar Laboratuvarı’nda kendisine askeri ve kamu IP ağlarında güvenliği sağlayan kripto cihaz modelinin tanıtılmasının ardından ise Varank, “Bu yeni geliştirildi. Dünyada sayılı birkaç ülke bu teknolojiye sahip… 10 Gbit/s veri işleme yeteneği bulunuyor. Geliştirilen prototipin performansı memnuniyet verici.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.