İnsanlara Değersiz Olduğunu Düşündüren 6 Cümle

Nerede doğduğunuz fark etmeksizin, dünya üzerinde bulunan insanlara değersiz olduğunu düşündüren ve hissettiren 6 adet cümle vardır. Bu cümleler her dilde geçerlidir. Olumsuz duyguları tanımak, olumlu duyguları tanımaktan her zaman daha kolaydır. Bunun nedeni olumsuz duyguları yansıtırken daha az kelimeye ihtiyaç duymamızdır.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda insanların kültürlerinin farklı olmasına rağmen 7 temel duyguya sahip olunduğunu göstermiştir. Bu duygular sırası ile sevinç, korku, öfke, üzüntü, iğrenme, utanç ve suçluluk. Fark ettiniz mi? 6 adet olumsuz duygu varken yalnızca 1 adet olumlu duygu, temel duygular içerisinde yer almaktadır. Yani insanlar, olumsuz duyguları daha çok hissetmektedir.

Peki insanlara değersiz olduğunu düşündüren ve olumsuz duygular barındıran 10 cümle nedir? Gelin birlikte öğrenelim…

1.      Yapamazsın

Herhangi bir insana “Sen bunu yapamazsın” derseniz, bu kişi onu yapamayacağına inanır. Haklı olun ya da olmayın fark etmez. Birine karşı yapamazsın demek, onu başarısızlığa itmek demektir. Her insanın farklı görüşleri, duyguları ve düşünceleri vardır. Bu duygu, görüş ve düşünceleri kabul etmek gerekir.

2.      Sorumsuzsun

Eğer çevrenizdeki insanlar sürekli olarak sizlere “Sorumsuz birisin” diyorsa, zaman içerisinde tüm sorumluluklarınızdan vazgeçmeyi tercih edersiniz. Unutmayın ki herkesi memnun etmek zorunda değilsiniz. Herkesi mutlu etmek de zorunda değilsiniz. Size göre olan sorumluluk bilinciniz, bir başkasına sorumsuzluk olarak gözükebilir.

3.      Başarısızsın Demek Değersiz Hissettirir

Her ne kadar hırslı, azimli olsanız da yaptıklarınız ile takdir görmeyi istersiniz. Başarılarınızın takdir edilmesi, herkesin hoşuna giden bir durumdur. Bir insanın başarılarınız karşısında bile “Sen başarısız birisin” demesi, hayallerinizi yarıda bırakmaya, kendinizi yetersiz görmeye neden olur. Bu nedenle başarısızsın demek, değersiz hissettirir.

4.      Kötü Birisin Değersiz Belirtisidir

Bir insanın neye göre, kime göre ya da olaya göre iyi veya kötü olup olmadığını bilemezsiniz. Size göre kötü olabilir fakat bir başkasına göre oldukça iyidir. Birine “kötü birisin” demek, ağır bir eleştiri yapmaktır. Hiç kimse, hiç kimseye karşı yapıcı olmak zorunda değildir.

5.      Utanç Vericisin

Birine karşı ondan utandığınızı söylemek, o kişinin özgüven eksikliği yaşamasına neden olur. Karşınızdaki insanın cesaretini kırarsınız. “Senden utanıyorum” ya da “Utanç vericisin” demek, kişiliğe ciddi zararlar verebilmektedir. Böyle bir cümle kullanmadan önce bir insanın hayatında hayal kırıklığı yaratıp yaratmak istemediğinize karar verin.

6.      Beni Engelliyorsun

“Yapmak istediklerim karşısında beni engelliyorsun” ya da “Önümden/yolumdan çekil artık” gibi cümleler kurmanız, bir insana kendisini değersiz hissettirmeniz için yeterlidir. Bu öyle bir ifadedir ki o insanın sizinle harcadığı tüm zamanları hiçe saymış olursunuz. Eğer amacınız yaşantınıza karışılmaması, kararlarınızın sorgulanmaması ise farklı cümleler kurabilirsiniz. Örneğin, “Bu benim yaşamım. Lütfen kararlarıma, hayatıma saygı duy.” diyebilirsiniz. İletişimde ben dili kullanmak her zaman daha iyidir.

İlgili İçerik: Tek Bir Cümleyle Hayatınızı Değiştirin!

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.