İlk Yurtdışı Seyahati Hangi Ülkeye Yapılmalı?

İlk yurtdışı seyahati için hangi ülkeleri tercih etmeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumda bazı ayrıntılara dikkat ederek ülke tercihi yapabilirsiniz.

Öncelikle yakın çevrenizden seyahat etmeye başlamanızda fayda olacaktır. Türkiye’nin yakın çevresinde yer alan ülkeler listenizde ilk sıralarda olmalı. Ardından bütçenize, vize durumunuza ve Türkiye ile ilişkilerine dikkat etmelisiniz.

Sırbistan, Belgrad

İlk kez yurtdışına çıkacaksanız seyahatinize Balkan ülkelerinin en popüleri Sırbistan’dan başlayabilirsiniz. Oldukça kolay bir ulaşım ağına sahip olan bu ülkeye uçak yerine kara ve demiryolu ile ulaşmanız mümkün. Üstelik oldukça uygun fiyatlar dahilinde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a giderken vize almaya ihtiyacınız olmayacaktır. Tüm pasaportlar için bu ülkeye Türkiye’den vizesiz giriş hakkı vardır. Yani kimliğiniz ile ülkeye giriş ve çıkış yapabilirsiniz.

Azerbaycan, Bakü

Azerbaycan, Türk kültürüne en yakın olan ülkelerden birisidir. Burada hiç yabancılık çekmeden gezebilirsiniz. Üstelik İngilizce konuşmanıza da gerek yoktur. Türkçe konuşarak Azeriler ile anlaşabilmeniz mümkün.

Şehir merkezi Bakü’de bütçenize uygun seyahati de gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü Azerbaycan’da yiyecek ve içecek dahil olmak üzere her şey oldukça ucuzdur. İlk yurtdışı seyahati için bu nedenle Azerbaycan’ı tercih edebilirsiniz.

Ukrayna, Odessa

Karadeniz’de yer alan Odessa, liman şehirleri içerisinde en popüler şehirlerden biridir. Coğrafi açıdan Türkiye ile fazlasıyla benzerlik gösteren bu şehir tarihi açıdan oldukça zengindir. Eğer Ukrayna’ya gitmek istiyorsanız pasaport almanıza da gerek yoktur. Kimliğinizle birlikte ülkeye giriş-çıkış yapabilirsiniz. İlk yurtdışı seyahati için oldukça masrafsızdır. Burada yaşayabileceğiniz tek zorluk dil olabilir. İngilizce konuşarak turistlerle ya da ülke vatandaşlarıyla anlaşmanız mümkün.

Avusturya, Viyana

Viyana’nın namını duymayan kalmamıştır. “Masalsı şehir” olarak da bilinen Viyana’da hem masrafsız hem de büyüleyici bir seyahat yapabilirsiniz. Uçakla yapacağınız yolculuk yalnızca 2 saat sürecektir. Viyana’yı tercih edebilme sebebiniz hem Türkiye’ye yakın olmasından hem de oldukça farklı bir şehir olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca Viyana’da çok fazla sayıda Türk vatandaşı bulunduğunu da belirtmek isteriz.

Gürcistan, Batum

Yine pasaporta ihtiyaç duymadan gidebileceğiniz ülkelerden birisi Gürcistan’dır. Kimliğinizle birlikte Gürcistan’a çok rahat bir şekilde giriş-çıkış yapabilirsiniz. Gürcistan neredeyse Azerbaycan gibi Türkiye’ye oldukça benzeyen ülkelerden birisidir. Burada yine Türkçe konuşarak insanlarla anlaşabilirsiniz.

Gürcistan’a gitmek için karayolunu tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Karayolu ya da denizyolu ile birkaç saat içerisinde Gürcistan’a ulaşabilirsiniz.

Yunanistan, Atina

Yine vize almadan gidebileceğiniz ülkelerden biri de Yunanistan’dır. Eğer turistik gezi amaçlı olarak 10 günü aşmayacak şekilde ülke içerisinde bulunacaksanız kimliğinizle birlikte burada ilk yurtdışı seyahatinizi yapabilirsiniz. Pasaportunuz varsa ülkeye giriş-çıkış yapmanız daha kolay olacaktır.

Ege Bölgesi’nin kültürüne oldukça benzeyen kültürüyle dikkat çeken Yunanistan’da gezip görebileceğiniz birçok yer mevcut. Ayrıca ülkede ekonomik kriz yaşanması sebebiyle Türkiye’de yapacağınız seyahatlerden daha ucuz bir seyahat yaparak Yunanistan’ı gezebilirsiniz.

Kıbrıs, Lefkoşa

Kimliğinizle birlikte giriş-çıkış yapabileceğiniz bir ülke de Kıbrıs’tır. 90 günü aşmayacak şekilde ülkede turist olarak dolaşmanız mümkündür. Pasaportunuz varsa daha kolay bir şekilde ülkeye giriş yapabilirsiniz. Uçak seyahatiyle 45 dakikada ulaşabileceğiniz Kıbrıs’ta gece hayatını en yükseklerde yaşayabilirsiniz. İlk yurtdışı seyahati açısından sizlere Kıbrıs biraz pahalı gelebilir fakat içki konusunda oldukça ucuzdur.