İş Hayatında Herkes Lider Olabilir mi?

İş hayatında herkes etkili bir lider olamaz. Bu nedenle klişe bir söz olsa da “Herkes yönetici olabilir ama lider olamaz” denmektedir. Liderlik özelliklerini taşımak, etkili bir lider olmak için yeterli değildir. İyi bir lider ve yönetici olmak için pek çok özelliği bir arada taşımak, bu özellikleri aktif bir şekilde kullanmak gerekir.

Hayalleri Gerçeğe Dönüştürmek

Etkili liderlerin ilk özelliği hedeflerine ulaşmak için çeşitli stratejiler geliştirmeleri ve bu hedeflere ulaşmalarıdır. Başarının ilk adımı hayal kurmaktır. İnsan, zihninde canlandıramadığı ya da hayal edemediği hiçbir şeye ulaşamaz. Hayalleri gerçeğe dönüştürmek yalnızca etkili liderlerin yapabileceği bir iştir. Bu konuda oldukça sistematik, planlı ve düzenli bir şekilde ilerlerler. Hedeflerine odaklanır, hedeflerini geliştirir ve tüm bunları kariyer hedeflerine entegre ederek bir plan dahilinde hareket ederler.

Kurulan hayalleri gerçeğe dönüştürmek için bireyin kendisine duyduğu bir güven olmalıdır. Fakat bu güven de abartılmamalıdır. Aksi bir durumda kibre dönüşebilmektedir. Özgüven sahibi olmak aynı zamanda cesareti de beraberinde getirir. Risk alabilmek ve cesaretli olmak, liderlere özgü bir özelliktir. Merak duyguları daima gelişmiş olur ve sürekli olarak araştırma ihtiyacı duyarlar. Tüm bunlar birleştiğinde ise yenilikçi ve girişimci olmak ortaya çıkar. Özetle, etkili bir lider olabilmenin sırrı yenilikçi ve girişimci olmaktan geçer.

İyi Bir Yönetici Nasıl Olunur?

Lider olmak ile yönetici olmak arasında oldukça ince bir çizgi vardır. Bu nedenle iyi yönetici olmakla etkili bir lider olmak kavramları birbirine sıklıkla karıştırılmaktadır. İyi yöneticiler tıpkı etkili liderlerin özelliklerine sahiptir. Aradaki fark birinin yönetim yapması, diğerinin ise bu yönetimi sürdürülebilir hale getirmesidir.

Hayalleriniz arasında iyi bir yönetici olmak varsa öncelikle etkili bir lider nasıl olunur cevabını bulmanız gerekir. Eksik ve güçlü yönlerinizi tespit etmeli, zayıf yönlerinizi geliştirmeye odaklanmalısınız. Etkili liderlerin özelliği, doğru kararları alabilmeleri, bu kararları uygulayabilmeleri, geliştirilebilir hedefler koymaları ve personeller ile birebir bir uyum yakalamalarıdır. Şirket yönetiminin en önemli halkası, personellerdir. Etkili liderler, takım arkadaşlarını nasıl motive edeceğini bilen insanlardır.

İş yaşamında lider olmak sadece işle ilgili başarıya ve yetkinliklere bağlı değildir. Bir çalışanın liderlik ve yöneticiliğe yükselip yükselemeyeceği iş yaşamına ilk adım attığı yıllardan bellidir. Kişisel özellikleri arasında iletişimde becerikli olması, girişken, kendini iyi ifade ediyor olması, düzgün giyinmesi, prezantasyon, doğru beden dili kullanımı olmayan kişilerin lider olmaları da zordur. Liderlik özellikleri arasında ayrıca hızlı düşünme, analitik değerlendirmeleri doğru yapabilme ve doğru yerde uygulama, verdiği kararlarda tutarlı olma, önce kendini; sonra çalışma arkadaşlarını motive edebilme de bulunur. Tüm bu özelliklerin tek bir insanda toplanması oldukça zordur. Bu nedenle başarılı bir yönetici ve etkili bir lider olmadan önce mutlaka deneyim elde edilmesi gerekir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.