İlk Kez Yurtdışı Seyahati Yapacaklara Tavsiyeler

İlk kez yurtdışı seyahati yapacaksanız tereddüt edebilirsiniz. Daha önce hiç bilmediğiniz bir şehirde tek başınıza seyahat etmeyi planlıyorsanız endişeleriniz olabilir. Fakat hiç tereddüt etmenize gerek yok. Eğer yurtdışında neler yapacağınızı bilirseniz, güzel ve rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Gezilerinize Yakın Çevrenizden Başlayın

Eğer ilk defa ülke dışına çıkmayı düşünüyorsanız Türkiye’ye en yakın ülkeleri listenizin başına eklemenizde fayda var. Yunanistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kıbrıs, Bulgaristan gibi ülkeler ilk seyahat edeceğiniz rotalar olmalı. Bu sayede Türkiye’den çok uzağa gitmiş olmamakla birlikte yurtdışına da gitmiş olursunuz.

Yurtdışına seyahat etmeden önce mutlaka ülke içerisinde seyahat bilgisi elde etmelisiniz. Örneğin bulunduğunuz şehrin tatil beldelerini gezerek ve buralarda kalarak deneyim elde edebilirsiniz. Yurtdışı görmeden önce mutlaka ülkenizde seyahat etmenizde fayda olacaktır. Önemli olan yurtdışında gezerek tecrübe etmek değil, kendi tatil planınızı oluşturarak gezi rotaları elde etmenizdir.

Türkiye’de de birçok güzellik bulunduğunu keşfederek seyahatlerinize başlayabilirsiniz. Henüz Türkiye’de keşfedilmemiş olan birçok güzel yer bulunmaktadır. Tarihi yerleri, tatil beldeleri ilk rotalarınız olabilir. Sizinle birlikte seyahat edebilecek insanlar bularak gezi rotalarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu sayede topluluk halinde ve tek başınıza seyahat etmek arasındaki farkları da görebilirsiniz.

Hangi Ülkeler Tercih Edilmeli?

İlk kez yurtdışı seyahati yapacaksanız gideceğiniz yerin Türkiye ile uyumu oldukça önemlidir. İlk yurtdışı tecrübenizi hem Türkiye’ye yakın bir yere tercih etmeli hem de Türkiye ile ilişkileri iyi bir olan ülkeyi belirlemelisiniz.

Tüm bunlar haricinde kendinizi de tanımalısınız. Hangi ülkede daha rahat gezebileceğinizi bilmelisiniz. Bunun için daha önceden o ülkeyi tecrübe etmiş olan kişilerin yazılarını okuyabilirsiniz. Örneğin Güney Afrika’ya gitmek tam anlamıyla maceraperestliktir. Fakat siz macera aramıyorsanız buraya gitmeniz doğru olmayacaktır.

Bütçenizi İyi Ayarlayın

İlk yurtdışı tecrübesi her zaman fazla harcama yapmaya sebep olmaktadır. Fakat bunun önüne geçebilirsiniz. Bütçenizi iyi bir şekilde ayarlamalısınız. Kalacağınız yerleri önceden belirleyerek bütçenizi ayarlamanız daha iyi olacaktır.

Gideceğiniz restoranların listesini çıkarabilir ve fiyatlarını da öğrenebilirsiniz. Ayrıca ulaşım hattı kullanacaksınız yine internet üzerinden ulaşım fiyatlarını öğrenebilmeniz de mümkün. Bu noktada bütçenizi ayarlamak için iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Ne kadar planlı olursanız yurtdışı seyahatiniz o kadar güzel geçecek demektir.

Hangi Ülkeye Gitmek İstiyorsunuz?

Türkiye’nin yakın çevresinden seyahate başlamanızın bir diğer avantajı pasaportunuzun dolmasını sağlamaktır. Euro Bölgesi’ne dahil olan ve kolay vize veren ülkeleri ilk olarak tercih ederseniz, vize vermesi zor olan ülkelere (Amerika gibi) daha rahat giriş-çıkış yapabilirsiniz.

Hayalinizdeki ülke neresi? En çok hangi ülkeleri görmek istiyorsunuz? Bunların da bir rotasını oluşturabilirsiniz. Bir kez yurtdışına çıkıyorsanız tek bir ülkeyle yetinmemelisiniz. Yunanistan üzerinden Bulgaristan’a, oradan Almanya’ya geçebilmenizin mümkün olduğunu unutmayın.

Özellikle yeşil pasaport sahibiyseniz vize almadan ülkeler arasında yolculuk yapmanız daha kolaydır. Fakat bordo pasaport kullanıyorsanız “Schengen vizesi” almanız faydalı olacaktır.